reklama

David Netuka v KB Interview: V jeho oboru se to nikomu tak brzy nepovedlo

Profesorem se stal ve dva a čtyřiceti letech, což se nikomu v jeho oboru ještě nikdy nepovedlo. Přední český neurochirurg David Netuka se dnes rozpovídá v pořadu KB Interview a prozradí tajemství své práce.

reklama

Do Ústřední vojenské nemocnice v Praze nastoupil profesor David Netuka před více než dvaceti lety. Dlouhé roky byl pravou rukou Vladimíra Beneše, ale minulý rok na jaře místo přednosty kliniky převzal. „Od pana Beneše jsem se toho naučil spousta. On své poznatky nepředával formálně, aby říkal  - takhle to udělej. Spíše jsem to odpozoroval. Převzal jsem i spoustu věcí z výzkumné oblasti. Proč nečerpat od někoho, kdo to dotáhl v neurochirurgii daleko, možná nejdál z ČR,“ říká David Netuka.

„Mozek je naprosto vzrušující orgán, ten nejsložitější. Pokaždé je operace jedinečná.“

U neurochirurgie musí být člověk extrémně přesný. Když doktor řízne o kousek vedle, tak pacient může i ochrnout. „To se může stát. Ta zodpovědnost člověka nemůže svazovat. Ale samozřejmě operatér, který by ztratil zodpovědnost a byl by to jen takový technický chirurg, tak je to špatně. Každý pacient je individuální, a to je potřeba si uvědomovat,“ říká David Netuka.

V chirurgii se nesmí udělat chyba

Vžilo se, že chirurgové nesmějí udělat chybu. To je ale mylná představa. „Ten, který tvrdí, že nemá žádné chyby a komplikace, tak je to nedůvěryhodná osoba. Všichni máme komplikace, které musíme analyzovat. I s pacienty se bavím o tom, jaký je odhad rizik operace,“ doplňuje profesor.

„Člověk musí být upřímný v rozhovoru s pacientem. Pacient to jinak vycítí,“ říká Netuka a dodává, že pokud doktor neříká pravdu, tak pro něj jako lékař skončil. „Někdy se ale stane, že vám pacient řekne, že vám věří a nechce znát rizika, pak mu je nenutím.“

S kamerou jsme se dostali na místo, kam se jen tam někdo nepodívá. Profesor David Netuka nás vzal s sebou na operační sál a popsal, jak probíhá operace nezhoubného nádoru. Celý díl uvidíte dnes v KB Interview Martina Moravce ve 21:25.

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama