reklama

Čínské celebrity vyzývají k zastavení prodeje psího masa

Zatímco celý svět z obav před další pandemií žádá Čínu, aby natrvalo zakázala prodej masa divokých zvířat, v čínském Yulinu pomalu končí další ročník kontroverzního festivalu liči a psího masa. Proti němu každoročně bojují ochránci zvířat v Číně i po celém světě. Patří mezi ně i těchto pět čínských celebrit.

reklama

Sun Li

V průběhu festivalu je každoročně zabito na deset tisíc psů a koček. Podmínky, za kterých jsou zvířata zabíjena, jsou na hony vzdáleny „humánní porážce“. Letos v dubnu přitom psi a kočky „povýšili“ z hospodářských zvířat na společníky a od května platí zákaz jejich konzumace ve dvou velkoměstech Ču-chaj a Šen-čen. Známá seriálová herečka Sun Li se do kampaní proti prodeji kožešin a psího masa přidala již před několika lety.

Chen Kun

Zabíjení psi jsou často kradeni od svých lidských rodin. Při zabití na sobě dokonce mívají stále své obojky a známky. Další psi pocházejí ze speciálních množíren. Před smrtí psi zažívají nepředstavitelná muka. Někdy jsou ubiti k smrti palicí, jsou jim podřezána hrdla nebo jsou vařeni zaživa. K ukončení každoročního masakru psů a koček vyzývá i popová hvězda a herec Chen Kun.

Fan Bingbing

Navzdory běžnému přesvědčení se festival poprvé konal až v roce 2009. Tradice konzumace psího masa je však mnohem delší. Podle legend zajišťuje štěstí, zdraví a potenci. Festival každoročně přiláká desítky tisíc turistů. Fan Bingbing, jedna z nejslavnějších čínských hereček, je velkou milovnicí psů a koček. Proti zabíjení psů natočila i vlastní video.

Zhao Liying

Nadpoloviční většina Číňanů je však pro absolutní zákaz prodeje psího masa. Tři čtvrtiny Číňanů uvádí, že psí maso ani nikdy neochutnaly. Ochránci zvířat i vědci doufají, že letošní rok bude pro festival tím posledním. Kritiky oceňovaná herečka se často fotí se svým milovaným psem, Mao Qiu, a vyjadřuje svou podporu kampani za zastavení tohoto krutého festivalu.

Yang Mi

Ochráncům zvířat se z hrůzných jatek festivalu podaří každoročně zachránit desítky psů a koček. „Oddanost psů lidem přesahuje moji představivost. Se psy jednám jako s přáteli. Nejím jejich maso.“ Zpěvačka, herečka a módní ikona využívá k boji proti prodeji psího masa svůj profil na sociální síti Weibo, kde ji sleduje více než sto milionů lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama