CNN Prima News pacient

pacient

Výpis příspěvků ke štítku „pacient“

Nemoc, která krade dech i normální život. Lidé ji zaměňují za astma, trpí jí tisíce Čechů

Špatně se vám dýchá, nemůžete vyjít do schodů a býváte unavení? Na vině může být vysoký tlak v plicích. Takzvanou plicní hypertenzi trpí v Česku tisíce lidí. Jedná se o vážné onemocnění, mnohdy však zaměňované s jinými chorobami, třeba astmatem. V pokročilém stádiu pacientům hrozí vážné komplikace a v krajním případě i smrt. Díky pokroku v terapii však mají pacienti naději na kvalitnější a delší život. Odborníci na to upozorňují u příležitosti světového dne, který připadá na 5. května.

Rychle a zdarma. DiaTour pomáhá odhalit riziko cukrovky u lidí, kteří o ní netuší

Téma: Komerční sdělení

Přes milion Čechů trpí cukrovkou – a čísla stále rostou. Mnozí o své nemoci ale vůbec nevědí. Právě proto odstartovala síť lékáren Dr. Max preventivní projekt DiaTour. Speciálně upravený obytný vůz s odborným personálem zdarma nabízí testování orientační hladiny cukru v krvi v menších městech napříč republikou. Včasné zachycení rizika diabetu může výrazně přispět ke snížení vážných zdravotních komplikací.

Unikátní úspěch brněnských lékařů: Roční Lauře vrátili sluch díky robotickému ramenu

Lékaři z brněnské Dětské nemocnice vrátili sluch roční Lauře pomocí speciálního robotického ramene. Podle nich šlo o první takovou operaci v Česku a unikátem je i ve světě. Přínos spočívá v tom, že robotické rameno pracuje velice šetrně, čímž chrání vnitřní velmi citlivé prostředí ucha. Novinářům to řekl přednosta Kliniky dětské otorhinolaryngologie Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Milan Urík.

Speciální „mrazničky“, které mohou skrývat odpověď na zdravější život. Biobanka slaví 25 let

V každé buňce se může skrývat informace, kterou dnešní medicína ještě neumí využít. Při dalším vědeckém zkoumání se však může ukázat jako zásadní pro lepší prevenci, přesnější diagnostiku a účinnější léčbu rakoviny i mnoha dalších onemocnění. K tomu, aby mohly být buňky dlouhodobě uchovávány a byly v garantované kvalitě k dispozici pro další výzkum, slouží takzvané biobanky. Jednou z nejstarších v České republice je Banka biologického materiálu Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně, která letos slaví čtvrt století.

Následná intenzivní péče: Rodina hraje důležitou roli při uzdravení, říká primářka Eva Nováková

Následná intenzivní péče (NIP) představuje důležitý most mezi akutní léčbou a návratem pacientů do běžného života. MUDr. Eva Nováková, primářka NIP v Nemocnici Roudnice nad Labem, zdůraznila v rozhovoru pro Nový den na CNN Prima NEWS význam této péče a upozornila i na výzvy, kterým čelí české zdravotnictví, včetně nedostatku kvalifikovaného personálu a potřeby větší podpory rodin pacientů. Na oddělení následné intenzivní péče se její tým každý den setkává s pacienty, kterým vrací naději na návrat do běžného života. Jak se léčí pacienti v bezvědomí? Vnímají, když na ně jejich blízcí mluví? A jaké zázraky zažila během své kariéry?

Rezignovali na život, aby se „24/7“ starali o blízké na ventilátoru. Jak pečující podpořit?

Nestíhají žít – starají se o nemocné blízké na domácí umělé plicní ventilaci (DUPV). Nikdy nekončící péče vyčerpává jejich síly a bere možnost vést svůj vlastní život. Právě z toho důvodu spustila nezisková organizace Dech života nový projekt s názvem „Nestíhám žít, pečuji 24/7“, jehož cílem je těmto pečujícím pomoci a dát jim šanci alespoň na chvíli vypnout a „dobít baterky“. Zapojit se může každý.

Pacienti o životě s Fabryho chorobou: Nejdůležitější je nebát se a věřit lékařům

Horšící se zrak, zadýchávání, nadměrné nebo naopak žádné pocení, bolest rukou a nohou podobná pocitu pálení... nejen to jsou symptomy typické pro pacienty trpící Fabryho chorobou. V Česku jich žije přes dvě stě, na celém světě pak několik tisíc. Jak počty naznačují, jedná se o vzácné genetické onemocnění způsobené absencí enzymu alfa-galaktosidáza A v těle. Ta vede k hromadění škodlivin v buňkách, což negativně ovlivňuje stav orgánů, které mohou dospět až k selhání. Jak se s nemocí, která se může poprvé projevit v dětství i v dospělosti, žije?

Fabryho choroba: Když si tělo neumí „uklidit“ aneb záludná nemoc postihující orgány

Duben není jen měsícem aprílu. Věděli jste, že čtvrtý měsíc v roce je už 13 let zasvěcen Fabryho chorobě? Jedná se o vzácné genetické onemocnění, jímž trpí muži i ženy a ti, jimž byla diagnostikována, by nejspíš potvrdili, že určování diagnózy může v tomto případě špatný pokus o apríl připomínat. A to proto, že příznaky choroby jsou mimořádně rozmanité a bývají specifické pro jiná běžná onemocnění. Objevit se přitom mohou už v dětství.

Návrat v čase, bojí se diabetici. Chystaná novela je může připravit o důležitou pomůcku

Desetitisíce českých diabetiků 1. typu trnou hrůzou. Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která upravuje úhradu zařízení pro léčbu cukrovky. Hrozí, že část pacientů nedosáhne na glukózové senzory, které měří hladinu cukru v krvi. Podle odborníků i diabetiků se léčba cukrovky vrátí o několik let zpět. Kvůli chybějícímu vybavení se zhorší jejich kompenzace, což vyústí ve zdravotní komplikace. Změna nejvíce ohrozí děti. Ministerstvo argumentuje, že musí efektivně využívat prostředky zdravotního pojištění.