CNN Prima News pacient

pacient

Výpis příspěvků ke štítku „pacient“

Účinný lék chybí, počet nemocných poroste. Alzheimerovou chorobou trpí až 200 tisíc Čechů

Ztráta paměti, potíže s vykonáváním běžných činností, s řečí i časová a místní dezorientace. To jsou jen některé z příznaků Alzheimerovy choroby, jejíž mezinárodní den připadá na 21. září. Lidem, kteří tímto onemocnění trpí, způsobuje úbytek mozkové hmoty a nevratné změny v mozkových buňkách. Účinný lék však dosud neexistuje. Počet pacientů v České republice se odhaduje až na 200 tisíc, potvrzena diagnózou je ale jen třetina. A v dalších letech se očekává výrazný nárůst.

Statisíce českých dětí nemají pediatra. Lékaři odcházejí do penze, mladých nástupců je málo

Každé desáté dítě v Česku nemá svého pediatra. Věkový průměr těchto specialistů je u nás kolem šedesáti let. V praxi to představuje problém pro řadu obcí, například v obci Veverská Bítýška v okrese Brno-venkov. Tamní pediatrička odchází do důchodu, ovšem najít za ni náhradu se nedaří. Rodiče tak řeší, kdo bude od října jejich dětem poskytovat zdravotní péči. Se stejnou komplikací se potýkají obce po celé zemi. Situace je vážná a vzhledem ke stárnutí obce pediatrů může být v budoucnu ještě kritičtější.

Plivání, kopání i výhrůžky smrtí. Agresivní útoky na české lékaře a sestry se stupňují

Plivou, kopou, škrábou a sprostě nadávají. Útoky na lékaře a sestry se v nemocnicích stupňují. Co bylo v minulosti výjimkou, je nyní podle zdravotníků na denním pořádku. Svou zlost si pacienti vybíjí i na vybavení. Rvačku mezi pacienty zachytily nedávno také nemocniční kamery v Havlíčkově Brodě. Podobné problémy řeší i v nedalekém Pelhřimově či v Karviné, kde zavedli systém nouzových tlačítek.

Každých 20 minut v Česku zemře člověk na rakovinu. Stále více postihuje mladé, uvádí studie

Počet těch, kteří jsou mladší 50 let a trpí jedním z devětadvaceti různých typů rakoviny, dramaticky roste. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval vědecký tým složený ze skotských a čínských expertů. Znepokojující sdělení vychází z celosvětových dat a odhalilo, že za třicet let se výskyt rakoviny v mladém věku zvýšil o takřka 80 procent. Není to první zneklidňující zjištění. Již v polovině letošního roku lékaři informovali, že podíl onkologických pacientů mezi lidmi ve věku do 50 let roste. Alarmující jsou i zprávy z domova – každých 20 minut v Česku zemře na rakovinu jeden člověk.

Co dělat, když vás dostane covid? Lékaři připomínají pravidla, doporučují i očkovací kombo

Počet nakažených osob novými subvariantami korovaniru roste a s příchodem podzimu nebude situace o nic lepší. Jak se správně zachovat a komu se ozvat, když vás skolí covid? A jak je to v současnosti s testováním či očkováním proti koronaviru i v kombinaci s chřipkou? „Dá se objednat na obojí najednou. U valné většiny lidí proběhlo vše v pořádku,“ řekl redakci CNN Prima NEWS předseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha a poradil, co by měli dělat lidé, u kterých se potvrdí nákaza covidem.

Místo prášků zelenina na předpis. Ve zdravotnictví sílí nový trend, stojí za ním i covid

Ovoce a zelenina „na předpis“ by mohly v budoucnosti doplňovat klasické metody v léčbě pacientů. Programy, ve kterých lékaři poskytují nízkopříjmovým domácnostem poukázky na nákup čerstvých plodin, se v posledním desetiletí, a zejména po vypuknutí epidemie koronaviru, objevují stále častěji, uvedl deník Washington Post. Podle nové studie, zveřejněné v odborném časopisu Circulation, se účastníkům podobných programů zlepšily některé zdravotní ukazatele o zhruba poloviční hodnoty oproti užívání běžně předepisovaných léků.

Andělé smrti: Lékaři a sestry zabíjeli z nudy či kvůli komplexům. Mezi oběťmi byly i děti

Lékaři, pečovatelé, zdravotní sestry. Ve chvíli, kdy se rozhodnou životy brát, namísto toho, aby je zachraňovali, jsou titulováni jako andělé milosrdenství, potažmo smrti. Termín, který tento typ vrahů označuje, však není tak ojedinělý, jak by se mohlo zprvu zdát. Přízvisko od konce letošního srpna patří i britské zdravotní sestře Lucy Letbyové, která zavraždila sedm miminek. Stala se nejhorší sériovou vražedkyní dětí v moderní britské historii: nebyla však první. Připojila se k řadě těch, kteří se rozhodli hrát si na bohy a rozhodovat, kdo právo na život má, a kdo nemá. Jaké motivy je k jejich hrůzným činům – dle jejich slov – vedly?

Drama v hradecké nemocnici. Zloděj na videu poranil pracovníka nožem, policie prosí o pomoc

Lékaři z Fakultní nemocnice Hradec Králové zažili během své služby velmi nepříjemný incident. Na začátku srpna se do uzavřeného oddělení dostal zloděj, který se hodlal obohatit na osobních věcech pacientů. Neváhal dokonce napadnout personál, který ho při krádeži načapal. Zaměstnance drobně pořezal a zmizel. Policie nyní po zloději a agresorovi pátrá.

Neustálé sliby a výmluvy. Zoufalý nedostatek léků dostává ministra Válka na lopatky

Naštvaní pacienti a zoufalí lékaři. Lékárny v Česku se opět potýkají s nedostatkem některých medikamentů. Opakuje se situace z loňského roku. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) tvrdí, že situaci vyřeší zákon o léčivech, který ale stále není schválený. Olej do ohně přilil sám Válek, když začal kritizovat předzásobující se pacienty nebo evropské výrobce. Pod palbou kritiky je ministr i za své vyjadřování v kauze odvolání ředitele IKEM. Co všechno politik TOP 09 pronesl a za co je kritizován?

Hádka v 360°: Populistické nesmyslné řeči, platím i u praktika, hájil marže zubařů Šmucler

Poslouchám úplné nesmysly. Kolegové by se neměli vyjadřovat k věcem, o nichž nic nevědí. Tak v pořadu 360° na CNN Prima NEWS reagoval na kritiku zubařů ze strany šéfa České lékařské komory Milana Kubka a viceprezidenta Svazu pacientů ČR Vladimíra Drymla prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Na slova o vysokých maržích zubařů reagoval tím, že sám platí i za praktického lékaře či očaře, a tak by si „kolegové měli nechat populistický nesmyslný řeči“. A došlo i na osobnější útoky.