CNN Prima News Česká lékařská komora

Česká lékařská komora

Výpis příspěvků ke štítku „Česká lékařská komora“

Odbory s komorou vyzvaly lékaře, aby vypověděli přesčasové hodiny. Resort nesplnil slib, tvrdí

Aktualizováno

Lékařské a zdravotnické odbory a Česká lékařská komora (ČLK) vyzvaly lékaře a další zdravotníky, aby k 31. říjnu podali v nemocnicích výpověď z přesčasových hodin, pokud se nedospěje k dohodě na navýšení platů. Změnu podle nich ministerstvo zdravotnictví slíbilo a nesplnilo. Jejich zástupci to ve středu řekli na tiskové konferenci ke kampani Slibem neuzdravíš. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) v reakci uvedlo, že dohodu z loňského prosince plní. Další jednání s odbory má naplánované na 26. září.

Ve zdravotnictví není nikdy dost peněz, míní Philipp. Zmínil Válkův velký krok ohledně platů

V oblasti zdravotnictví není nikdy dost finančních prostředků. Uvedl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL) s odkazem na nejmodernější zdravotnické pomůcky. Zmínil také zásadní krok ohledně platů lékařského personálu od ministra resortu Vlastimila Válka (TOP 09). Philipp mimo jiné uvedl, že systém zdravotnictví je velmi solidární, a vyzval k diskuzi, zda by mělo dojít k úpravě.

Philipp: Lékaři nejsou jednotní. Podle odborů komunikace o penězích ve zdravotnictví vázne

Podle poslance a místopředsedy sněmovního Podvýboru pro oblast financování zdravotnictví a zdravotní pojištění Toma Philippa (KDU-ČSL) nemůže ministerstvo zdravotnictví vyhovět všem, ale je třeba jednat. Pro předsedkyni Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkovou je otázku financování lékařů nutno posuzovat z hlediska nastavení priorit. Ve vysílání CNN Prima NEWS se oba vyjádřili také k tomu, jak představitelé českého zdravotnictví mezi sebou komunikují.

Kubek: Podvede-li vláda lékaře, dostane do kožichu. To nebudu poslouchat, rozčílil se Pláteník

Vláda neplní dohodu, kterou s lékaři uzavřela loni v prosinci, míní prezident České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že pokud vláda lékaře podvede, hrozí omezení péče. Dodal, že udělají všechno pro to, aby „do kožichu dostali politici, a nikoliv pacienti“. Proti tomu se ale ohradil náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník, který označil jeho slova za „nepřijatelné vyhrožování“. Podle něj je navíc naprostá většina bodů dohody plněna.

Máme nedostatek dětských a zubních lékařů, přiznává Válek. Nemocničních lůžek je moc

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání finančních zdrojů. Zdravotní systém už v současnosti částečně selhává v zajištění dostupnosti péče, například dětských či zubních lékařů či psychiatrů. V ČR je nadbytek nemocničních lůžek akutní péče a naopak chybí asi tři tisíce lůžek péče následné. Píše se o tom v analýze ministerstva zdravotnictví (MZd). Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) a další autoři ji v pátek představil novinářům, v týdnu s ní seznámili prezidenta Petra Pavla nebo poslance zdravotního výboru.

Lékaři brzy vyčerpají zákonné přesčasy. Jak to bude se stávkami a omezením péče v nemocnicích

Hrozí v červnu omezování péče v nemocnicích? V tu dobu totiž bude mít velké množství lékařů vyčerpané přesčasy. Po dosažení limitu je nemůže k přesčasům nikdo nutit. Jestli budou pracovat dál, bude záležet na každém z nich. Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí slíbila, že připraví návrhy zákonů, aby se situace změnila. Jenomže podle sekce Mladých lékařů nejsou zákony hotové. Lékaři ale zatím stávkami nevyhrožují.

Lékaři mají vědět, zda je jejich pacient držitelem zbraně. Zákon již projednává Sněmovna

Ošetřující lékaři mají podle nového zákona o zbraních a střelivu, který aktuálně projednává Sněmovna, dostat přístup do centrálního registru zbraní. Předpis, který by mohl platit od roku 2026, jim má umožnit v něm ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Posudek pro vydání zbrojního průkazu vydává praktický lékař, může si vyžádat i posudek psychologa. Seznam nemocí, které jeho vydání vylučují, stanoví ministerstvo zdravotnictví vyhláškou. Média v minulých dnech informovala o tom, že pachatel, který před týdnem vraždil na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se léčil s psychickými problémy.

Žádné soukromé ordinace ani stávky lékařů. Experti upozornili na negativa spojená s rentou

Doživotní renta pro lékaře rozhodně není dobrá věc, řekla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Podle epidemiologa Romana Prymuly si lékaři neuvědomují následky. Pokud by pro ně při zavedení rent platila stejná pravidla jako pro vojáky, policisty a hasiče, nemohli by podnikat, stávkovat a stát by jim mohl nařídit, kde mají sloužit. Výsluhy ale hájí prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek, a to kvůli tomu, že někteří lékaři za 12 měsíců odslouží až 18 měsíců, čímž si ničí zdraví.

Lékaři odpracují až 18 měsíců za rok, hájil renty Kubek. Druhou cestu označil za likvidační

Lékaři v nemocnicích odpracují obrovské množství přesčasové práce, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj někteří za 12 měsíců odslouží až 18 měsíců, čímž si ničí zdraví a požadavek na doživotní rentu je tak legitimní a nejde o nějakou „nenažranost“. Zároveň upozornil, že takoví lékaři dosáhnou mnohem dříve nároku na starobní důchod a zdravotnictví by se mohlo v případě předčasných odchodů do něj zhroutit.