reklama

Do Strahovského kláštera se stěhují 500 let staré knihy. K vidění budou poprvé

Vzácný náklad se začal v úterý stěhovat do Strahovského kláštera. Postupně se tam přesune deset tisíc knih z historické knihovny pražského arcibiskupství. Některé z nich jsou staré i pět set let a do dvou let by se vůbec poprvé mohly ukázat návštěvníkům. Stěhování je náročné a může trvat až dva měsíce.

reklama

Takzvaná Manderscheidská knihovna obsahuje 10 500 historických knih. Ty nejstarší jsou balené do přírodních kůží, a tak jejich správci musí řešit nezvyklý problém. „Musíme především zkontrolovat, jestli nejsou napadené nějakými škůdci nebo plísněmi, ale předpokládáme, že to tak nebude, že se o ně na arcibiskupství dobře starali. Pokud budou nějaké poškozeny, budou ošetřeny restaurátorsky,“ sdělila CNN Prima NEWS knihovnice Strahovského kláštera Hedvika Kuchařová.

Nejstarší kniha, která se stěhuje, pochází až z roku 1550. „Knihy by měly mít speciální prostředí, správnou teplotu a správnou vlhkost. Právě prostředí by se neměla často měnit. A pokud je potřebuje nějaký badatel, tak skutečně na omezenou dobu,“ řekl archivář Vít Kochánek.

Knihovna ukrývala nejen filozofické nebo náboženské spisy, ale také vzácné tituly zabývající se architekturou, stavitelstvím, dějinami nebo uměním. Stěhování knih z arcibiskupství do Strahovského kláštera bude trvat několik týdnů a přístupné by mohly být v druhé polovině prázdnin. „Pokud si je objednají do studovny, bude možnost v nich studovat podle přání, podle potřeby,“ dodala Kuchařová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama