Soud zpřísnil Tušlovi trest za pronásledování Kubka. Policie vyvedla desítky jeho příznivců

  • Téma: Soudy
  • ČTK
  • CNN Prima NEWS
  • Aktualizováno 26. července 2023 12:38
Podporovatelé Tušla se bránili policejnímu vyvedení od soudu.

Tušl odchází od soudu s 19měsíčním trestem

Policie nařídila desítkám lidí, které ve středu znovu přišly k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 podpořit Patrika Tušla, Tomáše Čermáka a Zdeňka Masára, aby opustily budovu soudu. Podporovatelé na chodbě hlasitě skandovali a pískali, hluk byl slyšet i v jednací místnosti. Za nebezpečné pronásledování šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra v době koronavirové epidemie soud navýšil Tušlovi trest o čtyři měsíce na 19 měsíců vězení. U Čermáka, který byl s Tušlem viněn z výtržnictví, upustil od uložení souhrnného trestu. Muž byl minulý týden pravomocně odsouzen k 5,5 roku vězení za podporu a propagaci terorismu, trest je podle soudu dostatečný. Rozhodnutí není pravomocné.

Do jednací síně se dostala asi dvacítka lidí, zbylí podporovatelé zůstali na chodbě. Krátce po začátku jednání soudkyně z jednací síně vykázala aktivistu Pavla Zítka, který se dožadoval zdůvodnění zákazu pořízení videozáznamu jednání. Lidé z chodby po jeho vykázání začali skandovat „hanba“ a pískali. Zítko pak podporovatelům řekl, že soud jedná protiprávně, a Českou republiku označil za soukromou firmu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Naházejte politiky do řeky, vypalte Senát, vybízel kvůli pandemickému zákonu. Dostal 5,5 roku

Podporovatelé na chodbě začali po proslovu Zítka skandovat. Z davu zněla hesla jako „soud je firma“ nebo „ztotožnit soudkyni“. Soud podle nich porušuje jejich právo být přítomni v jednací místnosti. Opakovaně si také stěžovali, že se jednání nekoná ve větší místnosti, kterou požadovali už při minulém stání. Hlasité skandování rušilo i soudní jednání, proto byli podporovatelé po opakovaném vyzvání ke ztišení vykázáni. Cestou z chodby zpívali českou a slovenskou hymnu, zpěv byl slyšet i v jednací místnosti.

Vinu obžalovaných podle soudkyně prokázaly nejen výpovědi Kubka a Flegra, ale také videonahrávky, které natáčeli a zveřejňovali sami obžalovaní. Tušl při vynášení rozhodnutí vykřikoval, že soudkyně lže, smál se a ohrazoval se proti některým konkrétním částem rozhodnutí. Po skončení jednání jeden z příznivců obžalovaných, který byl v soudní síni, křičel na soudkyni, na chodbě pak útočil i na novináře.

Obžalobě z výtržnictví čelí i Zdeněk Masár, tomu ve středu soud uložil třináctiměsíční podmínku se zkušební dobou na 2,5 roku. I jeho trest už zahrnuje předchozí odsouzení.

Tušl se podle obžaloby mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, podle vyšetřovatelů mu volal i do ordinace. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn není. Čermák ale spolu s Masárem a Tušlem podle státní zástupkyně v druhé polovině listopadu 2021, tentokrát před domem Flegra, pouštěli sirénu a Flegra vyzývali, aby „jménem zákona upustil od protiprávního jednání“. Motivem bylo podle žalobkyně Flegra dehonestovat v očích veřejnosti.

Tušl už v lednu před soudem odmítl, že by se trestných činů dopustil. Nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat, lékař ale o něm podle něj lhal v médiích, chtěl si s ním proto promluvit z „očí do očí“. Ve středu prohlásil, že jde o exemplární proces, jehož cílem je vystrašit společnost. Obžalovaní Čermák a Masár se v lednu vyjádřili k obtěžování Flegra tak, že trestný čin nespáchali.

Tušl je nyní ve vězení, kde si odpykává 15 měsíců za různé trestné činy, mimo jiné za nenávistné výroky o Ukrajincích a vyhrožování zabitím strážníkovi. Ve vězení ale bude déle, podle webu Aktuálně.cz totiž soudy letos v dubnu rozhodly o přeměně jeho dřívějších podmíněných trestů za neplacení výživného a vyhrožování bývalé partnerce na deset měsíců vězení. Čermákovi minulý týden Vrchní soud v Praze pravomocně potvrdil 5,5 roku vězení za to, že vyzýval lidi, aby i za použití násilí vůči politikům zabránili přijetí novely pandemického zákona.

Při posledním jednání na počátku června obžalované přišly také podpořit desítky příznivců. Před jednací síní skandovali, zpívali českou hymnu a kritizovali média. Dožadovali se rovněž větší jednací síně. Kvůli podezření z neuposlechnutí výzvy úřední osoby policie zajistila jednoho člověka.

Tagy: