reklama

Čtvrtá největší automobilka na světě dostane jméno Stellantis. FCA a PSA fúzují

Stellantis je nový název automobilky, která vznikne z připravované fúze koncernů FCA a PSA. Nadále se budou používat jména původních značek automobilů.

reklama

Zástupci koncernů FCA a PSA se dohodli na fúzi už loni. Nyní oba partneři oznámili název nově vzniklé společnosti, který budou společně používat. Objeví se na budovách ve Francii, v Německu, v USA, Itálii i v dalších zemích. Název Stellantis je odvozený z latinského slova stello, což znamená rozzářit hvězdami.

Nový koncern sdruží značky skupiny PSA, pod kterou spadají Peugeot, Citroën, DS, Opel, Vauxhall, a společenství FCA se značkami Chrysler, Jeep, RAM, Alfa Romeo, Fiat či Masserati. Předpokládaný roční odbyt 8,7 milionu vozů by měl udělat ze Stellantisu čtvrtého největšího automobiloveho producenta na světě po Volkswagenu, Toyotě a alianci Renault-Nissan. Budoucí roční obrat se odhaduje na 170 miliard eur.

Fúzi v hodnotě 50 miliard dolarů, jakož i nový název musí ještě schválit antimonopolní úřady i akcionáři na valných hromadách. K úplnému sloučení má dojít v prvním čtvrtletí 2021. Společnosti si od tohoto kroku slibují snížení nákladů na vývoj a výrobu včetně nízkoemisních vozidel, jakož i lepší imunitu vůči klesajícímu prodeji.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bolelo to? Ne, hlásí děti v očkovacím centru. Kámoškám injekci zakazují rodiče
Reportáž

Bolelo to? Ne, hlásí děti v očkovacím centru. Kámoškám injekci zakazují rodiče

Bojí se děti injekce proti covidu? „Očkování mi nevadí,“ říká desetiletá Anežka Florčíková před největším očkovacím centrem v Ostravě. A pak bezelstně dodá: „Mám to spíš ráda. Jeden kamarád už je taky očkovaný, další zatím moc nechtějí.“ Anežčina maminka Natálie je zastáncem vakcinace, za sebou má tři dávky: „Je to i kvůli babičkám a dědečkům, aby mohli dcerku hlídat a já se nemusela bát, že je nakazí.“

Nekompromisní play-off na MS v hokeji: Na koho mohou Češi narazit v boji o medaili?

Mistrovství světa v ledním hokeji 2022 startuje ve finských Helsinkách a Tampere sice už 13. května, o medaile se však bude bojovat až přibližně o dva týdny později. Semifinále, boj o třetí místo a finále jsou na programu o víkendu 28. a 29. května. V tomto článku se dozvíte vše, co byste o play-off měli vědět. A to včetně rozpisu, vysvětlení hracího systému a následných výsledků.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama