CNN Prima News knihovna

knihovna

Výpis příspěvků ke štítku „knihovna“

V Negrelliho viaduktu v Praze otevřela nová pobočka knihovny. Nabídne specifické zaměření

V jednom z oblouků Negrelliho viaduktu v pražském Karlíně otevřela nová dočasná pobočka pražské městské knihovny (MKP). V provozu bude do konce prázdnin, zaměřuje se na žánry fantasy, sci-fi, komiksy a deskové hry. Informovala o tom mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Účast na akcích nové pobočky je zdarma, podmínkou není ani platný čtenářský průkaz. Ten potřebují ti, kdo si chtějí nějakou knihu či komiks vypůjčit. MKP je příspěvkovou organizací hlavního města Prahy, loni registrovala přes 170 tisíc čtenářů.

Pražská městská knihovna je stále oblíbenější. Jakou knihu si lidé nejvíce půjčovali?

Pobočky pražské městské knihovny (MKP) loni osobně navštívilo zhruba 2,3 milionu lidí, meziročně je to o zhruba 40 000 víc. Vypůjčili si 4,6 milionu knih a dalších 3,9 milionu e-knih a dokumentů si stáhli z její digitální půjčovny. Největší zájem měli čtenáři o knihu Les v domě od Aleny Mornštajnové a z naučné literatury o titul Životice od Karin Lednické. Vyplývá to z výroční zprávy MKP za minulý rok. MKP je příspěvkovou organizací hlavního města Prahy, loni registrovala přes 170 000 čtenářů. Náklady na její provoz činily v minulém roce 448 milionů korun, výnosy z vlastní činnosti 30,4 milionu.

Černá kostka bude. Moravskoslezský kraj dostal zelenou, stavba se stane centrem inovací

V Moravskoslezském kraji v nejbližší době začne stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Kraj ještě v březnu podepíše smlouvu se zhotovitelem. Novinářům to v úterý sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nyní vydal konečné rozhodnutí, že se výběrové řízení na hlavního zhotovitele stavby konalo správně. Kraj až do konce správního řízení nesměl smlouvu na nejnákladnější krajský projekt zhruba za 2,6 miliardy korun podepsat a stavba tak nemohla začít.

Herečka Mooreová v šoku: Knihovny stáhly její dílo o dívce s pihami, neprošlo kontrolou genderu

Kniha oscarové herečky Julianne Mooreové Freckleface Strawberry, která pojednává o dívce s pihami, se měla ocitnout na seznamu publikací, které si Američané na nějaký čas nebudou moci vypůjčit v některých knihovnách. Stalo se to na základě exekutivního příkazu prezidenta Donalda Trumpa, v důsledku kterého administrativa prověřuje knihy s genderovou tématikou. Rozhodnutí herečku dle svých slov šokovalo.

Na Floridě zakázali stovky knih, vadí i populární klasiky. Bijte na poplach, vyzývají aktivisté

V americkém státě Florida zmizelo za poslední rok na 700 knih ze školních knihoven. Mezi zakázané tituly patří například klasika od George Orwella 1984, Deník Anny Frankové, horory Stephena Kinga, ale i populární fantasy série a díla s LGBT tematikou. Florida stojí v popředí celonárodního střetu, jak lze na škole vyučovat rasu, historii a sexualitu.

REPORTÁŽ: Jeseník měsíc po záplavě. Auta jako zmačkané plechovky i 10 tisíc knih ve vodě

Bagr se měsíc po ničivé záplavě stále zakusuje do baráků označených písmeny XX, což je ve vyplaveném Jeseníku znamení smrti. I pro usedlosti, které v Šumperské ulici stály třeba 150 let a přežily stoleté povodně v roce 1903 a 1997. „Ty letošní byly nejsilnější v novodobé historii,“ srovnává Tomáš Svoboda, učitel dějepisu na jesenickém gymnáziu. „Z těch se budeme ještě dlouho vzpamatovávat,“ posteskne si nad korytem řeky Bělá, která bořila domy a s automobily si hrála jako s dětskými lodičkami ve vaně.

Útok, který přepsal historii: Od masakru na Columbine uběhlo 25 let. A přeživší vzpomínají

Bylo 11:19, 20. dubna 1999, když na Columbine High School v Coloradu zazněl první výstřel. Ještě před vstupem do budovy zemřeli první studenti. Celkem si vražedné řádění dvou maturantů vyžádalo třináct životů – dvanácti spolužáků a jednoho profesora – a desítky zraněných. Nakonec útočníci spáchali sebevraždu. Od jednoho z nejhorších masakrů ve vzdělávací instituci v USA uběhlo 25 let.

Kdo ji pije bude ještě krásnější! Město nejznámější minerálky proslavil Ferdinand Porsche

Vratislavice nad Nisou. Městečko, které leží na půlce cesty mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou, proslavilo jméno Porsche. Slavný automobilový konstruktér se narodil právě tady a v jeho rodném domě se teď nachází muzeum. Ve spojení s Vratislavicemi se vám ale vybaví možná i kyselka a není se čemu divit. Dnes je to jedna z nejznámějších minerálek u nás. Ale není to tak dlouho, co hrozilo, že zůstane jen ve vzpomínkách pamětníků. Jedinečných zážitků Vratislavice nabízejí mnohem víc a pořad Prima Město vám je představí.