
Ztráta dítěte je hraniční situace. Co dohání příbuzné obětí střelby na FF k sebevraždě?
Lázně v Moravskoslezském kraji připravily na hlavní sezonu řadu novinek jak v léčbě, tak v zázemí pro pacienty. Sanatoria Klimkovice u Ostravy například chystají otevření psychologické ambulance, Lázně Darkov v Karviné budují kolonádu a Horské lázně Karlova Studánka na Bruntálsku opravují Slezský dům.
Na sociálních sítích se začala šířit další stížnost na chování zdravotnického personálu. Tentokrát míří na primářku ORL oddělení trutnovské nemocnice. Příběh jedné z pacientek rozpoutal vlnu reakcí a dalších svědectví. Některé ženy popsaly zkušenosti, které je přiměly podat formální stížnost. Nemocnice se věcí bude zabývat.
Od 1. dubna mohou nově praktičtí lékaři předepisovat konopí. Pomáhá hlavně lidem s chronickými bolestmi, křečovými stavy a dalšími onemocněními. Jenomže v jeho vydávání je háček. Vyhláška nově umožňuje psát na něj recepty na tříměsíční dobu. Jenže lékárník může vydat konopí hrazené pojišťovnou maximálně na dva měsíce. Podle lékařů jde o chybu v systému. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) to odmítá.
Parkinsonovou nemocí, závažným neurodegenerativním onemocněním, trpí v Česku více než 50 tisíc lidí. Nedá se zcela vyléčit, ale existují způsoby, jak výrazně zmírnit její projevy. Pomáhají i technologie, jednou z nich je hluboká mozková stimulace (DBS). Moderní metoda stimuluje jádra hluboko v mozku a výrazně potlačuje ztuhlost, zpomalení i třes. V Česku je dostupná už více než 25 let a pomohla přes tisíc pacientům, včetně paní Blanky. Ačkoliv zákrok hradí pojišťovna, řada potřebných o něm neví.
Češi v současnosti utratí za své zdraví v průměru 500 korun měsíčně. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos by však většina byla ochotná zvýšit tuto částku až na 1 000 korun. Studie mapující postoje veřejnosti ke zdravotnictví zároveň ukazuje, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče. Přesto více než polovina dotázaných vnímá potřebu změn – za největší problémy považují nedostatek lékařů a sester, dlouhé čekací lhůty a omezenou dostupnost specializovaných vyšetření.
U nádorových onemocnění prsu dosud nebyl popsán hlavní rizikový faktor. Projekt Bellis však upozorňuje, že základem je včasná prevence. Manažerka Nikol Pazderová také ve vysílání CNN Prima NEWS popsala, že ženy se i po úspěšné léčbě obvykle obávají návratu této závažné nemoci. S odborníky proto připravila knihy s know-how, které mají pomoci všem, jimž onemocnění vstoupilo do života. Zmínila také, že zesnulá Anna Slováčková svým veřejným bojem všem pomohla. Jak překonat strach a obavy z návštěvy lékaře?
Nepochopitelný čin se udál ve slovenské metropoli. Mladý muž hodil v Bratislavě na sanitku kámen. Zdravotníci přitom právě spěchali na pomoc pacientovi. Pachatel skončil v poutech a hrozí mu vězení.
Bez praktického lékaře je v Česku více než milion lidí – dospělých i dětí. Ordinace jsou přitom už nyní přetížené a pokud nedojde ke změně, očekávají odborníci zhoršení situace. I proto praktici spustili kampaň nazvanou „11 milionů důvodů“. V průběhu celého roku budou v jednotlivých krajích představovat konkrétní možnosti řešení, mezi něž se řadí týmové praxe a příchod nových posil z řad absolventů lékařských fakult.
Vítkovická nemocnice začala při operacích šedého zákalu jako první v Evropě testovat nový mikroskop. Ten využívá stejné technologie, jaké jsou v přilbách pilotů stíhaček, a je vybaven infračerveným světlem. Šedý zákal je onemocnění, které u nás postihuje 60 procent lidí starších šedesáti let. Ročně se 140 tisíc z nich odhodlá k zákroku.
Alergie na jaře trápí mnoho lidí a mohou mít různé formy – od celoroční rýmy až po sezónní alergie způsobené pylem. Jak rozlišit mezi alergickou rýmou a jinými formami, jak probíhá diagnostika a jaké možnosti léčby existují? I na tyto otázky odpovídala v pořadu Ptejte se doktora alergoimunoložka Petra Králová, která působí v centru alergologie a klinické imunologie v rámci sítě Multiklinika v Praze.
Strakonická nemocnice zahájila výstavbu rehabilitačně relaxační zahrady. Vznikne v severní části nemocničního areálu na ploše téměř sedmi tisíc metrů čtverečních a bude stát 12 milionů korun. Pracovníci vysadí novou zeleň, upraví terén a instalují rehabilitační prvky. Vytvoří se tak nový prostor pro odpočinek pacientů, návštěvníků i zaměstnanců. Zahrada by měla být dokončena v dubnu příštího roku. V tiskové zprávě to sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Koželuhová.
Stres, strach a panika. To jsou pocity, které mnozí zažívají při návštěvě zubaře. Podle Českého statistického úřadu se zubaře bojí každý pátý člověk. Jen málokdo si však uvědomuje, jakými technologiemi je dnešní stomatologická ordinace vybavena a co všechno musí lékař ovládat. Včetně toho, že při zákrocích používá i nohy. Jak probíhá vyšetření a jaké moderní metody usnadňují pacientům návštěvu zubaře, nám vysvětlil stomatolog Břetislav Martinák ze Stomatologického centra Artdent Jihlava a Ing. Petr Hach, jednatel společnosti EveryDent, která zajišťuje kompletní a nejmodernější vybavení ordinací.