CNN Prima News deficit státního rozpočtu

deficit státního rozpočtu

Výpis příspěvků ke štítku „deficit státního rozpočtu“

Do roka a do dne neuvidíme žádný růst, tepal Tlustý vládu. Zlámalová hovořila o zrůdnostech

Do roka a do dne neuvidíme v ekonomice žádný růst, jelikož nemá z čeho vzniknout. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to pronesl bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Většinu kroků vlády označil za kontraproduktivní. Současný vývoj podle exministra směřuje k pouze ke zhoršování veřejných financí. Ekonomická analytička Týdeníku Echo sice vítá snižování deficitu, trnem v oku jí ale je zvyšování daní či rušení flexibilních pracovních smluv, které dokonce označila za zrůdnost.

Ekonomika se podle vlády propadne více, než se čekalo. Může za to inflace, říká Stanjura

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky, hrubý domácí produkt (HDP) podle něj klesne o 0,5 procenta. V srpnové prognóze předpokládalo pokles o 0,2 procenta. Důvodem zhoršení je slabší spotřeba domácností v důsledku vysoké inflace, řekl v pátek novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Průměrnou inflaci letos ministerstvo očekává ve výši 10,8 procenta. Deficit veřejných financí by měl letos dosáhnout 3,6 procenta HDP oproti loňským 3,2 procenta.

Fiala z SPD: Kde vezmeme na další zvyšování daní? Žádné už nebude, slibuje Stanjura

V tomto volebním období už vláda neplánuje žádné zvýšení daní, řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Návrh rozpočtu na rok 2024, který počítá se schodkem 252 miliard, hájil s tím, že pokud nebude rychlejší tempo příjmů, deficity půjdou dolů pomaleji. „Snažíme se, aby naše kroky byly sociálně citlivé,“ dodal. Opozice zastoupená v diskuzi předsedou klubu SPD Radimem Fialou návrh rozpočtu ale kritizuje.

Každé šesté euro si musí půjčit. Slovensko má obří problém, strany předluženost neřeší

Slovensko bojuje s obrovským deficitem veřejných financí, který bude letos i v příštím roce nejvyšší ze zemí Evropské unie. Většina tamních politických stran přitom nepřináší žádné radikální řešení. Důvodem velkého schodku jsou především sociální dávky, které stát vydával v posledních letech. Podle slovenského think-tanku INESS bude náprava trvat několik dekád.

Nebezpečí pro Česko? Vše se může změnit lusknutím prstu, varují experti před zadlužováním

Samotná výše zadlužení státu není nebezpečná. České republice hrozí spíše pokračování současného trendu ve vývoji státního deficitu, upozornili ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS ekonomové Milan Bednář a Markéta Šichtářová. Pokud by nastala další dramatická situace, podobná například covidovým lockdownům, problém kvůli zadlužování by mohl přijít jako lusknutím prstu, varovala odbornice. Vládní konsolidační balíček navíc podle ní snahou o navyšování příjmů do státní kasy míří na špatnou stranu rozpočtu, což učiní veřejné finance křehčími.

Kalousek ostře o Fialově vládě: Vymlouvá se na válku. Stejně tak to dělal Babiš u covidu

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se vymlouvá na válku na Ukrajině úplně stejně jako kdysi kabinet Andreje Babiše (ANO) na covid. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Člen jedné z vládních stran kritizuje dlouhodobě kabinet za rozpočtovou politiku. „Už se to dostalo do situace, kdy tomu nejsem ani schopen říkat ,konsolidace‘,“ sdělil. Fiala je jiného názoru. Podle něj pětikoalice odpovědně snižuje deficity a zároveň zvládá všechny krize.

Zeman: Díra v rozpočtu 200 miliard? Vyřešil bych ji pouhými dvěma škrty a pak sklidil bouři

Místo 60 různých opatření ke konsolidačnímu balíčku stačí zavést pouze dvě. Státní kase by přihrála 200 miliard korun, uvedl bývalý prezident Miloš Zeman v pořadu Interview SPECIÁL na CNN Prima NEWS. Jedním z opatření by byl návrat superhrubé mzdy, kterou zrušily hlasy ODS, ANO a SPD. „Tím druhým je zrušení slevy na poplatníka,“ řekl moderátorce Terezii Tománkové. Uznal, že by za takové kroky sklidil bouřlivé reakce.

Přijetí eura jako nové Fialovo téma? Lidovci či TOP 09 ho chválí, naráží však u vlastní ODS

Premiér a šéf ODS Petr Fiala v nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS zdůraznil, že Česko bude už příští rok splňovat jedno z nejdůležitějších maastrichtských kritérii, která jsou nutná pro budoucí přijetí eura. Toto téma pak zopakoval ještě v několika dalších mediálních vystoupeních. Zatímco například lidovci a TOP 09 v této souvislosti mluví o přijetí společné měny už do roku 2030, podstatně skeptičtější je Fialova vlastní strana. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček si nemyslí, že by se euro mělo stát výraznějším tématem.

Fiala odmítl kritiku rozpočtu. Na vládě jsme si to vyříkali, o žádných hrubých chybách nevím

Je možné, že plánovaný schodek rozpočtu dokonale nedodržíme, ale budeme k němu velmi blízko. V pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS to řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Dodal zároveň, že o žádných hrubých chybách neví. Rozpočet podle něj vláda sestavila velmi odpovědně, ministři hledají další úspory a členové vlády si rozpory v rámci pětikoalice vyříkali.

Vláda schválila návrh schodku na příští rok. Stanjura nesáhne na platy státních zaměstnanců

Kabinet Petra Fialy (ODS) schválil předběžný návrh pro státní rozpočet na rok 2024, který počítá se schodkem 235 miliard korun, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na středeční tiskové konferenci po dlouhém jednání kabinetu. Poznamenal, že teprve nyní začne politická debata k deficitu, přičemž s čísly by mohla navíc zamíchat srpnová makroekonomická predikce. Jako strop si vláda nastavila 270 miliard korun. „Nikdy nekomentuji průběh debaty na vládě,“ poznamenal šéf resortu financí na konto táhlé středeční diskuze ministrů. Potvrdil, že nesáhne na tarifní platy pro státní zaměstnance ani valorizaci plateb za státní pojištěnce.