reklama

Do Strahovského kláštera se stěhují 500 let staré knihy. K vidění budou poprvé

Vzácný náklad se začal v úterý stěhovat do Strahovského kláštera. Postupně se tam přesune deset tisíc knih z historické knihovny pražského arcibiskupství. Některé z nich jsou staré i pět set let a do dvou let by se vůbec poprvé mohly ukázat návštěvníkům. Stěhování je náročné a může trvat až dva měsíce.

reklama

Takzvaná Manderscheidská knihovna obsahuje 10 500 historických knih. Ty nejstarší jsou balené do přírodních kůží, a tak jejich správci musí řešit nezvyklý problém. „Musíme především zkontrolovat, jestli nejsou napadené nějakými škůdci nebo plísněmi, ale předpokládáme, že to tak nebude, že se o ně na arcibiskupství dobře starali. Pokud budou nějaké poškozeny, budou ošetřeny restaurátorsky,“ sdělila CNN Prima NEWS knihovnice Strahovského kláštera Hedvika Kuchařová.

Nejstarší kniha, která se stěhuje, pochází až z roku 1550. „Knihy by měly mít speciální prostředí, správnou teplotu a správnou vlhkost. Právě prostředí by se neměla často měnit. A pokud je potřebuje nějaký badatel, tak skutečně na omezenou dobu,“ řekl archivář Vít Kochánek.

Knihovna ukrývala nejen filozofické nebo náboženské spisy, ale také vzácné tituly zabývající se architekturou, stavitelstvím, dějinami nebo uměním. Stěhování knih z arcibiskupství do Strahovského kláštera bude trvat několik týdnů a přístupné by mohly být v druhé polovině prázdnin. „Pokud si je objednají do studovny, bude možnost v nich studovat podle přání, podle potřeby,“ dodala Kuchařová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama