Divadlo bojuje za staženou inscenaci. Snažíme se najít kompromis, říká ředitel

Kauza pozastavené inscenace Ujetá ruka v Činoherním klubu má pokračování. Podle ředitele divadla možná dojde k dohodě a herce tmavé pleti nahradí ve hře příslušník jiné menšiny. Kdo by se mohl role postavy Tobyho ujmout však stále není jasné.

V inscenaci Ujetá ruka dosud postavu tmavé pleti ztvárňoval Ondřej Sokol. Zahraniční agentura zastupující autora textu ale Činohernímu klubu prodlouží práva jen pod podmínkou, že postavu Tobyho ztvární herec, který má předky v Africe nebo mezi karibskými černochy.

„Moje námitky proti tomu jsou především estetické, protože divadlo je umění, jehož estetika je založená na tom, že se postavy hrají. Na druhou stranu svět se vyvíjí, a to musím pochopit. Černošská diskriminace, která v Americe panovala, způsobuje u tamějších obyvatel špatné svědomí. Na druhou stranu způsobuje diskriminaci značné části Evropy, protože v našem prostředí znemožňuje tyto hry uvádět,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Činoherní klub inscenaci zatím z repertoáru stáhne, přesto se však bude dál snažit najít kompromis: „Agentura bude pravděpodobně souhlasit s tím, že herec nemusí být nutně černé barvy pleti. Do role bychom museli zapojit umělce jiné menšinové národnosti, která u nás žije. Například Vietnamce.“ Tip na herce, který by mohl postavu Tobyho představovat, ale ředitel Činoherního klubu zatím nemá.

Tagy: