
Pět zraněných včetně dětí si vyžádala nehoda na Plzeňsku. Auta po srážce vylétla ze silnice
Pravidelný pohyb zlepšuje zdravotní stav pacientů s epilepsií. Podle odborníků by měl být ve správném „dávkování“ nedílnou součástí léčby dospělých i dětí. Namísto omezení pohybu ze strachu z případných záchvatů proto lékaři doporučují hledat způsoby, jak se věnovat fyzické aktivitě bezpečně. Upozornit na prospěšnost sportu chce také letošní charitativní běh na podporu lidí s epilepsií EpicRun 2025, který ve středu 28. května pořádá spolek EpiStop v Praze i v Brně.
Pokud se chystáte na dovolenou do tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, Afriky nebo některých částí Asie, určitě byste neměli zapomenout na očkování proti horečce dengue. Strmě totiž přibývá cestovatelů, kteří se do Česka vracejí s tímto infekčním onemocněním. Zatímco loni si horečku z cest přivezlo podle statistik 119 lidí, letošní rok by podle epidemiologů mohl být nejhorší za posledních deset let.
Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje vyhlásila v pondělí sbírku pro dva kolegy, kteří se zranili 1. května v Kladně během nehody sanitky s osobním autem a autobusem. Řidič Jarda a záchranářka Míša skončili s vážnými poraněními v nemocnici a čeká je dlouhá cesta k zotavení, prosí o finanční pomoc ZZS na svém Facebooku.
Bývalý americký prezident Joe Biden trpí rakovinou prostaty ve čtvrtém stadiu. Podle odborníků jde sice o vážnou diagnózu, zároveň však podotýkají, že v léčbě a diagnostice došlo v posledních letech k velkému pokroku, život se tak i v této fázi nemoci měří na roky, ne na měsíce, napsal deník The New York Times.
Crohnova choroba a ulcerózní kolitida trápí stále více lidí, přesto dnes mají pacienti naději na kvalitní život. Co přináší nová léčba a jaká je realita lidí s touto diagnózou? Světový den idiopatických střevních zánětů (IBD) připadá každoročně na 19. května. Tato autoimunitní onemocnění – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida – jsou chronická, bolestivá a mohou zásadně ovlivnit kvalitu života. Dnes ale existují nové možnosti léčby, díky nimž se mnoho pacientů může vrátit k plnohodnotnému životu.
Do pražské Fakultní nemocnice Bulovka dorazil infekční pacient s podezřením na krvácivou horečku Marburg nebo nákazu virem ebola, informovala agentura AKTU.cz. Jedná se o cizince, který byl do Prahy převezen z táborské nemocnice. Podle mluvčí nemocnice Evy Stolejdy Libigerové je muž ve stabilizovaném stavu.
Bolesti břicha, časté průjmy, únava, nechutenství. Příznaky, které mohou připomínat běžné zažívací potíže, ale někdy značí mnohem vážnější problém. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida – takzvané idiopatické střevní záněty postihují v Česku až 90 tisíc lidí. Nejčastěji se poprvé projeví mezi dvacátým a třicátým rokem života.
Nemocnice v Ivančicích na Brněnsku otevřela onkochirurgickou ambulanci. Rozšířením ambulantních služeb v této oblasti reaguje na rostoucí potřebu komplexní a koordinované péče o onkologické pacienty v regionu. Cílem je nabídnout jim možnost odborného poradenství a léčby co nejblíže domovu a zároveň ve vysokém standardu. Krajské zařízení to uvedlo v tiskové zprávě.
Kompletní posádka záchranky, která jede pro pacienta a má ho dostat co nejrychleji do nemocnice, už nebude u pražské záchranné služby vyjíždět vždy. V případech, které nejsou naléhavé a nevyžadují ošetření během cesty, by pro pacienty mohla jezdit jen zdravotnická dopravní služba. Šéf pražských záchranářů Petr Kolouch to po více než ročním testování hodnotí jako velice efektivní. Navrhuje, aby se podobně postupovalo ve velkých městech po celém Česku. Podobný systém už přitom funguje například ve Zlínském kraji.
Zdraví je náš nejcennější majetek. Zdravotnictví je oblast, kde se potkávají zájmy pacienta, státu, odborníků i financí. Poslanec ODS, farmaceut a člen dozorčí rady VZP Petr Fifka v rozhovoru mluvil o silných stránkách systému, důležitosti prevence, roli zdravotních pojišťoven, ale i o tom, jak může umělá inteligence proměnit budoucnost medicíny.
Stále více lékařů zavádí pokuty za neomluvené nedodržení termínu pacientovy návštěvy. Promarněný čas totiž pro ně představuje ušlý zisk. Po pacientovi pak proto požadují až 500 korun. Ten s takovou sankcí ale musí souhlasit.
Pocit, jako když člověk dýchá skrze brčko nebo se topí, ačkoliv je na suchu. To a více obdobných potíží zažívají lidé s těžkým astmatem ve chvíli, kdy procházejí záchvatem, takzvanou exacerbací. Mnohdy pak končí v nemocnici. Podobné stavy i několikrát měsíčně zažívají tisíce dospělých i dětí – a jejich počet roste. Ulevit by jim mohla biologická léčba, ke které se dostanou pouze v národních centrech pro těžké astma. Odborníci na to upozorňují u příležitosti Světového dne astmatu, který jako každoročně připadl na 6. května.