
Evropská unie potřebuje reformu, řekl Quest. Vysmál se i Draghiho plánu na dohnání světa
Známý ostravský rapper Hard Rico má opět problém. Policisté ho obvinili z dalšího trestného činu. Nejprve to bylo pro loupež a vydírání, kvůli kterým skončil ve vazbě. K tomu přišlo poškození dodávky, za což mu soud uložil peněžitý trest. A do třetice má mít na svědomí podvod.
Auto v rybníce utopené pod vrstvou ledu – tato neobvyklá nehoda, k níž došlo v roce 2024 na Českolipsku, zřejmě skončí u soudu. Podle policistů řidič lhal, když tvrdil, že na zamrzlou hladinu rybníka vjel následkem nehody. Že všechno bylo jinak, potvrdil vyšetřovatelům i soudní znalec, informovala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.
Krajský soud v Hradci Králové potrestal v úterý v kauze falešné závěti po továrníkovi Františku Řípovi jeho někdejší ženu Alenu pěti lety vězení. Uložil jí také peněžitý trest 3,5 milionu korun. Další dvě obžalované dostaly podmíněné tresty, čtvrtou obžalovanou soud obžaloby zprostil. Řípa byl vlastníkem jaroměřské společnosti Karsit. Rozsudek zatím není pravomocný, obhájce Řípové se odvolal.
V dubnu loňského roku se policistům z Královéhradeckého kraje podařilo rozkrýt organizovanou skupinu falešných bankéřů. Po téměř roce vyšetřování vrchní komisař z oboru analytiky a kybernetické kriminality nyní předložil návrh na podání obžaloby proti 20 obviněným. Vyšetřování, které bylo součástí rozsáhlé akce, vedlo k vytvoření spisu o více než 62 tisících stranách. Několik obviněných zůstává i nadále ve vazbě. Za jejich podvody všem hrozí až odnětí svobody ve výši až 13,5 let.
Kyberpodvodníci hledají různé cesty, jak přesvědčivě obelhat své oběti a vylákat z nich peníze. Nemusí se to dít jen prostřednictvím podvodných e-mailů, rizikové jsou i hovory, ve kterých se podvodníci vydávají za policisty. Vhled do jejich strategie nabízí reportáž Krimi zpráv. V úvodním videu si můžete pustit jedinečnou audionahrávku podvrženého telefonátu.
Měsíc co měsíc přistávaly na účtech dávky určené potřebným. Jenže místo skutečných uprchlíků z nich těžili vychytralí podvodníci. Brněnská hospodářská kriminálka si na ně došlápla. Podle policistů se škoda vyšplhala až na 11 milionů korun.
Spojení sil Okamurovy SPD s dalšími menšími stranami ve volbách do Poslanecké sněmovny je znakem malého sebevědomí, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz. Podle jeho kolegy Thomase Kulidakise není společná kandidátka národně orientovaných stran podvodem na voliče, protože se jedná o ideově sourodé uskupení, které po volbách, na rozdíl od koalice Spolu, utvoří jeden poslanecký klub.
Uživatelé Facebooku a Instagramu by měli zbystřit. Na obou sociálních sítích se šíří podvod, který napodobuje velkoobchod Okay a láká na podezřele levné zboží – například kávovar Philips za pouhých 250 Kč. „Šmejdi“ tvrdí, že jde o „výprodej z uzavřených skladů“, ve skutečnosti se ovšem z nepozorných lidí snaží vylákat citlivé osobní údaje a následně vykrást bankovní účet. Jak stránky, tak facebookový profil navíc vypadají nebezpečně věrohodně. Obchod Okay na dotazy redakce CNN Prima NEWS, zda plánují proti podvodníkům zakročit, nijak nereagoval.
Americký prezident Donald Trump musí zaplatit pokutu 625 000 liber (18,5 milionu korun) jako soudní náklady londýnské společnosti Orbis Business Intelligence Ltd. Tu zažaloval v roce 2022 kvůli spisu s kompromitujícími údaji, podle kterých se Trump údajně spojil s Ruskem, aby zvítězil v roce 2016 v prezidentských volbách. Rozhodl o tom ve čtvrtek soud v Británii s tím, že každý den mu budou k částce přibývat 12procentní úroky, dokud ji nezaplatí. Informovaly o tom agentury. Trump všechna obvinění obsažená v dokumentu popírá.
O více než tři čtvrtě milionu korun přišla v polovině letošního února žena, která se stala obětí falešného bankéře. Část peněz předala v hotovosti neznámému mladíkovi na parkovišti v Praze 5. Kriminalisté ve čtvrtek zveřejnili záběry podezřelého a žádají veřejnost o pomoc s určením jeho totožnosti. O případu na webu pražské policie informoval její mluvčí Jan Rybanský.
Sociálními sítěmi se opět šíří finanční podvod, který zneužívá obsah CNN Prima NEWS i jméno bojovníka Jiřího Procházky. Ten po úpravě hlasu za pomocí nástrojů umělé inteligence tvrdí, že „rozdá fanouškům 50 milionů korun“, ve skutečnosti ale může příliš důvěřivé lidi připravit o peníze. A s čím dál větší dostupností nástrojů umělé inteligence se podobná podvodná videa budou objevovat čím dál častěji. „To je všeobecně jedno z rizik AI – každý se může najednou stát expertem, včetně podvodníků,“ varoval Andrej Jenčo, specialista na umělou inteligenci ze společnosti Millennium.
Před soudem v Mnichově se zodpovídá Čech z okrádání seniorů o desítky tisíc eur (stovky tisíc Kč). Deník Münchner Merkur v pátek napsal, že Čech byl členem skupiny, řízené zřejmě z Polska, která se po telefonu vydávala za policii, aby od starších lidí získala peníze na kauci pro příbuzné. Němci takovéto podvody označují jako šokové telefonáty. Cílem je totiž dostat oběti s pomocí vymyšlených tragických příběhů o jejich dětech či vnoučatech pod tlak, a tak je snadněji okrást.