reklama

Čtvrtá největší automobilka na světě dostane jméno Stellantis. FCA a PSA fúzují

Pod jednou střechou se ocitnou třeba i značně nesourodé modely Peugeotu a Dodge. (Ilustrační koláž)
Foto:

Stellantis je nový název automobilky, která vznikne z připravované fúze koncernů FCA a PSA. Nadále se budou používat jména původních značek automobilů.

reklama

Zástupci koncernů FCA a PSA se dohodli na fúzi už loni. Nyní oba partneři oznámili název nově vzniklé společnosti, který budou společně používat. Objeví se na budovách ve Francii, v Německu, v USA, Itálii i v dalších zemích. Název Stellantis je odvozený z latinského slova stello, což znamená rozzářit hvězdami.

Nový koncern sdruží značky skupiny PSA, pod kterou spadají Peugeot, Citroën, DS, Opel, Vauxhall, a společenství FCA se značkami Chrysler, Jeep, RAM, Alfa Romeo, Fiat či Masserati. Předpokládaný roční odbyt 8,7 milionu vozů by měl udělat ze Stellantisu čtvrtého největšího automobiloveho producenta na světě po Volkswagenu, Toyotě a alianci Renault-Nissan. Budoucí roční obrat se odhaduje na 170 miliard eur.

Fúzi v hodnotě 50 miliard dolarů, jakož i nový název musí ještě schválit antimonopolní úřady i akcionáři na valných hromadách. K úplnému sloučení má dojít v prvním čtvrtletí 2021. Společnosti si od tohoto kroku slibují snížení nákladů na vývoj a výrobu včetně nízkoemisních vozidel, jakož i lepší imunitu vůči klesajícímu prodeji.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Přírůstek nových případů koronaviru v neděli v ČR po pěti dnech klesl pod deset tisíc – bylo jich 7 301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?
KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Další články
reklama
reklama