
ON-LINE: Vystrčil Zelenskému nabídl společné jednání o vstupu do EU. Můžeme předat zkušenosti
Špatně se vám dýchá, nemůžete vyjít do schodů a býváte unavení? Na vině může být vysoký tlak v plicích. Takzvanou plicní hypertenzi trpí v Česku tisíce lidí. Jedná se o vážné onemocnění, mnohdy však zaměňované s jinými chorobami, třeba astmatem. V pokročilém stádiu pacientům hrozí vážné komplikace a v krajním případě i smrt. Díky pokroku v terapii však mají pacienti naději na kvalitnější a delší život. Odborníci na to upozorňují u příležitosti světového dne, který připadá na 5. května.
Brněnští lékaři zavedli prvnímu neslyšícímu dítěti v Česku kochleární implantát pomocí robotického ramene, na jehož vývoji se sami podíleli. To dává pacientům do budoucna šanci, že uslyší i bez implantátu.
Přes milion Čechů trpí cukrovkou – a čísla stále rostou. Mnozí o své nemoci ale vůbec nevědí. Právě proto odstartovala síť lékáren Dr. Max preventivní projekt DiaTour. Speciálně upravený obytný vůz s odborným personálem zdarma nabízí testování orientační hladiny cukru v krvi v menších městech napříč republikou. Včasné zachycení rizika diabetu může výrazně přispět ke snížení vážných zdravotních komplikací.
Lékaři z brněnské Dětské nemocnice vrátili sluch roční Lauře pomocí speciálního robotického ramene. Podle nich šlo o první takovou operaci v Česku a unikátem je i ve světě. Přínos spočívá v tom, že robotické rameno pracuje velice šetrně, čímž chrání vnitřní velmi citlivé prostředí ucha. Novinářům to řekl přednosta Kliniky dětské otorhinolaryngologie Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Milan Urík.
V každé buňce se může skrývat informace, kterou dnešní medicína ještě neumí využít. Při dalším vědeckém zkoumání se však může ukázat jako zásadní pro lepší prevenci, přesnější diagnostiku a účinnější léčbu rakoviny i mnoha dalších onemocnění. K tomu, aby mohly být buňky dlouhodobě uchovávány a byly v garantované kvalitě k dispozici pro další výzkum, slouží takzvané biobanky. Jednou z nejstarších v České republice je Banka biologického materiálu Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně, která letos slaví čtvrt století.
Barva a tvar tabletky nebo vzhled krabičky. Podle lékárníků jsou Češi na své léky, které berou dlouhodobě, velmi fixovaní. Například barvy totiž ovlivňují vnímaný účinek tabletky. Modrá a zelená uklidňují, červená a žlutá naopak povzbuzují. A pacienti si podle lékárníků na změnu, pokud je jejich lék zrovna nedostupný, těžko zvykají.
Následná intenzivní péče (NIP) představuje důležitý most mezi akutní léčbou a návratem pacientů do běžného života. MUDr. Eva Nováková, primářka NIP v Nemocnici Roudnice nad Labem, zdůraznila v rozhovoru pro Nový den na CNN Prima NEWS význam této péče a upozornila i na výzvy, kterým čelí české zdravotnictví, včetně nedostatku kvalifikovaného personálu a potřeby větší podpory rodin pacientů. Na oddělení následné intenzivní péče se její tým každý den setkává s pacienty, kterým vrací naději na návrat do běžného života. Jak se léčí pacienti v bezvědomí? Vnímají, když na ně jejich blízcí mluví? A jaké zázraky zažila během své kariéry?
Nestíhají žít – starají se o nemocné blízké na domácí umělé plicní ventilaci (DUPV). Nikdy nekončící péče vyčerpává jejich síly a bere možnost vést svůj vlastní život. Právě z toho důvodu spustila nezisková organizace Dech života nový projekt s názvem „Nestíhám žít, pečuji 24/7“, jehož cílem je těmto pečujícím pomoci a dát jim šanci alespoň na chvíli vypnout a „dobít baterky“. Zapojit se může každý.
Horšící se zrak, zadýchávání, nadměrné nebo naopak žádné pocení, bolest rukou a nohou podobná pocitu pálení... nejen to jsou symptomy typické pro pacienty trpící Fabryho chorobou. V Česku jich žije přes dvě stě, na celém světě pak několik tisíc. Jak počty naznačují, jedná se o vzácné genetické onemocnění způsobené absencí enzymu alfa-galaktosidáza A v těle. Ta vede k hromadění škodlivin v buňkách, což negativně ovlivňuje stav orgánů, které mohou dospět až k selhání. Jak se s nemocí, která se může poprvé projevit v dětství i v dospělosti, žije?
Duben není jen měsícem aprílu. Věděli jste, že čtvrtý měsíc v roce je už 13 let zasvěcen Fabryho chorobě? Jedná se o vzácné genetické onemocnění, jímž trpí muži i ženy a ti, jimž byla diagnostikována, by nejspíš potvrdili, že určování diagnózy může v tomto případě špatný pokus o apríl připomínat. A to proto, že příznaky choroby jsou mimořádně rozmanité a bývají specifické pro jiná běžná onemocnění. Objevit se přitom mohou už v dětství.
Desetitisíce českých diabetiků 1. typu trnou hrůzou. Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která upravuje úhradu zařízení pro léčbu cukrovky. Hrozí, že část pacientů nedosáhne na glukózové senzory, které měří hladinu cukru v krvi. Podle odborníků i diabetiků se léčba cukrovky vrátí o několik let zpět. Kvůli chybějícímu vybavení se zhorší jejich kompenzace, což vyústí ve zdravotní komplikace. Změna nejvíce ohrozí děti. Ministerstvo argumentuje, že musí efektivně využívat prostředky zdravotního pojištění.
Letecká záchranná služba Hradec Králové zasahovala v loňském roce u 950 případů. Od ledna loňského roku navíc její lékaři dokázali provést i speciální zákrok přímo na místě – operaci srdce.