reklama
CNN Prima News deficit

deficit

Výpis příspěvků ke štítku „deficit“

Rozpočet skončí hůř než loni. Covid může jen za menší část schodku, tvrdí experti

Přestože vláda má na letošní rok naplánovaný rozpočtový schodek ve výši 500 miliard korun, konečný výsledek bude lepší. Ekonomové totiž věří, že české hospodářství se ve druhém pololetí rozjede naplno, což se pozitivně odrazí na lepším výběru daní i odvodů na sociální pojištění. Ani tak to podle nich ale nebude stačit na snížení deficitu pod loňskou úroveň.

Schillerová na příští rok navrhuje schodek 390 miliard. Počítá s vyššími důchody

Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 390 miliard korun. Návrh podle vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) po pondělním jednání vlády počítá už s dodatečným navýšením penzí o 300 korun měsíčně, které v pondělí schválil kabinet. Letos je schválen schodek 500 miliard korun a loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Exministr financí Pilný: Rozpočet vznikl tak, jako když pejsek s kočičkou pekli dort

Výroky ministryně financí Aleny Schillerové jsou podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středuly skandální, když si jako rukojmí bere zdravotníky a jejich platy. Za neúměrně vysoký považuje nově schválený rozpočtový schodek bývalý ministr financí Ivan Pilný (za ANO). „Za mě se deficit rozpočtu počítal ještě v desítkách miliard,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima NEWS. O rozpočtu v něm diskutoval také další bývalý šéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09).

Zadlužíme se více. Vláda schválila zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard

Aktualizováno

Zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun v pondělí schválila vláda. Návrh nově počítá s dopady daňových změn platných od počátku roku, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Změnu rozpočtu navrhne ministryně schválit ve stavu legislativní nouze. Sněmovna by o návrhu měla jednat ve čtvrtek. Ekonomičtí experti označují půlbilionový schodek za neopodstatněný.

reklama