CNN Prima News Mezinárodní měnový fond

Mezinárodní měnový fond

Výpis příspěvků ke štítku „Mezinárodní měnový fond“

Česko je nemocný muž Evropy. Hrozí mu ekonomická past, varuje německý deník

Hospodářský model České republiky je zastaralý, země je lapena v průměrnosti. Na svém webu to napsal německý deník Die Welt, podle kterého je skutečně nemocným mužem Evropy právě Česko, které se jako jediné z členských zemí Evropské unie nedokázalo zotavit z ekonomických dopadů pandemie. Česko proto podle listu slouží jako varování před tím, co hrozí i Německu.

Vládní balíček luxuje jen drobné. V Česku dochází k hodně neobvyklé situaci, říkají ekonomové

Vládní balíček pouze luxuje drobné z různých částí ekonomiky, uvedl hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda, který byl hostem pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Souhlasně tak reagoval na tvrzení ekonoma a člena bankovní rady České národní banky Lubomíra Lízala, podle něhož je jednou z nejefektivnějších možností, jak přivést do státní kasy více peněz, obnovení superhrubé mzdy.

Válka zamrzla, trumfy ale drží Západ. Novinář CNN popsal, jak dostat Putina k jednacímu stolu

Napřed postupovali Rusové, později se Ukrajincům podařilo získat zpět část svého území. Nyní se však žádný progres na jedné či druhé straně nekoná. Válka se dostala do slepé uličky. Podle novináře a moderátora CNN Fareeda Zakarii, který konflikt od samého začátku bedlivě sleduje, vede cesta k ukončení války pouze jediným směrem. Vše záleží pouze na tom, jak moc bude Západ Ukrajinu proti ruské agresi podporovat.

Fungují západní sankce? Ruská ekonomika poroste víc než německá, exministr řekl proč

Západní ekonomické sankce nejsou pro Rusko zásadní hrozbou. Vyplývá to z předpovědi Mezinárodního měnového fondu, podle které by měla ruská ekonomika růst o 0,3 procenta. Je to sice málo, ale jde o lepší výkon než u některých evropských států. Bývalý ministr financí USA Larry Summers proto volá po zpřísnění postihů. Podle něj by se měly státy zaměřit například na vyváženou ruskou ropu.

Britská premiérka Trussová obětovala svého ministra financí. Kwartenga nahradil Jeremy Hunt

Novým britským ministrem financí je Jeremy Hunt. Premiérka Liz Trussová jej v pátek jmenovala na místo Kwasiho Kwartenga, jenž musel ve funkci šéfa státní kasy skončit v důsledku chaosu kolem vládních ekonomických plánů. Trussová kvůli daným návrhům spolu s Kwartengem čelila rozsáhlé kritice opozice, ekonomů i svých spolustraníků. Někteří z nich podle britských médií dokonce vážně zvažují pokus o její odvolání.

Putin rozkýval židli pod ekonomikou ČR. MMF zhoršil výhled kvůli možnému zastavení plynu

Tempo růstu české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,9 procenta z loňských 3,5 procenta. Ve svém podzimním výhledu globální ekonomiky to v úterý předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). V dubnu přitom odhadoval, že v letošním roce se hrubý domácí produkt České republiky letos zvýší o 2,3 procenta. V příštím roce má tempo růstu zpomalit na 1,5 procenta.

Ukrajina na pokraji sil, zemi hrozí bankrot. Putin má novou taktiku, varuje polský premiér

Čím déle potrvá válka na Ukrajině, tím více peněz bude země potřebovat pro svou obnovu. Zatímco Rusko dopady západních sankcí relativně zvládá, ukrajinská ekonomika je válkou vyčerpávána nepoměrně více. „Vypadá to, že pro Kreml bude velmi obtížné dosáhnout vítězství na bitevním poli, a tak se může snažit o hospodářskou destabilizaci Ukrajiny,“ varoval polský premiér Mateusz Morawiecki.

Čeká nás těžký rok 2023. Výhled světové ekonomiky značně potemněl, varuje šéfka MMF

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová připustila, že světová ekonomika může brzy upadnout do recese. Situace se podle ní od dubna razantně zhoršila, inflace trápí větší část světa a centrální banky reagují zvyšováním úrokových sazeb. „Riziko výrazně vzrostlo, takže recesi nelze vyloučit,“ řekla Goergievová. Nevyhne se jí zřejmě ani české hospodářství.

Digitální euro přijde příští rok. Půjde o šikovnou pomůcku, nebo nástroj Velkého bratra?

Evropská unie chce už příští rok začít testovat digitální euro, které spadá do globálního projektu takzvaných CBDC – digitálních měn centrálních bank. Ty mají v budoucnu doplnit či nahradit současné měny, které země po celém světě používají. CBDC se na první pohled podobají kryptoměnám, ve skutečnosti jsou ale totálně centralizovaným finančním nástrojem.

Sázka El Salvadoru na bitcoin krutě nevyšla. Země se potácí nad finanční propastí

Když 7. září loňského roku malá země střední Ameriky zavedla bitcoin jako oficiální platidlo, v komunitě „hodlerů“ se ozvalo uznalé zamručení. Jenže už po několika měsících se ukazuje, že šlo o obrovský risk, který nevyšel. Jako by hrstka lidí, která se loni v září vydala proti bitcoinu protestovat, tušila, co přijde. El Salvador si totiž adopcí bitcoinu výrazně zkomplikoval svou finanční situaci.

Česko loni kvůli covidu přišlo o 240 miliard. Daň za ekonomický model, tvrdí expert

Kvůli přerušeným dodavatelským řetězcům přišla česká ekonomika v loňském roce o čtyři procenta hrubého domácího produktu a 14 procent své průmyslové produkce. Tento dopad je v porovnání s ekonomikou zemí platících eurem zhruba dvojnásobný. Vyplývá to z aktuální analýzy Mezinárodního měnového fondu. Je to daň za ekonomický model České republiky, tvrdí expert.