CNN Prima News Desná

Desná

Výpis příspěvků ke štítku „Desná“

Ukrýval Čáslavskou, na lyžích sjel Kilimandžáro. Horská služba truchlí nad smrtí náčelníka

Zemřel bývalý náčelník Horské služby Jeseníky Zdeněk Zerzáň. V čele organizace zachraňující životy návštěvníků hor stál v letech 1967 až 1987. Po okupaci Československa v srpnu 1968 ukrýval před tajnou policií gymnastku Věru Čáslavskou. Byl také vynikajícím sportovcem, jako první a nejspíš jediný sjel v roce 1980 na lyžích nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, uvedla v pondělí Horská služba ČR na Facebooku.

Měla zabránit povodni, nakonec ji způsobila. Protržená přehrada v Desné zabila desítky lidí

Místo uprostřed Jizerských hor, ze kterého mrazí. Mezi Desnou a Albrechticemi leží ruiny přehrady, která se v roce 1916 protrhla a způsobila jednu z největších katastrof svého druhu ve světových dějinách. Obrovská masa vody se hrnula jako tsunami údolím řeky Bílé Desné. Zahynulo sedm desítek lidí, stovkám obyvatel Desné z domů nezbylo vůbec nic. Dnes je památník katastrofy jednou z nejnavštěvovanějších lokalit Jizerských hor.

V Jizerských horách je stále sníh. Silnice zůstávají zavřené a obce nemohou nic dělat

Po tropických teplotách přišlo výrazné ochlazení a ve středu na většině míst v České republice prší. Meteorologové dokonce vydali výstrahu před silným deštěm, která platí pro velkou část našeho území, zejména pro Plzeňsko. Jenže jsou i místa, kde se lidé na déšť vysloveně těšili. Třeba v Jizerských horách se stále potýkají se zasněženými vozovkami.

Bleskové povodně na Olomoucku. Hasiči zachraňovali desítky lidí, řešili stovky případů

Aktualizováno

Hasiči v Olomouckém kraji po bouřce evakuovali desítky obyvatel ze zaplavených domů. Vyjížděli ke 160 událostem, nejvíce na Uničovsku a Šumpersku. Nejvíce zasažené jsou Šumvald, Oskava, Břevenec, Dolní Sukolom, v obcích jsou zatopené desítky domů, poškozená jsou vozidla i infrastruktura, uvedla na Twitteru mluvčí hasičů Lucie Balážová.