reklama

Čínská ekonomika loni rostla, zřejmě jako jediná na světě. Pomohly jí roušky

Čína informovala, že její hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2020 vzrostl o 2,3 procenta. Ačkoliv je to kvůli pandemii nového koronaviru vůbec nejslabší růst této asijské země za posledních 44 let, i tak jde podle zahraničních agentur zřejmě o jedinou velkou ekonomikou, která za loňský rok vykázala ekonomický růst.

reklama

Druhá největší ekonomika podle agentury Reuters rychlostí svého zotavení z koronavirových otřesů mnohé překvapila. Zejména proto, že její představitelé museli i na poli mezinárodního obchodu počítat s napjatými americko-čínskými vztahy. Růst čínské ekonomiky je dokonce vyšší, než očekávali analytici. Například Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídal meziroční růst HDP Číny okolo 1,9 procenta.

Po třetím čtvrtletí, kdy rostl o 4,9 procenta, se čínský HDP v posledním, čtvrtém kvartálu zvýšil meziročně o 6,5 procenta, uvedla agentura DPA. Tím se růst podle čínského statistického úřadu vrátil na úroveň před pandemií. V prosinci měl dokonce export země meziročně růst o 18,1 procenta.

Ekonomický růst Číny v posledních letech slábne

Tempo hospodářského růstu Číny se postupně zpomaluje. V roce 2017 činil meziroční růst HDP 6,8 procenta, v roce 2018 6,6 procenta a v roce 2019 šest procent, připomněla agentura TASS a dodala, že horší výsledek než loni vykázalo čínské hospodářství naposledy v roce 1976, kdy se HDP zmenšil o 1,6 procenta.

K tématu

Agentura AP naopak zdůraznila, že čínská ekonomika loni vzrostla o 2,3 procenta, protože se zrychlilo její zotavování z pandemie, která v Číně začala, zatímco USA, Evropa a Japonsko zápasily s prudkým šířením infekce.

V prvním čtvrtletí loňského roku zaznamenala čínská ekonomika pokles o 6,8 procenta, protože koronavirus si vynutil zavření továren a obchodů. Už v následujícím, druhém čtvrtletí se Čína stala první významnou zemí, která znovu dosáhla růstu (o 3,2 procenta) poté, co komunistická strana v březnu ohlásila vítězství nad koronavirem a znovu otevřela ekonomiku, napsala AP.

K růstu podle agentury napomohla celosvětová poptávka po čínských rouškách a dalším zdravotnickém materiálu. Čínský vývoz loni vzrostl o 3,6 procenta navzdory celní válce s USA. Čínští výrobci převzali podíl na trhu od zahraničních konkurentů, kteří stále čelili protiepidemickým opatřením.

Mezinárodní měnový fond a další prognostici podle AP očekávají, že čínská ekonomika letos vzroste o více než osm procent.

Další hlavní zprávy

360°

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Ve sporu premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o úředních maturitách se poslanec Patrik Nacher (za ANO) nestaví ani na jednu stranu. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS však uvedl, že resort školství neprokazuje v otázce návratu žáků do škol dostatek předvídavosti. „Vzdělání se vykompenzovat penězi nedá, pojďme se bavit o formách letních škol,“ uvedl.

360°

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Hejtmani by měli zatlačit na vládu, aby přijala efektivní opatření mířící mimo jiné na otevřené továrny a velké firmy. Jinak hrozí, že se Česko bude v epidemii soužit klidně až do léta. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Povolíme demonstrace arogantních ignorantů, kteří na sebe plivou na náměstí, a přitom nezavřeme podniky. Neměli jsme vůbec rozvolňovat,“ řekl také.

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze
Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama