reklama

Čtvrtá největší automobilka na světě dostane jméno Stellantis. FCA a PSA fúzují

Pod jednou střechou se ocitnou třeba i značně nesourodé modely Peugeotu a Dodge. (Ilustrační koláž)

Stellantis je nový název automobilky, která vznikne z připravované fúze koncernů FCA a PSA. Nadále se budou používat jména původních značek automobilů.

reklama

Zástupci koncernů FCA a PSA se dohodli na fúzi už loni. Nyní oba partneři oznámili název nově vzniklé společnosti, který budou společně používat. Objeví se na budovách ve Francii, v Německu, v USA, Itálii i v dalších zemích. Název Stellantis je odvozený z latinského slova stello, což znamená rozzářit hvězdami.

Nový koncern sdruží značky skupiny PSA, pod kterou spadají Peugeot, Citroën, DS, Opel, Vauxhall, a společenství FCA se značkami Chrysler, Jeep, RAM, Alfa Romeo, Fiat či Masserati. Předpokládaný roční odbyt 8,7 milionu vozů by měl udělat ze Stellantisu čtvrtého největšího automobiloveho producenta na světě po Volkswagenu, Toyotě a alianci Renault-Nissan. Budoucí roční obrat se odhaduje na 170 miliard eur.

Stellantis sdruží velké množství značek koncernů FCA a PSA.
Stellantis sdruží velké množství značek koncernů FCA a PSA.

Fúzi v hodnotě 50 miliard dolarů, jakož i nový název musí ještě schválit antimonopolní úřady i akcionáři na valných hromadách. K úplnému sloučení má dojít v prvním čtvrtletí 2021. Společnosti si od tohoto kroku slibují snížení nákladů na vývoj a výrobu včetně nízkoemisních vozidel, jakož i lepší imunitu vůči klesajícímu prodeji.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama