Co Vás pálí? Podvody pojišťoven v Česku!

Co Vás pálí - Pojištění

Co Vás pálí: Investiční životní pojištění

Pojišťovny slibovaly zhodnocení peněz. Po letech se ukazuje, že opak je pravdou a lidé chtějí své peníze zpět. Vypukla právní bitva. Kdo vyhraje? Pojišťovny nebo jejich klienti?

Krátce po přelomu milénia tento produkt začaly nabízet skoro všechny pojišťovny. Jde o řádově statisíce smluv. Nejvíce jich uzavřela Česká pojišťovna. Dnes ale pojištěnci zjišťují, že splakali nad výdělkem. Mohou za to skryté poplatky, které si pojišťovny účtovaly, ale klientům to neřekly. Ve hře jsou desítky miliard korun.

"To je čistý podvod a je to prostě systémový problém. Je mnohem větší, než byla kauza šmejdi, mnohem větší než byly hypotéky, podstatně větší než H-system," říká Jiří Chvojka, mluvčí spolku Podvedení klienti.

Spolek usiluje o to, aby smlouvy byly prohlášeny za neplatné a aby lidé dostali své vložené peníze zpět. Často jde o celoživotní úspory nebo dědictví. Finanční arbitr už rozhodl ve více než stovce případů, jednou dokonce pravomocně, ve prospěch klientů pojišťoven. Další stovky případů čekají na rozhodnutí. Pojišťovny se ale brání a hodlají každé rozhodnutí arbitra ve prospěch klienta napadnout u soudu.

"Nelze hovořit o neplatnosti nějakého bloku, balíku, smluv. Každou takovou smlouvu je třeba posuzovat jednotlivě. Pojišťovny se již začaly bránit u soudů proti tomuhle právnímu názoru a nezbývá než vyčkat, jaká konstantní judikatura v téhle věci se vyvine," tvrdí Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven.

Stojíme na prahu právní bitvy, která nemá obdoby. A jde o hodně. Lidem o vložené peníze, pojišťovnám o zisky. Kdo vyhraje? Sledujte další díl pořadu Co vás pálí. V neděli ve 20:15, tady nebo na Facebooku Zpravodajství FTV Prima.

Tagy: