reklama

COVID-19 jsme v Evropě zaznamenali už v listopadu, tvrdí francouzský radiolog

S několika kolegy jsme přesvědčeni o tom, že v příštích letech budou epidemie dalších infekčních onemocnění, uvedl přednosta radiologického oddělení nemocnice ve francouzském Colmaru Michel Schmitt. Ten s týmem prošel přes tři tisíce CT snímků plic pacientů a domnívá se, že první dva případy COVID-19 zaznamenali už v listopadu minulého roku. Pokud nepochopíme historii, neporozumíme dle něj budoucnosti.

reklama

Michel Schmitt prošel se svými kolegy zpětně přes 3200 CT snímků plic pacientů z jeho nemocnice, a to všechny dostupné obrazy od dubna zpětně, přičemž momentálně zkoumají data ze září minulého roku.

Navzdory obrovskému mediálnímu zájmu o jeho osobu a studii, na které pracuje, byla stanice CNN Prima NEWS na nějakou dobu jednou z posledních, které rozhovor poskytl. Rozhodl se totiž od pondělí neposkytovat žádné další informace médiím, aby se se svým týmem mohl práci na studii v klidu věnovat.

Pokud nepochopíme historii, neporozumíme budoucnosti

„Pokud jako lékaři nebudeme chápat, co se děje, pokud nepochopíme historii, tak neporozumíme ani budoucnosti,“ uvedl Schmitt k tomu, proč se zaměřil na snímky bývalých pacientů.

„V Alsasku epidemie začala 7., 8. března. Vždycky, když začne epidemie, tak je kritická masa pacientů, která způsobí, že se epidemie rozvine a pokračuje,“ uvedl radiolog s tím, že podezřelé případy na základě CT snímků jeho tým eviduje zpětně v únoru, lednu, prosinci a dva případy dokonce v listopadu. V říjnu a září zatím s kolegy neevidoval žádný případ.

K tématu

Jak jsou na tom listopadoví pacienti? První pacientka má podle Schmitta psychické následky, protože nemoc prožila velmi špatně. „Neustále ji bolí plíce, hrudní koš, je stále unavená, necítí se dobře, občas má horečky a bolesti,“ uvedl s tím, že druhá osoba se má obdobně. Je oslabená a unavená a má silné psychické následky. „Ty mentální dopady u těchto osob jsou velmi silné.“

Přenos na člověka v Číně někdy v létě

Schmitt se domnívá, že přenos na člověka v Číně proběhl zřejmě někdy v létě a mutace viru v červnu, červenci. Rozšíření viru v Číně v listopadu podle něj znamená, že k prvnímu nakažení muselo dojít už o měsíc, dva dříve.

„Je potřeba říci, že s několika kolegy jsme přesvědčeni o tom, že v příštích letech budou epidemie dalších infekčních onemocnění. Máme tady několik důvodů si to myslet. Životní styl, cestování, dále také to, že lidé chodí čím dál více do oblastí, kde žijí divoká zvířata anebo kde se vyskytují tyto nemoci a dříve jsme tam nechodili,“ uvedl Schmitt v závěru Interview. „Další věc, o které se nemluví, je globální oteplování, tání ledovců a tání permafrostu na Sibiři, kde jsou místa se zamrzlými mrtvolami tisíce let, a tam je obrovské množství infekcí a nemocí.“

Musíme uzpůsobit svůj životní styl

Dodal také, že se musíme poučit z toho, co se všechno teď stalo, aby se to už nikdy neopakovalo. „Musíme uzpůsobit svůj životní styl, abychom mohli lépe ty infekce sledovat. K tomu patří také to scanování a výzkum. Lidé musí také dávat pozor na to, co jedí, kam jezdí. Musíme si položit otázku, jak se jako lidé k planetě chováme.“

Jak dokáže rozlišit CT snímky s přítomností COVID-19 od CT snímků s chřipkou? Jaké jsou na snímcích charakteristiky nemoci COVID-19? A co říká na kritiku své studie? To i mnohem víc se dozvíte v přiloženém pořadu Interview.

Další hlavní zprávy

reklama
Do karantény muselo kvůli koronaviru celé oddělení protokolu Úřadu vlády
Nemůžeme si nechat vzít demokracii. To už jsme jednou zažili, připomíná Vystrčil
Policejní razie na ministerstvu a ve firmách, jde o dodávky respirátorů a roušek
reklama
reklama
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš jako strýček Skrblík. Piráti se diví milionům z Agrofertu pro premiéra
Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent
Další články
reklama
reklama