Čtyřicet let od rekordu Jarmily Kratochvílové. Dosud ji v běhu na 800 metrů nikdo nepřekonal

Jarmila Kratochvílová, výročí rekordu

Rekordy jsou tu od toho, aby se překonávaly. Jeden světový odolává už dlouhá čtyři desetiletí. Je to čas Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 metrů. Na Olympijském stadionu v Mnichově ho česká legenda zaběhla 26. července 1983. A vlastně docela náhodou.

Jarmila Kratochvílová byla původně sprinterkou, specializovala se na tratě od 100 do 400 metrů. A kdyby tehdy v parném létě v Mnichově šlo všechno podle plánu, běžela by dvousetmetrový sprint. Tři dny předtím však v Praze po závodech ucítila křeče ve stehenním svalu. A dva týdny před mistrovstvím světa nechtěla riskovat. Vzhledem k tomu, že startovat musela, její trenér Miroslav Kváč ji poslal trať 800 metrů jen proklusat.

ČTĚTE TAKÉ: Ženy, muži, trans. Bude mít sport tři kategorie? Výhra Semenyaové může spustit revoluci

A tenhle výklus vstoupil do dějin. Jarmila Kratochvílová běžela bez zábran, bez zátěže, bez stresu a od poloviny trati nebylo co řešit. Česká atletka po dráze letěla a dvacet metrů před cílem jí blesklo hlavou: To není možné, ty hodiny snad nejdou!

Časomíra se zastavila na 1 minutě 53 celých a 28 setinách sekundy. Senzační světový rekord byl na světě. A stále platí. Už čtyřicet let. Jarmila Kratochvílová celou dobu sleduje své následovnice a trne se stopkami u televize.

Není v tom sama. Světové rekordy pod širým nebem drží i další Češi: Jan Železný a Barbora Špotáková. Oba v hodu oštěpem.

Tagy: