
Cyklista podlehl na Pelhřimovsku těžkým zraněním. Sjel do příkopu, věcí se zabývá policie
Nepříjemné pochybení řeší Nemocnice sv. Michala v Bratislavě. Několik pacientů totiž skončilo po kolonoskopii s vážnými zdravotními problémy. Příčinou mohla být záměna roztoků použitých při zákroku. Případem se podle slovenských médií již zabývá policie.
Počet lidí s očními problémy v Česku stoupá: zhoršuje se zrak u dětí i seniorů, přibývá krátkozrakosti i vážnějších onemocnění, která často probíhají bez příznaků. Zdravotní pojišťovna OZP jen za poslední čtyři roky eviduje nárůsty očních chorob o desítky procent. Na vině je nejen přirozené stárnutí populace, ale také stále častější odkládání vyšetření zraku u mladých dospělých. Přitom včasná prevence výrazně snižuje riziko komplikací.
Hydroterapie neboli terapie ve vodě je účinná rehabilitační metoda, která využívá fyzikálních vlastností vody ke zlepšení pohyblivosti, pooperačních stavů u neurologických i ortopedických pacientů a k celkové regeneraci a posílení svalů. U nás se nejčastěji využívá hydroterapeutická vana s podvodním běžeckým pásem, která umožňuje přizpůsobit rychlost, teplotu vody i úroveň ponoření nebo naklonění pásu při chůzi psa.
Zdravotní prevence je klíčová pro zdraví jednotlivce i udržitelnost veřejného zdravotního systému. Přesto ji Češi často ignorují a stát ji podle odborníků podceňuje. Prostředky na prevenci by měly být prioritou, místo toho se decentralizují do méně efektivních oblastí, řekl v Interview PLUS generální ředitel laboratoří Unilabs pro střední a východní Evropu Kamil Doležel. V zajímavém rozhovoru popsal i roli soukromých laboratoří nebo rostoucí zájem o placené testy.
Operace už dávno neznamená týdny strávené v nemocnici a dlouhou rekonvalescenci doma. Moderní medicína dává čím dál více prostoru tzv. jednodenní chirurgii, která umožňuje pacientovi vrátit se domů už ve stejný den, kdy byl operován – nebo nejpozději následující ráno. Co všechno tento přístup obnáší a pro koho je vhodný?
Vypadávání vlasů není konečná. Díky moderní medicíně a rostoucímu trendu transplantací míří stále více českých mužů do Istanbulu – včetně Miroslava z jižní Moravy. S naší reportérkou absolvoval celou cestu za novou kšticí – od letenky až po aplikaci 3 500 vlasových štěpů.
Od zásobování traumatologickými soupravami pro hromadné neštěstí až po vybavení zdravotníků neprůstřelnými vestami. Evropské země – a zejména ty na východě – se připravují na válku, píše Politico. Panují totiž obavy z útoku Ruska, které se ve válce na Ukrajině soustředí i na civilní infrastrukturu.
Najít zubaře poblíž bydliště, který by přijímal nové pacienty a na druhé straně nenabízel dlouhé čekací doby, je pro řadu Čechů oříšek. I z toho důvodu pak může dojít k situaci jako v Havlíčkově Brodě, kde o pacienty pečoval falešný zubař. Co ale dělat, když vás postihne akutní problém? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehlednou mapu zubních pohotovostí napříč Českem.
Bývalý ministr zdravotnictví a bývalý velvyslanec ve Finsku Adam Vojtěch zhodnotil pro CNN Prima NEWS své působení v čele rezortu a zmínil i klíčové výzvy, kterým české zdravotnictví čelí. V rozhovoru otevřeně mluvil o prevenci, digitalizaci i o tom, jak by měl stát motivovat občany ke zdravému životnímu stylu.
Zdejší voda může být až zázračně léčivá. Možná proto, že látky mimořádně přínosné pro lidské zdraví získávala dlouhých osmnáct tisíc let. Lázně Teplice vyhledávají lidé z celého světa, a to už po celá staletí. Zdejší termální prameny měl v oblibě třeba i Ludwig van Beethoven. Patří totiž k těm nejstarším na Starém kontinentu a zamířili jsme do nich během dalšího dílu pořadu Prima Česko.
Akutní myeloidní leukémie (AML) je zhoubné onemocnění kostní dřeně a krve spojené s narušenou produkcí normálních krvinek a hromaděním nefunkčních nezralých buněk (blastů). Označení „akutní“ znamená, že se nemoc rozvíjí rychle a bez účinné léčby se rychle zhoršuje. Navzdory novým terapeutickým možnostem zůstává úmrtnost na AML vysoká – méně než 25 procent pacientů starších 60 let přežívá pět a více let od diagnózy. Nyní jim však svítá naděje díky novému typu léčiv.
V řádu pouhých dní zemřel v bratislavské nemocnici teprve 11letý Tomášek. Osudným se mu podle tamních médií stal „mozek požírající“ parazit – améba – jinak označovaná jako slzovička zhoubná. Extrémně vzácný případ napadení tímto volně žijícím prvokem však vyvolal obavy i mezi Čechy, zejména pak rodiči. Jeden ze scénářů, kde se chlapec mohl nakazit, totiž hovoří o termálním koupališti. Je strach Čechů oprávněný? A jak k nákaze dochází? Nejen to pro CNN Prima NEWS přiblížili parazitolog Jan Votýpka a primářka Kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová.