reklama

Divadlo bojuje za staženou inscenaci. Snažíme se najít kompromis, říká ředitel

Kauza pozastavené inscenace Ujetá ruka v Činoherním klubu má pokračování. Podle ředitele divadla možná dojde k dohodě a herce tmavé pleti nahradí ve hře příslušník jiné menšiny. Kdo by se mohl role postavy Tobyho ujmout však stále není jasné.

reklama

V inscenaci Ujetá ruka dosud postavu tmavé pleti ztvárňoval Ondřej Sokol. Zahraniční agentura zastupující autora textu ale Činohernímu klubu prodlouží práva jen pod podmínkou, že postavu Tobyho ztvární herec, který má předky v Africe nebo mezi karibskými černochy.

„Moje námitky proti tomu jsou především estetické, protože divadlo je umění, jehož estetika je založená na tom, že se postavy hrají. Na druhou stranu svět se vyvíjí, a to musím pochopit. Černošská diskriminace, která v Americe panovala, způsobuje u tamějších obyvatel špatné svědomí. Na druhou stranu způsobuje diskriminaci značné části Evropy, protože v našem prostředí znemožňuje tyto hry uvádět,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Činoherní klub inscenaci zatím z repertoáru stáhne, přesto se však bude dál snažit najít kompromis: „Agentura bude pravděpodobně souhlasit s tím, že herec nemusí být nutně černé barvy pleti. Do role bychom museli zapojit umělce jiné menšinové národnosti, která u nás žije. Například Vietnamce.“ Tip na herce, který by mohl postavu Tobyho představovat, ale ředitel Činoherního klubu zatím nemá.

Tagy:
herci menšiny kompromis Činoherní klub Ujetá ruka

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama