Do Strahovského kláštera se stěhují 500 let staré knihy. K vidění budou poprvé

Ze Strahovského kláštera se stěhují knihy.

Vzácný náklad se začal v úterý stěhovat do Strahovského kláštera. Postupně se tam přesune deset tisíc knih z historické knihovny pražského arcibiskupství. Některé z nich jsou staré i pět set let a do dvou let by se vůbec poprvé mohly ukázat návštěvníkům. Stěhování je náročné a může trvat až dva měsíce.

Takzvaná Manderscheidská knihovna obsahuje 10 500 historických knih. Ty nejstarší jsou balené do přírodních kůží, a tak jejich správci musí řešit nezvyklý problém. „Musíme především zkontrolovat, jestli nejsou napadené nějakými škůdci nebo plísněmi, ale předpokládáme, že to tak nebude, že se o ně na arcibiskupství dobře starali. Pokud budou nějaké poškozeny, budou ošetřeny restaurátorsky,“ sdělila CNN Prima NEWS knihovnice Strahovského kláštera Hedvika Kuchařová.

Nejstarší kniha, která se stěhuje, pochází až z roku 1550. „Knihy by měly mít speciální prostředí, správnou teplotu a správnou vlhkost. Právě prostředí by se neměla často měnit. A pokud je potřebuje nějaký badatel, tak skutečně na omezenou dobu,“ řekl archivář Vít Kochánek.

Knihovna ukrývala nejen filozofické nebo náboženské spisy, ale také vzácné tituly zabývající se architekturou, stavitelstvím, dějinami nebo uměním. Stěhování knih z arcibiskupství do Strahovského kláštera bude trvat několik týdnů a přístupné by mohly být v druhé polovině prázdnin. „Pokud si je objednají do studovny, bude možnost v nich studovat podle přání, podle potřeby,“ dodala Kuchařová.

Tagy: