Českým autem roku je Honda Civic. Mezi finalisty chyběla Škoda i evropské auto roku

V Praze byly v úterý za účasti ministra dopravy Martina Kupky vyhlášeny výsledky tradiční novinářské ankety o auto roku 2023. Největší sympatie dvacítky uznávaných motoristický odborníků si získal klasický japonský hatchback z kompaktního segmentu. Až za ním se umístili favorizované německé modely BMW X1 nebo Volkswagen ID.Buzz. Hondu volil na první místo také zástupce redakce CNN Prima NEWS.

Po loňském spojeném ročníku, kdy se výsledky ankety vyhlašovaly za covidové roky 2021 a 2022, se letos auto roku volilo opět v tradičním formátu. 26 aut, která splnila kritéria nominace do ankety, podrobili novináři testovacím jízdám, aby z nich vybrali šest finalistů. Obvyklý počet je pět, letos však dva modely získali stejný počet bodů. Z finálové šestky sestávající z BMW X1, Fordu Ranger a Hondy Civic e:HEV, Peugeotu 408, Renaultu Mégane E-Tech a Volkswagenu ID.Buzz pak vzešel celkový vítěz. Byl i nebyl očekávaný.

Mezi finalisty měli hodnotitelé možnost rozdělit celkem 25 bodů, přičemž maximální počet bodů přidělený jednomu modelu je deset. Vzhledem k tomu, že letos bylo ve finále šest aut, pravidla umožnila jednomu z nich neudělit žádný bod. Každý z porotců musel svoji volbu také doplnit jejím krátkým zdůvodněním. Vítěznou Hondu Civic ohodnotil maximálním počtem deseti bodů také zástupce redakce CNN Prima NEWS Michal Borský:

„Klasický hatchback skvěle kloubí tradiční pojetí karosérie s mimořádně efektivním elektrifikovaným pohonem. Při minimálních provozních nákladech nabízí silně nadprůměrnou dynamiku a opravdový požitek z jízdy, který není na úkor praktičnosti vozu. Nejlépe na trhu zde funguje CVT převodovka.“

K TÉMATU: Honda Civic je normální auto do nenormální doby. Skvěle funguje, levné ale není.

Po pěti bodech přidělil Renaultu Mégane E-Tech a Volkswagenu ID.Buzz, tři body Fordu Ranger, dva body BMW X1 a žádný bod Peugeotu 408. Zajímavostí letošní ankety je, že mezi 26 nominovanými účastníky poprvé v historii chyběl domácí vůz značky Škoda, zcela mimo anketu zůstalo také evropské auto roku Jeep Avenger, které se však u nás ještě neprodává a nesplňuje tudíž kritéria pro zařazení do soutěže.

Celkové pořadí ankety Auto roku v ČR 2023

Pořadí Model Počet bodů
1. Honda Civic 123
2. BMW X1 83
3. Volkswagen ID.Buzz 83
4. Renault Mégane E-Tech 79
5. Peugeot 408 75
6. Ford Ranger 57

zdroj: Svaz dovozců automobilů

Tagy: