CNN Prima News Mezinárodní měnový fond

Mezinárodní měnový fond

Výpis příspěvků ke štítku „Mezinárodní měnový fond“

Putin rozkýval židli pod ekonomikou ČR. MMF zhoršil výhled kvůli možnému zastavení plynu

11. října 2022 15:17

Tempo růstu české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,9 procenta z loňských 3,5 procenta. Ve svém podzimním výhledu globální ekonomiky to v úterý předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). V dubnu přitom odhadoval, že v letošním roce se hrubý domácí produkt České republiky letos zvýší o 2,3 procenta. V příštím roce má tempo růstu zpomalit na 1,5 procenta.

Ukrajina na pokraji sil, zemi hrozí bankrot. Putin má novou taktiku, varuje polský premiér

13. září 2022 08:23

Čím déle potrvá válka na Ukrajině, tím více peněz bude země potřebovat pro svou obnovu. Zatímco Rusko dopady západních sankcí relativně zvládá, ukrajinská ekonomika je válkou vyčerpávána nepoměrně více. „Vypadá to, že pro Kreml bude velmi obtížné dosáhnout vítězství na bitevním poli, a tak se může snažit o hospodářskou destabilizaci Ukrajiny,“ varoval polský premiér Mateusz Morawiecki.

Čeká nás těžký rok 2023. Výhled světové ekonomiky značně potemněl, varuje šéfka MMF

8. července 2022 05:17

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová připustila, že světová ekonomika může brzy upadnout do recese. Situace se podle ní od dubna razantně zhoršila, inflace trápí větší část světa a centrální banky reagují zvyšováním úrokových sazeb. „Riziko výrazně vzrostlo, takže recesi nelze vyloučit,“ řekla Goergievová. Nevyhne se jí zřejmě ani české hospodářství.

Digitální euro přijde příští rok. Půjde o šikovnou pomůcku, nebo nástroj Velkého bratra?

11. června 2022 21:56

Evropská unie chce už příští rok začít testovat digitální euro, které spadá do globálního projektu takzvaných CBDC – digitálních měn centrálních bank. Ty mají v budoucnu doplnit či nahradit současné měny, které země po celém světě používají. CBDC se na první pohled podobají kryptoměnám, ve skutečnosti jsou ale totálně centralizovaným finančním nástrojem.

Sázka El Salvadoru na bitcoin krutě nevyšla. Země se potácí nad finanční propastí

22. května 2022 20:38

Když 7. září loňského roku malá země střední Ameriky zavedla bitcoin jako oficiální platidlo, v komunitě „hodlerů“ se ozvalo uznalé zamručení. Jenže už po několika měsících se ukazuje, že šlo o obrovský risk, který nevyšel. Jako by hrstka lidí, která se loni v září vydala proti bitcoinu protestovat, tušila, co přijde. El Salvador si totiž adopcí bitcoinu výrazně zkomplikoval svou finanční situaci.

Česko loni kvůli covidu přišlo o 240 miliard. Daň za ekonomický model, tvrdí expert

21. února 2022 07:42

Kvůli přerušeným dodavatelským řetězcům přišla česká ekonomika v loňském roce o čtyři procenta hrubého domácího produktu a 14 procent své průmyslové produkce. Tento dopad je v porovnání s ekonomikou zemí platících eurem zhruba dvojnásobný. Vyplývá to z aktuální analýzy Mezinárodního měnového fondu. Je to daň za ekonomický model České republiky, tvrdí expert.

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním projevu

28. listopadu 2021 11:29

Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér Muhammad Hasan Achund ve svém prvním projevu k národu, téměř tři měsíce po svém jmenování. Zároveň vyzval mezinárodní nevládní organizace, aby Afghánistánu letos v zimě pomohly vyhnout se humanitární katastrofě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na půlhodinový zvukový projev premiéra zveřejněný stanicí RTA.

Emisní povolenky musí ještě zdražit, jinak uhlíkové neutrality nedosáhneme, míní experti

29. října 2021 08:51

Jedna tuna oxidu uhličitého se dnes na evropském trhu prodává přibližně za 60 eur (asi 70 dolarů). To je skoro třikrát více než před rokem. Podle odborníků jde o jeden z faktorů, který stojí za zdražující se elektřinou nebo zemním plynem. Jenže jiní experti jsou přesvědčeni, že emisní povolenky jsou stále příliš laciné.

Ekonomika brzdí: Stále chybí materiál, Česko doplatí na potíže Německa a autoprůmyslu

14. října 2021 09:26

Světové hospodářství se stále nevzpamatovalo z postcovidového šoku. Mezinárodní měnový fond věští pro letošní rok pomalejší oživení, než původně očekával. Ekonomiku stále dusí problémy v dodavatelském řetězci. Chybí součástky, lodní kontejnery nebo řidiči kamionů. Potíže už dorazily do Evropy a dotknou se i české ekonomiky.