CNN Prima News šetření

šetření

Výpis příspěvků ke štítku „šetření“

Restaurace vyhlašují boj plýtvání. Díky slevám před zavíračkou mohou lidé značně ušetřit

1. ledna 2023 08:31

Vzhledem k enormnímu plýtvání jídlem se některé restaurace rozhodly nabídnout svůj sortiment před zavírací dobou se slevou. Evropané totiž v průměru vyhodí 96 kilogramů potravin za rok, uvádí průzkum Organizace pro výživu a zemědělství. Zvýhodněná nabídka navíc může Čechům pomoci ušetřit stovky korun měsíčně.

Šťastné, ale chudší Vánoce. Češi kvůli inflaci šetřili na dárcích, kolik zhruba utratili?

25. prosince 2022 05:45

Vánoce jsou „svátky utrácení“. Letos ale Češi výrazně šetřili – za vánoční nákupy dali podle odhadů Svazu obchodu a cestovního ruchu zhruba o 12 procent méně než minulý rok. Důvod je jednoduchý, na mnohé domácnosti dopadla tíha inflace. Zákazníci se čím dál více začali poohlížet po slevových akcích. Podle některých ekonomů jsou letošní Vánoce nejchudší v historii České republiky, alespoň co se týče objemu nakoupených dárků.

Chudé Vánoce. Kvůli vysoké inflaci plánuje na dárcích šetřit třetina Čechů, ukázal průzkum

10. prosince 2022 08:56

Kvůli vysoké inflaci plánuje letos na vánočních dárcích šetřit 30 procent dospělých Čechů, průměrně alespoň 2 000 korun v porovnání s loňským rokem. Naopak devět procent lidí hodlá utratit za dárky více, aby udrželi standard, na který byli jejich blízcí zvyklí. Vyplývá to z listopadového průzkumu UniCredit Bank za účasti 1 015 respondentů.

Sledujte Hlavní zprávy poprvé se Soňou Porupkovou: Jak ušetřit za vytápění?

22. listopadu 2022 18:18

Jednou z cest, jak snížit poplatky za teplo, je takzvané temperování, tedy vyhřívání bytu nebo domu nižší, ale stálou teplotou. Jak se to dá udělat v praxi, poradí odborník v Hlavních zprávách, které začínají na CNN Prima NEWS a na Primě už v 18:55. Dnes poprvé s novou moderátorkou hlavní zpravodajské relace Soňou Porupkovou, která usedne vedle Romana Šebrleho.

Šetří se všude, v obchodních centrech čekejte 18 stupňů. V zimě to může být i méně

29. října 2022 23:05

Nákupní centra v Česku se zapojují do úsporného režimu. Šetří se na osvětlení, provozu eskalátorů, a hlavně na vytápění. Některá centra stáhla teplotu až na 18 stupňů, jiná to teprve čeká. To by se ale mohlo podepsat na nižších tržbách obchodů. Lidé by totiž v chladnějších prostorách nechtěli trávit tolik času, a tím by tu i méně utráceli.

Začíná zimní čas, přispíme si o hodinu déle. Kdy k posunu dojde a na co si dát pozor?

29. října 2022 20:03

Únava, nespavost, nechutenství, nebo i celkové narušení biorytmu. I takové následky může mít podle odborníků změna času. Původní smysl, šetření energií, se sice pomalu opět vrací do hry, ale stále jde, podle ekonomů, o zanedbatelnou částku. Ekonom Lukáš Kovanda vyčíslil letošní střídání času na 75 milionů korun. Lidskou psychiku dokáže taková změna ale zasáhnout mnohem více.