reklama

Do Strahovského kláštera se stěhují 500 let staré knihy. K vidění budou poprvé

Vzácný náklad se začal v úterý stěhovat do Strahovského kláštera. Postupně se tam přesune deset tisíc knih z historické knihovny pražského arcibiskupství. Některé z nich jsou staré i pět set let a do dvou let by se vůbec poprvé mohly ukázat návštěvníkům. Stěhování je náročné a může trvat až dva měsíce.

reklama

Takzvaná Manderscheidská knihovna obsahuje 10 500 historických knih. Ty nejstarší jsou balené do přírodních kůží, a tak jejich správci musí řešit nezvyklý problém. „Musíme především zkontrolovat, jestli nejsou napadené nějakými škůdci nebo plísněmi, ale předpokládáme, že to tak nebude, že se o ně na arcibiskupství dobře starali. Pokud budou nějaké poškozeny, budou ošetřeny restaurátorsky,“ sdělila CNN Prima NEWS knihovnice Strahovského kláštera Hedvika Kuchařová.

Nejstarší kniha, která se stěhuje, pochází až z roku 1550. „Knihy by měly mít speciální prostředí, správnou teplotu a správnou vlhkost. Právě prostředí by se neměla často měnit. A pokud je potřebuje nějaký badatel, tak skutečně na omezenou dobu,“ řekl archivář Vít Kochánek.

Knihovna ukrývala nejen filozofické nebo náboženské spisy, ale také vzácné tituly zabývající se architekturou, stavitelstvím, dějinami nebo uměním. Stěhování knih z arcibiskupství do Strahovského kláštera bude trvat několik týdnů a přístupné by mohly být v druhé polovině prázdnin. „Pokud si je objednají do studovny, bude možnost v nich studovat podle přání, podle potřeby,“ dodala Kuchařová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Šéf Senátu: Jsou zde dva miliony lidí, kteří lezou po kolenou. Vláda pro ně nemá plán
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama