Deset tipů na fantasy filmy, které vám zařídí kouzelný večer

Utéct občas do světa fantazie není na škodu. Chcete-li zažít večer plný kouzel, můžete to zkusit u těchto snímků. Vybrali jsme deset filmů žánru fantasy, které stojí za zhlédnutí.

1. Pán prstenů: Dvě věže

Pokračování Pána prstenů: Společenstvo prstenu nás zavede přímo na bojiště. Svádí se totiž boj o Středozem. S kopími a meči se války účastní hobiti, elfové, kouzelníci, lidé, trpaslíci, skřeti a další druhy obyvatel fantaskního světa. Mezitím se Frodo snaží doputovat až k Hoře osudu, aby do jejího ohně vhodil prsten moci, po němž touží pán zla Sauron. Stejně jako první díl trilogie i Pána prstenů: Dvě věže režíroval Peter Jackson, film opět vznikl podle knihy Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

2. Faunův labyrint

Malá Ofélie najde labyrint a v něm starého fauna, který jí řekne, že je ztracenou princeznou pohádkové říše, kterou musí zachránit. Čeká ji několik nelehkých úkolů, které musí splnit, aby se setkala se svými královskými rodiči. Velmi působivý a děsivý snímek přetékající nápaditými kostýmy a maskami natočil roku 2006 režisér Guillermo del Toro, který také sepsal scénář. Ve filmu hráli například Ivana Baquerová, Doug Jones, Sergi López, Ariadna Gilová, Maribel Verdúová, Álex Angulo, Roger Casamajor, Manolo Solo, Fernando Tielve a další.

3. Hvězdný prach

Tristran je zamilovaný do Victorie a chce ji přesvědčit, aby si ho vzala. Připraví pro ni proto romantický noční piknik. Když spolu sedí na dece, vidí spadnout hvězdu. Tristran Victorii slíbí, že jí hvězdu přinese. A tím začne velké dobrodružství, které přinese závěr, o kterém se Tristranovi ani nesnilo. Romantickou pohádku s komickými scénami natočil roku 2007 režisér Matthew Vaughn podle knihy Neila Gaimana. Ve dvouhodinovém filmu si zahráli například Charlie Cox, Claire Danesová, Robert De Niro, Michelle Pfeifferová, Ricky Gervais nebo Sienna Millerová.

4. Nekonečný příběh

Malý Bastien najde v antikvariátu hodně zvláštní knihu. Zatímco ji čte, stává se součástí jejího příběhu. Zachrání říši Fantazie? Pohádku, která vznikala v mnichovských ateliérech, natočil režisér Wolfgang Petersen v roce 1984. V rodinném fantasy si zahráli například Barret Oliver, Noah Hathaway, Gerald McRaney, Drum Garrett, Darryl Cooksey, Thomas Hill, Tilo Prückner, Moses Gunn, Sydney Bromley, Deep Roy, Tami Stronachová a Patricia Hayesová.

5. Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Ve třetím díle o čaroději Harry Potterovi se svět kouzelníků potýká s návratem Lorda Voldemorta. Třináctiletý Harry a jeho přátelé musí zvládnout mozkomory, časovou smyčku, nového učitele černé magie i Siriuse Blacka, který utekl z nejstřeženějšího vězení v Azkabanu. Jedná se o první díl, kdy hlavní hrdinové nenosí hábity, ale mikiny. Režie tohoto dílu kultovní série, která byla natočena podle knižní ságy od J. K. Rowlingové, se ujal Alfonso Cuarón. Snímek měl premiéru roku 2004, hlavní role zde hráli Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watsonová, Tom Felton, Alan Rickman, Gary Oldman, Michael Gambon a David Thewlis.

6. Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

Sourozenci Lucinka, Edmund, Zuzana a Petr během hry na schovávanou objeví skříň, skrz níž se dostanou do pohádkové říše Narnie. V ní žijí mluvící zvířata v čele se lvem Aslanem, skřítci, fauni a další bytosti. Celá země je však pod kletbou Bílé čarodějnice Jadisy, která Narnii odsoudila k věčné zimě. Děti se čarodějnici rozhodnou postavit a Narnii osvobodit. Povede se jim to? Rodinný fantasy snímek natočil roku 2005 režisér Andrew Adamson podle knihy Clivea Staplese Lewise, hlavní role ztvárnili Georgie Henleyová, Skandar Keynes, William Moseley, Anna Popplewellová a Tilda Swintonová.

7. Avatar

Ochrnutý Jake Sully (Sam Wothington) je vyslancem korporace, která chce na planetě Pandora těžit cenný minerál. V těle dlouhonohého modrého avatara se proto vydává mezi místní obyvatele a jeho cílem je diplomaticky se domluvit na spolupráci. V průběhu operace se zamiluje do princezny Neytiri (Zoe Saldanová). Ta a její národ mu vysvětlí, jak je pro ně místní příroda důležitá. Proto když dojde na otázku vydrancování jejich země, Jake se snaží bohatou firmu toužící po nerostu zastavit. Jak uspějí příroda a láska v boji proti chamtivosti a moderním strojům? Snímek, který je napůl sci-fi a napůl fantasy, natočil režisér James Cameron, který velkofilmu napsal i scénář. Akční film měl premiéru roku 2009.

8. Velká ryba

Velká ryba je snímek s nádhernou poetikou. Edward Bloom rád vypráví až neuvěřitelné historky, které se mu v životě staly. Všichni jeho příběhy milují, až na jeho syna, který nevěří, že mluví pravdu. Díky starým dopisům, které najde, ale začne rozplétat příběh svého na smrt nemocného táty. Dojemné dobrodružné fantasy natočil roku 2003 režisér Tim Burton, ve filmu se představili Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup, Jessica Langeová, Helena Bonhamová Carterová, Alison Lohman, Marion Cotillardová, Steve Buscemi, Danny DeVito a další.

9. Střihoruký Edward

Edward je výtvorem starého vynálezce, který však zemřel dříve, než jej dokončil. Edward žije sám v chátrajícím sídle, má místo rukou ostré břity a není zvyklý na ostatní lidi. Jednoho dne je ale objeven sousedkou a přiveden do města, kde se seznámí s jeho obyvateli. Brzy se osvědčí jako zahradník i kadeřník a lidé si ho oblíbí. Ne všem je však monstrum s noži místo rukou sympatické. Hořkosladké fantasy mělo premiéru roku 1990, hlavní role obsadili Johnny Depp, Winona Ryderová, Robert Oliveri, Dianne Wiestová a Anthony Michael Hall.

10. Mumie

Brendan Fraser, Rachel Weiszová a John Hannah se vydávají pátrat po zmizelém egyptském městě. Jenže někteří mrtví by měli zůstat spát… Akční fantasy mělo premiéru roku 1999, natočil ho režisér Stephen Sommers. Snímek si užijí všichni, kdo mají rádi Indianu Jonese a egyptskou kulturu.

Tagy: