CNN Prima News Peking

Peking

Výpis příspěvků ke štítku „Peking“

Zamčené domy obehnané mřížemi. Drsné covidové uzávěry zabíjejí Číňany. Lidé vyšli do ulic

4. prosince 2022 06:58

V posledních dnech a týdnech se z Číny dostávají drsné snímky ilustrující, jak tamní vláda bojuje s pandemií koronaviru. Politiku nulové tolerance onemocnění COVID-19 totiž Peking uplatňuje i masivním uzavíráním lidí v jejich bytech, nebo naopak přesunem i zdravých do izolačních center. Stačí pouhé podezření z infekce ve městech. Mnozí lidé doma zbytečně zemřeli, když se kvůli uzávěře nemohli dostat včas do nemocnice, a to s úplně jiným onemocněním, než je COVID-19. Číňané tak vyšli do ulic protestovat, ale bezpečnostní složky se jim postavily na odpor.

Čína staví obří izolační tábory. Bude tam zavírat občany, kteří se nakazili koronavirem

29. listopadu 2022 23:01

Čína se v boji proti pandemii koronaviru rozhodla vydat cestou nulové tolerance. I jen pro pouhá podezření z možné nákazy tak neváhala uzavřít celé bloky a dokonce i města. Vláda v Pekingu se také rozhodla vytvořit unikátní izolační střediska, která mohou pojmout až desítky tisíc nakažených a potenciálně infikovaných osob. Údajně největší z těchto izolačních táborů se nachází poblíž města Kanton na jihovýchodě země.

Kontroly mobilů a jejich obsahu? Policejní represe v čínských městech sílí

29. listopadu 2022 05:46

Velká přítomnost policie v centrech několika čínských měst včetně Pekingu, Šanghaje, Kantonu či Chang-čou brání novým protestům proti vládní politice nulové tolerance vůči covidu. V mnoha případech příslušníci bezpečnostních složek zastavují kolemjdoucí, kteří se snaží ukazovat své mobilní telefony, zda v nich není podezřelý obsah nebo programy na obcházení cenzury. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Krvavé protesty v Číně: Demonstranti likvidují barikády, policisté zbili i britského novináře

28. listopadu 2022 19:18

Čína zažívá nebývalou vlnu protestů proti vládnoucí komunistické straně a tamnímu autoritářskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Demonstrace neprobíhají pouze v ujgurském městě Urumči, kde kvůli covidovým restrikcím při požáru bytového domu zahynulo několik lidí, ale i na řadě dalších míst. Mají tisíce odpůrců opatření a režimu šanci něco změnit?

Protesty v Číně: Lidé volají po pádu diktatury. Demonstrace se ale mohou otočit proti nim

27. listopadu 2022 14:17

Protesty proti covidovým opatřením a politice tzv. nulové tolerance se rozhořely v řadě čínských měst. Jedním z nich je i město Šanghaj, kde protestující uctívali památku nejméně deseti lidí, kteří zahynuli při požáru výškové budovy v západočínské provincii Sin-ťiang. Protestující provolávali hesla jako: „My chceme svobodu“ nebo „Pryč s komunistickou stranou Číny“. Podle amerického profesora Ja-šenga Chuanga z ekonomické fakulty univerzity v Massachusetts ale demonstrace mohou přinést i utažení šroubů ze strany komunistického režimu.

Čína hlásí rekordní počet nakažených covidem. Lidé protestují proti tvrdým opatřením

27. listopadu 2022 05:49

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3 709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Uhořeli kvůli covidovým restrikcím lidé? Město Ujgurů se bouří proti dlouhému lockdownu

26. listopadu 2022 11:39

V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů, vypukly kvůli přísné protipandemické politice čínské vlády silné protesty. Nepokoje v metropoli Urumči, které jsou tam jinak spíše vzácné, vyvolal požár výškové budovy, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

Muž jel pro kojeneckou výživu, skončil v poutech. Číňané mají dost lockdownů, odpor sílí

20. listopadu 2022 09:38

Sebevraždy, vyhrocené potyčky s policií a také sto tisíc chybějících dělníků v největší světové továrně na iPhony. Čínská strategie nulové tolerance k nákaze COVID-19 si vybírá svou daň. Změny ale tamní úřady podle všeho nechystají. Tento týden byla Pekingská univerzita uzavřena kvůli jedinému odhalenému případu.