Americké technologické firmy Apple a Google vyvíjejí několik posledních měsíců koronavirový trasovací systém, který chtějí nabídnout vládám po celém světě. Novou technologii implementovanou v mobilní aplikaci vyzkouší prvně ve Švýcarsku.
Testovací verzi projektu vývojáři zveřejnili už na konci dubna, teď poprvé se ale trasovací systém od technologických gigantů Apple a Google využije na území nějakého státu. Mobilní aplikace s názvem SwissCovid má ve Švýcarsku trasovat nakažené koronavirem.
Systém by měl být v budoucnu součástí nejen určité mobilní aplikace, ale celého operačního systému, a to jak Androidu, tak i iOS. Apple a Google jednotlivým vládám umožní, aby rozhodly o tom, zda budou trasovací systém ve své zemi akceptovat.
Jak to celé funguje?
Mobilní aplikaci bude prozatím používat švýcarská armáda a zdravotničtí pracovníci. V blízké době pak bude SwissCovid dostupná všem švýcarským občanům.
V praxi to bude fungovat tak, že vždy, když se potkají dva lidé s touto nainstalovanou aplikací, vymění si uživatelská data. Pokud jeden z dvojice později onemocní koronavirem, změní svůj status v mobilní aplikaci. Systém vzápětí rozešle notifikace všem uživatelům, kteří byli s nakaženou osobou nedávno v kontaktu. Tím vznikne údajně anonymizovaná databáze pacientů s nemocí COVID-19.
Apple a Google ujišťují, že aplikace nebude v žádném případě shromažďovat polohová data. Odpůrci projektu se přesto obávají ztráty soukromí. Ministři pro digitální záležitosti Německa, Francie, Itálie, Španělska a Portugalska napsali společný dopis, ve kterém se k aplikaci vyjadřují. Otiskla ho tamní média. „Digitální technologie musejí být využívány takovým způsobem, jaký my, demokraticky zvolené vlády, vyhodnotíme jako přijatelný pro naše občany v souladu s evropskými hodnotami,“ píše se v dopise, jehož část zveřejnila i BBC.
Kde systém zavedou?
Řada států po celém světě pracuje na vlastních trasovacích systémech. O technologii firem Google a Apple doposud požádalo 22 zemí a také některé americké státy. Švýcarská vláda očekává, že plošné využívání aplikace schválí tamní parlament do poloviny června. Podle průzkumů podporuje aplikaci 70 procent švýcarských občanů.
To v Lotyšsku chtějí aplikaci Apturi Covid, postavenou na technologii od Googlu a Applu, plošně spustit už ve čtvrtek. Mluvčí týmu, který pracuje na spuštění aplikace v Lotyšsku, pro BBC sdělil, že je Apturi Covid už připravena pro obchod s aplikacemi Apple. „Samozřejmě bychom byli velmi rádi, kdybychom byli první, kdo aplikaci celostátně spustí, ale nejdůležitější je pomoci občanům bojovat s koronavirem,“ řekla mluvčí pro britskou televizi.