CNN Prima News charita

charita

Výpis příspěvků ke štítku „charita“

REPORTÁŽ: Romy z rozstříleného Donbasu nikdo nechce. Azyl našli v cikánské hospodě v Užhorodě

Nemají se kam vrátit. „Naše město Vuhledar už neexistuje, prostě není,“ vypráví 48letý Jura Nikolajenko v humanitárním centru Blaho v ukrajinském Užhorodě. V ruinách Vuhledaru nedaleko Doněcka se stále bojuje. Každý den, a to stejně intenzivně jako třeba ve známější Avdijivce. „Máma už se návratu na Donbas nedočká, zemřela nám tady v uprchlickém zařízení,“ líčí Nikolajenko. Táborem Blaho, který vznikl v romské restauraci a penzionu Romani Jag v Užhorodě, už během ruské invaze prošlo na 2 500 romských uprchlíků, většinou z frontových zón. V jiných migračních zařízeních na Ukrajině je prý nepřijímají.

REPORTÁŽ: Koně, chatrče, obživa na smetišti a věčný hlad aneb Mezi ukrajinskými Romy

Nejbídnější z bídných. V ukrajinském Užhorodě strádají v osadách tisíce Romů a jejich životní podmínky jsou o poznání horší než v těch nejubožejších slovenských romských vesnicích. „Nejhorší je zůstat celý den bez jídla, a v našem táboře teď opravdu hladovíme,“ vypráví Věra Horvátová, matka sedmi dětí. Jediným výdělkem rodiny je sběr odpadu na městské skládce.

Promlčená pokuta? Peníze věnuji na charitu, vzkázal Fiala ke své chybě v majetkovém přiznání

Aktualizováno

Premiér Petr Fiala (ODS) zkontroloval formuláře o střetu zájmů po upozornění, že v majetkových přiznáních opomněl zmínit, že byl vlastníkem podílu v Podnikatelské družstevní záložně (PDZ). Pro jistotu doplnil i své dlouhodobé penzijní připojištění. Na sociálních sítích vzkázal, že nerad dělá chyby a celá situace ho mrzí. „Pokud se potvrdí, že je mé opomenutí již promlčené, jsem rozhodnut věnovat 50 tisíc korun na charitativní projekty,“ avizoval premiér.

Otec partnera Lucie Bílé děkuje čtenářům CNN Prima NEWS: Lucky dostal granule na celý rok

Osmiletý vlčák Lucky má vystaráno nejméně na rok. A jeho pán Roman Dvorský už se nějak protluče. Oba žijí v garáži v ostravském slumu u někdejší koksovny Jan Šverma. „Děkuji všem dobrým lidem, kteří Luckymu darovali granule. Podělíme se i s ostatními psy v sousedních garážích,“ vzkazuje Dvorský dobrodincům z celé republiky. Někteří dárci granule přivezli osobně do vyloučené lokality, jiní krmivo poslali prostřednictvím redakce. A právě předáváme 30 kilo granulí od paní Š.

Vánoce mezi bezdomovci: Otec partnera Lucie Bílé má k životu tisícovku měsíčně. Syna zve na kávu

Mistr světa v benchpressu Radek Filipi, zpěvačka Lucie Bílá a bezdomovec Roman Dvorský z vyloučené lokality v Ostravě. Setkání snů, na které pan Dvorský obzvlášť myslí právě o Vánocích. Je totiž otcem Radka Filipiho, který s Lucií Bílou žije osm let. „Když slyším Lucku někde zpívat, automaticky si vybavuji také Radka,“ vypráví bezdomovec. Vlastně domov má, v garážích v ostravských Mariánských Horách už žije 20 let, ale bez koupelny nebo toalety. Za plechovými vraty, bez oken. Je Boží hod, druhý svátek vánoční, ale Dvorský nehoduje. Na stole leží zbytek pizzy, kterou vylovil z popelnice. Je to bezútěšné bydlení, přesto si nestěžuje.

