
Technické muzeum Brno otevře expozici motorů. Lákadlem je rameno určené k průzkumu Jupitera
Neexistuje „bezpečné množství alkoholu“. Je to nervový jed, rozvrací rodiny a zvyšuje riziko rakoviny, varovali veřejnost experti z oblasti zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci. Během ní představili také výzvu, v níž apelují na politiky k úpravě spotřební daně či výraznějšímu omezení dostupnosti alkoholu. Připomněli, že v jeho konzumaci patří Česko mezi nejhorší země na světě a ročně v souvislosti s jeho užíváním zemře až sedm tisíc lidí. Výzvu k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu zaslali i premiérovi Petru Fialovi (ODS).
Náladová, falešná, arogantní a hysterická. To jsou slova, kterými ženy hodnotí své zkušenosti s gynekoložkou z Líbeznic ve Středočeském kraji. Tu v minulých dnech „proslavilo“ video, na němž nevybíravě a vulgárně vyhazuje z ordinace pacientku. Na sociálních sítích se nyní hromadí svědectví žen, které popisují její hrubé chování. Mnohé z nich tvrdí, že zmíněný incident není ojedinělý.
Na vesnicích a v menších městech hrozí zánik desítek lékáren. Letos už nedostanou příspěvek od zdravotních pojišťoven ve výši stovek tisíc korun. Změnila se totiž kritéria pro poskytování financí – ze systému tak vypadla asi třetina venkovských poboček. Česká lékařská komora však uvedla, že tímto krokem došlo k porušení dohody.
Na zdravotní péči nebudou kvůli úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví v příštím roce peníze. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Pojišťovny budou platit prostě méně,“ vysvětloval. Zároveň se nechal slyšet, že by opět zavedl poplatky u lékaře. Ty, které ve zdravotnictví jsou, už totiž nemají takovou hodnotu, jakou měly dříve.
Tlak na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka se stupňuje. Mohou za to spory o platy zdravotníků, financování zdravotní péče v příštím roce i stávka lékařů. Zatímco podle opozice ministr svou roli dlouhodobě nezvládá a měl by odejít, samotný ministr tvrdí, že k protestům lékařů nevidí důvod a dál je chce přesvědčovat, že zvolil správnou cestu.
Českému zdravotnictví hrozí vážné problémy kvůli nedostatku soukromých peněz, proto by prezident České stomatologické komory Roman Šmucler uvítal možnost příplatků za nadstandardní péči. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že by lidé měli mít možnost rozhodovat o svých prioritách a třeba místo dovolené investovat do zdraví. Prezident České lékařské komory Milan Kubek vidí problém především ve vládě.
Ve věku nedožitých 91 let zemřela v pátek Jarmila Drábková, první dáma české intenzivní medicíny. Oboru se věnovala více než 60 let a za svou práci obdržela několik ocenění. O jejím úmrtí informovala Česká lékařská komora.
Lékařské a zdravotnické odbory a Česká lékařská komora (ČLK) vyzvaly lékaře a další zdravotníky, aby k 31. říjnu podali v nemocnicích výpověď z přesčasových hodin, pokud se nedospěje k dohodě na navýšení platů. Změnu podle nich ministerstvo zdravotnictví slíbilo a nesplnilo. Jejich zástupci to ve středu řekli na tiskové konferenci ke kampani Slibem neuzdravíš. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) v reakci uvedlo, že dohodu z loňského prosince plní. Další jednání s odbory má naplánované na 26. září.
V oblasti zdravotnictví není nikdy dost finančních prostředků. Uvedl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL) s odkazem na nejmodernější zdravotnické pomůcky. Zmínil také zásadní krok ohledně platů lékařského personálu od ministra resortu Vlastimila Válka (TOP 09). Philipp mimo jiné uvedl, že systém zdravotnictví je velmi solidární, a vyzval k diskuzi, zda by mělo dojít k úpravě.
Podle poslance a místopředsedy sněmovního Podvýboru pro oblast financování zdravotnictví a zdravotní pojištění Toma Philippa (KDU-ČSL) nemůže ministerstvo zdravotnictví vyhovět všem, ale je třeba jednat. Pro předsedkyni Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkovou je otázku financování lékařů nutno posuzovat z hlediska nastavení priorit. Ve vysílání CNN Prima NEWS se oba vyjádřili také k tomu, jak představitelé českého zdravotnictví mezi sebou komunikují.
Vláda neplní dohodu, kterou s lékaři uzavřela loni v prosinci, míní prezident České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že pokud vláda lékaře podvede, hrozí omezení péče. Dodal, že udělají všechno pro to, aby „do kožichu dostali politici, a nikoliv pacienti“. Proti tomu se ale ohradil náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník, který označil jeho slova za „nepřijatelné vyhrožování“. Podle něj je navíc naprostá většina bodů dohody plněna.
V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání finančních zdrojů. Zdravotní systém už v současnosti částečně selhává v zajištění dostupnosti péče, například dětských či zubních lékařů či psychiatrů. V ČR je nadbytek nemocničních lůžek akutní péče a naopak chybí asi tři tisíce lůžek péče následné. Píše se o tom v analýze ministerstva zdravotnictví (MZd). Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) a další autoři ji v pátek představil novinářům, v týdnu s ní seznámili prezidenta Petra Pavla nebo poslance zdravotního výboru.