CNN Prima News Peking

Peking

Výpis příspěvků ke štítku „Peking“

Spiknutí, rozhodl soud v Hongkongu. 45 prodemokratickým aktivistům udělil až deset let vězení

Soud v Hongkongu odsoudil 45 prodemokratických aktivistů na čtyři až deset let vězení na základě bezpečnostního zákona. Informovaly o tom v úterý světové agentury. Zákon zavedla v Hongkongu Čína v roce 2020 po několika měsících prodemokratických protestů. Jedná se o největší soudní proces s aktivisty v Hongkongu, kteří byli obviněni ze spiknutí s cílem spáchat podvratnou činnost. Verdikt kritizovaly Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR), Evropská unie, Spojené státy či Británie.

Čínská válečná mašinerie vycenila zuby na Tchaj-wan. Riziko konfliktu roste, ukazuje analýza

Celý svět v posledních dnech s napětím sleduje intenzivní zvyšování vojenských aktivit Číny v okolí Tchaj-wanu, kde čínská armáda provádí rozsáhlá cvičení s cílem demonstrovat svůj potenciál pro blokádu ostrova. Vojenská letadla v rekordních počtech překračují neformální hranice, zatímco pobřežní stráž obklopuje tchajwanské vody. Tento nátlak, vyvolaný zřejmě reakcí na separatistické výroky tchajwanské vlády, představuje podle analýzy webu The New York Times nový normál, který vyčerpává obranné síly Tchaj-wanu a výrazně zvyšuje riziko konfliktu v regionu.

Čína spustila velké vojenské manévry u Tchaj-wanu. Může jít o odvetu za projev prezidenta

Čína zahájila další vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu a označila je za varování před „separatistickými činy” tohoto ostrova. Podle Reuters čínská armáda oznámila, že její lodě a letadla se k Tchaj-wanu přiblíží ze severu, jihu, východu i z Tchajwanského průlivu. Tchajwanská vláda krok označila za další provokaci ohrožující stabilitu v regionu, ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že konflikt nebude eskalovat, zvýšilo však pohotovost. Tchajwanský prezident Laj Čching-te na pondělí svolal bezpečnostní schůzku na vysoké úrovni. Spojené státy vyjádřily znepokojení a vyzvaly Čínu ke zdrženlivosti.

První „parastronaut“ světa věří v brzkou cestu do vesmíru. Předsudky bořil již na paralympiádě

V devatenácti letech přišel John McFall o pravou nohu, to ho však nezastavilo. S protézou se naučil běhat a stal se profesionálním atletem. Díky svému úsilí sprinter na paralympiádě v Pekingu v roce 2008 vybojoval bronzovou medaili. Později sice pověsil sportovní kariéru na hřebík a začal se věnovat úrazové a ortopedické chirurgii, v roce 2022 však znovu začal bořit předsudky spojené s fyzicky handicapovanými lidmi. Stal se prvním „parastronautem“ na světě, když byl přijat do speciální studie Evropské kosmické agentury (ESA). Jeho sen dostat se do vesmíru získává díky jeho výsledkům reálnější podobu.

Chceme, aby Rusko selhalo, řekl Pavel. Nastínil, proč Ukrajina ještě nezíská zpět celé území

Žádný větší průlom na ukrajinské frontě se v nejbližší době neočekává, řekl v debatě v texaském Houstonu prezident Petr Pavel. Podle něj také není příliš realistické, že by se Kyjevu podařilo získat rychle svá území zpět. Proto se nynější strategie musí soustředit na to, aby se Vladimiru Putinovi na bojišti nedařilo a Rusko selhalo. Pavel zmínil také čínskou roli v celém konfliktu. „Ruské vítězství ve válce by povzbudilo Čínu, aby byla více asertivní,“ nechal se slyšet v Texasu.

Pavel: Ukrajině je třeba dát to, co potřebuje k obraně. Jeden stát z Evropy se držel zpátky

Až na jednu výjimku se všechny státy na summitu Severoatlantické aliance (NATO) jednoznačně postavily za to, že Ukrajině je třeba dát to, co potřebuje k obraně. Na závěrečné tiskové konferenci po jednání lídrů členských států aliance to řekl český prezident Petr Pavel. Na síti X poté konkretizoval, že k další podpoře napadené země se zavázaly všechny státy s výjimkou Maďarska. Podle něj je Čína bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Orbán? Nezbeda, mír nevyjedná, chodí pozdě. Potřebuje zpět do reality, zní ze zákulisí NATO

Nezbedný člen NATO, který se potřebuje vrátit do tvrdé reality. Tak někteří diplomaté a státníci mluví v zákulisí o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi, jehož nedávná „mírová mise“ v Kremlu vyvolala rozporuplné reakce. Není proto překvapením, že na setkání členů a partnerů Severoatlantické aliance je jeho návštěva Ruska nejen tématem na soukromých schůzkách ve Washingtonu. Také jeho neohlášená cesta do Číny v předvečer summitu se stala terčem kritiky.