REPORTÁŽ: Šestiletá dvojčata s epilepsií Vánoce nevnímají. Rodiče by je do ústavu nedali

Šestiletá dvojčata Matěj a Šimon Riemlovi chápou svět jako tříměsíční mimina, alespoň podle lékařů. Co se jim opravdu honí hlavou, to asi věda neumí přesně pojmenovat. Šimon se zrovna natahuje po láhvi s čajem, Matěj zaujatě sleduje fotoaparát. V pokoji stojí nastrojený vánoční stromek. „Kluci už Vánoce nedokážou vnímat, i když dříve si uměli pohrát s autíčky, a také dokázali chodit. Teď se jejich zdravotní stav pořád zhoršuje a prognóza není zrovna dobrá,“ vypráví otec dvojčat Jan Riemel ze slezských Bohuslavic v okrese Opava. Dvojčata postihla dětská mozková obrna, diparéza i Lennox-Gastautův syndrom, který je v případě dvojčat spojen s až dvaceti epileptickými záchvaty denně.

PŘEHLEDNĚ: Nadělte dvojí radost. Jak na Vánoce potěšit děti či seniory v nouzi?

Nejkrásnější svátky v roce se kvapem blíží a lidé přemýšlí, čím své nejbližší obdarovat. Na internetu i v obchodech mají možnost vybírat z tisíců dárků, ale co pořídit takový, který udělá radost hned dvakrát? V České republice fungují desítky charitativních projektů, jež mají za cíl podpořit osamělé děti v dětských domovech, seniory, nemocné nebo zvířata v nouzi. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila seznam programů s dárky, který vykouzlí dvojí úsměv na rtech, a to nejen na Vánoce.

Miliony pro flamendry z nároďáku? Je na nich, jestli bonus pošlou na charitu, říká Pešír

Vladimír Coufal, Jakub Brabec a Jan Kuchta – i trio flamendrů vyloučených z národního týmu dostane svůj díl z 85 milionů korun, které jako součást bonusu za postup na EURO připadnou hráčům reprezentace. Česká fotbalová asociace přitom od Evropské fotbalové unie obdržela celkem 227 milionů. Jak hráči s penězi naloží, je jejich věc, uvedl bývalý manažer týmu Tomáš Pešír, který o rozdělování odměn spolurozhoduje.

Střechou se mi valí voda, prosí o pomoc žena z garáže, ve které žije i s kočkami a papoušky

Když se rozprší, tíha osudu vdovy Dagmar Palákové se ještě prohlubuje. „Dnes už jsem vylila dvě vaničky,“ vypráví. Podzimní deště jí ztrpčují život. Na opravu děravé střechy provizorního příbytku v garáži nemá sílu ani peníze. „Potřebovala bych lepenku, nějaká prkna a také šikovné ruce. Dřív střechu opravoval manžel, ten ale v listopadu 2021 umřel.“ V provlhlé garáži teď mají menší komfort i její kočky a papoušci.

Když slyšíte raketu, máte dvě vteřiny. Při pomoci na Ukrajině jde o život i Čechům a Slovákům

Na Ukrajině nejde o život jen vojákům a místním obyvatelům, ale i zahraničním pracovníkům charitativních organizací. Přímo v první linii je ohroženo i dost Čechů a Slováků, kteří si kvůli přežití museli vštípit několik základních pravidel. Jakých? O realitě mezi minami, odjištěnými kalašnikovy a padajícími raketami vypráví pro CNN Prima NEWS zástupci nadace Cesta naděje života.

Domov pro koně: Místo, kde našli odpočinek i šampioni Velké pardubické

Vydali jsme se do Domova pro koně. Do útočiště pro staré, nemocné, nepotřebné nebo týrané. Svou rodinu zde našli bývalí dostihoví, policejní, kaskadérští nebo drezurní koně. Zachránění z jatek i od tyranů. Jako například ti z kauzy Jankov. Patricie a Pavel, provozovatelé a i jediní pracovníci azylu, dopřávají koním odpočinek jako poděkování za jejich celoživotní službu člověku.