Extrémní teploty drtí i Chorvatsko, Istrie zavádí omezení. Turistů se dotknou také

Evropa čelí extrémnímu horku

V chorvatské Istrii v pondělí začala platit omezení ohledně spotřeby vody. Úřady na turisticky oblíbeném poloostrově tak rozhodly kvůli přetrvávajícímu suchu. Šetřit vodou by měli i návštěvníci ze zahraničí, informovala agentura HINA.

Restrikce se týkají především pitné vody, kterou se od pondělí nesmí mýt auta, kropit ulice či zelené plochy ani sprchovat na plážích a koupalištích. Výjimku mají tržnice a rybí trhy. Snižovat spotřebu zatím nemusejí ani zemědělci.

„Apeluji na všechny, aby šetřili pitnou vodou, abychom v nadcházejícím období nemuseli přijmout ještě restriktivnější opatření,“ uvedl istrijský župan Boris Miletić. Vyzval zároveň občany a turisty, aby využívali pitnou vodu co nejúsporněji.

O opatřeních rozhodl Miletić v pátek po poradě se starosty a řediteli vodohospodářských společností. Důvodem je špatná hydrologická situace na území celé Istrie a také předpověď, která v následujícím měsíci neslibuje žádné významné srážky.

Vlna extrémních veder a sucha zasáhla v těchto týdnech prakticky celou jižní Evropu. Na mnoha místech se hasiči potýkají s požáry.

Tagy: