CNN Prima News pacient

pacient

Výpis příspěvků ke štítku „pacient“

Neudrží ani kartáček, trápí je vytrvalé bolesti. Češi s long covidem se stále nedočkali pomoci

Češi s takzvaným long covidem se ani po čtyřech letech nedočkali skoro žádné pomoci. Kvůli zdravotním komplikacím přitom nemohou pracovat a často se neobejdou bez pomoci druhých. Lék na postcovidový syndrom neexistuje. A také diagnostika je i po letech pro některé lékaře oříšek. Ministerstvo i pacienti doufají, že by pomoc mohla přijít ze zahraničí.

Moderní diagnostika i umělá inteligence. Nemocnice Nymburk je místem, kde každá minuta rozhoduje

Infarkt, podezření na zlomeninu páteře po tragické nehodě nebo bolest břicha. Na urgentním příjmu nemocnice se sejdou pacienti, kteří potřebují ošetřit akutně nebo naopak poslat k obvodnímu lékaři. V moderních nemocnicích je k těmto účelům vymezená takzvaná triáž, což je výraz pocházející z francouzského výrazu triage, tedy třídit, seřadit, vybrat. Ta je společně s celým oddělením urgentního příjmu něco jako srdce nemocnice. Jak takové srdce tepe a kudy do něj vede čára života pro lékaře, ale i pacienty, může ukázat příklad Nemocnice Nymburk. V současné době je zde kvalita a bezpečnost poskytované zdravotní péče garantována získáním akreditace České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví.

Herečka Eva Holubová se ozvala z nemocnice. Zmínila šanci začít novou kapitolu, přidala i foto

Herečka Eva Holubová, která je hospitalizována v pražské Nemocnici Na Homolce kvůli výduti aorty, v pondělí na svém Instagramu poděkovala zdravotníkům za péči a popsala své pocity z nejistoty ohledně dalšího postupu léčby. I když operace zatím není nutná, herečka zůstává pod pečlivým lékařským dohledem. Holubová se podle svých slov snaží zachovat si chladnou hlavu a zdůrazňuje, že začátek nového týdne vnímá jako příležitost začít novou kapitolu.

Queen i Beatles na seznamu „písní smrti“: Co chtějí lidé nejčastěji poslouchat, když umírají?

V závěru života se lidé nejčastěji chtějí obklopit svými milovanými, zavzpomínat a prožít krásné chvíle. Mnohdy však do této fáze vstupuje hudba. Jak vyplynulo ze zprávy britské charitativní organizace Marie Curie – která pomáhá pacientům v závěru jejich života – poslech skladeb vytváří další společné zážitky, pocit normality a přináší i útěchu. Vznikl tak seznam skladeb, o něž lidé nejčastěji před smrtí žádají. Které se dostaly mezi deset nejoblíbenějších a vybrali byste si i vy?

Jak správně zapíjet léky? Škodí čaj i džusy. Pozor na množství vody, vše ovlivňuje účinnost

Zapíjet léky? A pokud ano, jak moc a čím? Pro někoho zdánlivě banální otázky, ale jak ukázal průzkum společnosti DrugAgency podporovaný zdravotní pojišťovnou OZP, Češi nejsou v zapíjení léků zrovna příkladní. Některá zjištění jsou podle odborníků přímo alarmující – pokud neužíváme léky správně, nemusí ani správně fungovat. A co víc, chybné užívání může vyvolat i zdraví ohrožující lékové interakce.

Chcete-li žít, peníze na dovolenou obětujete, říká Šmucler. Volá po příplatcích v nemocnici

Českému zdravotnictví hrozí vážné problémy kvůli nedostatku soukromých peněz, proto by prezident České stomatologické komory Roman Šmucler uvítal možnost příplatků za nadstandardní péči. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že by lidé měli mít možnost rozhodovat o svých prioritách a třeba místo dovolené investovat do zdraví. Prezident České lékařské komory Milan Kubek vidí problém především ve vládě.

Chcete rychle lékařské vyšetření? Tak zaplaťte! Zaměstnanec pražské ÚVN dostal trest za korupci

Asistent radiologického oddělení a spolupracující lékař musí zaplatit peněžité tresty za to, že za úplatky umožňovali pacientům bez žádanek přednostní vyšetření na magnetické rezonanci v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Nařídil jim to v červenci Obvodní soud pro Prahu 6 v takzvaném trestním příkazu, píše ve středu deník Mladá fronta Dnes. Lékař musí zaplatit 120 tisíc korun, asistent čtvrt milionu korun.

Covid na vzestupu: V září v Česku onemocněly desetitisíce lidí, přibývá i obětí. Jak se bránit?

V září se covidem v České republice prokazatelně nakazilo 22 tisíc lidí. Podobný počet přitom lékaři zaznamenali loni až koncem října. Zvedl se také počet úmrtí: loni v září v souvislosti s covidem zemřelo 28 lidí, letos jich bylo 57. Nejen z toho důvodu odborníci apelují na přeočkování proti nemoci. Důležitým tématem je také léčba antivirotiky, jejíž možnosti se stále rozšiřují. Praktičtí lékaři mohou zejména seniorům a rizikovým pacientům tuto léčbu nasadit. Klíčová jsou zejména včasná diagnóza a začátek léčby, proto je třeba s prvními projevy neváhat a navštívit praktického lékaře.