reklama
CNN Prima News Jaroslav Flegr

Jaroslav Flegr

Výpis příspěvků ke štítku „Jaroslav Flegr“

Musíme proočkovat 90 procent lidí, prohlásil Flegr. Experti nesouhlasí s Babišem

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra není britská cesta zrušení veškerých opatření proti šíření koronaviru v Česku zatím reálná. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodl s viroložkou Ruth Tachezy. Flegr ale varoval před mutací delta, která se u nás objevuje až v 80 procentech případů. V zimě prý budeme k dosažení potřebné imunity potřebovat až 90procentní proočkovanost.

Ke kolektivní imunitě máme ještě daleko. Riziko delty je vysoké, míní odborníci

Počty nakažených v Česku v posledních dnech stoupaly. Podle odborníků je na vině nakažlivější mutace delta, která nyní dominuje. Na rozdíl od podzimní a poté jarní vlny je však velká část té nejzranitelnější populace proočkována. Otázkou však zůstává, zda jsou očkovaní lidé skutečně dobře chráněni a zda se nemusíme obávat dalšího zaplnění nemocnic. CNN Prima NEWS oslovila přední odborníky, aby se k tomuto tématu vyjádřili.

Lidé se v respirátorech dusí. Co si myslí odborníci o jejich nošení v létě?

Ačkoli vláda v pondělí zrušila povinnost nosit respirátory ve většině škol či v kancelářích, na místech s velkou koncentrací lidí jsou stále povinné. Je to nezbytné? Nestačily by například chirurgické roušky, které jsou do jisté míry prodyšnější, nebo nebylo by možné roušky a respirátory odložit úplně, jako tomu bylo loni v létě? Oslovili jsme odborníky, aby CNN Prima NEWS sdělili svůj názor.

Test na protilátky jako důkaz bezinfekčnosti? V Česku zřejmě stačit nebude

V České republice prodělalo nemoc COVID-19 mnohem větší množství lidí, než udávají oficiální statistiky. Jde například o ty, kteří měli bezpříznakový průběh nemoci, nebo jim přišlo zbytečné podstoupit PCR test. Tito lidé však mají smůlu, jelikož Česká republika ani Evropská unie jako celek zatím nechtějí uznávat test na protilátky. Naopak v Rakousku jako důkaz bezinfekčnosti postačuje.

Nakolik nás chrání imunita po prodělání covidu? Podle odborníků záleží i na věku

Prodělali jste onemocnění COVID-19 a kladete si otázku, jak dlouho vás ochrání imunitní systém před opětovnou nákazou? Má smysl nechat si zjistit hladinu protilátek? Odpovědi na tyto otázky hledají vědci po celém světě. Podle dánské studie vše nasvědčuje tomu, že imunita po prodělaném covidu zabraňuje opětovnému nakažení nejméně půl roku. Ale nemusí to tak být u každého.

reklama