CNN Prima News knihovna

knihovna

Výpis příspěvků ke štítku „knihovna“

Vědci odhalili nový běžný příznak omikronu. Může způsobit dehydrataci

14. ledna 2022 06:30

Koronavirová varianta omikron způsobuje celou škálu zdravotních problémů, které je obtížné odlišit od jiných sezónních onemocnění. S přibývajícím počtem nakažených jsou ale čím dál častěji hlášeny i další, doposud nepříliš výrazné příznaky. Podle americké Národní lékařské knihovny a univerzity Johnse Hopkinse zhruba pětina pacientů s novou variantou trpí průjmy i dalšími zažívacími obtížemi.

Menzelová chtěla urnu s manželovým popelem uložit na Mallorce. Stala se však nečekaná věc

17. října 2021 20:44

Od smrti oscarového režiséra Jiřího Menzela uplynul více než rok. Ještě donedávna měla jeho manželka Olga urnu svého muže vystavenou doma v knihovně a na správnou chvíli a místo jejího uložení teprve čekala. „Je to úplně bizarní a ještě jsem to nikomu neřekla, ale Jirka si přál být na Mallorce, kde to milujeme a kam jsme léta jezdili,“ svěřila se Menzelová. Stala se však jedna nečekaná věc.

Močil prý v islámské knihovně na koberec. Malému chlapci hrozí za rouhání trest smrti

16. srpna 2021 10:28

Teprve osmiletý hinduistický chlapec se stal nejmladší obviněnou osobou z rouhání v Pákistánu. Občanům tam za to hrozí trest smrti. Chlapec nejvyššímu trestu čelí poté, co měl úmyslně močit na koberec v knihovně islámské náboženské školy. Nyní je držen v ochranné policejní vazbě na východě země, rozlícený muslimský dav mezitím zničil hinduistický chrám.

Blob je už passé. Národní knihovna ale potřebuje novou budovu, tvrdí její nový šéf

28. února 2021 15:19

Národní knihovna potřebuje novou budovu, jelikož prostory pražského Klementina už nebudou stačit, na scénu se ale už zřejmě nevrátí projekt architekta Jana Kaplického nazývaný Blob. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to potvrdil Tomáš Foltýn, který byl před nedávnem vybrán jako nový ředitel Národní knihovny. Ujmout funkce by se měl v květnu letošního roku.

Švédsko koronavirus zlehčovalo, teď vláda radí lidem nosit roušky a zavírá plovárny

18. prosince 2020 19:54

Švédsko bude poprvé doporučovat nošení roušek, a to ve veřejné dopravě. Kromě toho na měsíc zavře veřejná zařízení, pokud nejsou nezbytně důležitá, tedy například plovárny nebo knihovny. Oznámil to švédský premiér Stefan Löfven. Do švédských statistik v pátek přibylo 9654 nových případů koronavirové nákazy, což je dosud nejvíce.

Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko

30. října 2020 05:11

Když se minulý týden vyhlašovala přísnější opatření, která znamenala uzavření většiny obchodů, nezaznělo, zda se týkají také knihoven. Ty se pak musely dodatečně dotazovat na ministerstvu kultury, které jim potvrdilo, že knihovny patří mezi „maloobchodní prodej“, a tudíž jsou uzavřené. Nemohou navíc otevřít ani výdejní okénko, jako to dělají knihkupectví po vzoru restaurací.

Jsem spisovatelem fantazie, říkával král sci-fi Ray Bradbury

22. srpna 2020 16:07

Impulzivní spisovatel, který jakmile chytil myšlenku, už ji nepustil. Američan Ray Bradbury se narodil přesně před sto lety. Král sci-fi literatury přemýšlel o cestách do vesmíru už jako osmiletý kluk. Autor klasických děl jako 451 stupňů Fahrenheita nebo Marťanská kronika říkával, že spíš než sci-fi píše o lidech. Literární vizionář zemřel v roce 2012 ve věku 91 let.

Ministr Zaorálek odvolal ředitele Národní knihovny Kocandu kvůli e-knihovně

21. července 2020 11:35

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odvolal ředitele Národní knihovny (NK) Martina Kocandu kvůli nesrovnalostem v projektu e-knihovna, které prověřují policie či Bezpečnostní informační služba. Dlouhodobě Zaorálkovi vadí i pomalý postup další fáze rekonstrukce Klementina, pronájmy tam uzavřené či některé neuskutečněné akvizice. Dočasným vedením NK pověřil Zaorálek dlouholetého zaměstnance knihovny, ředitele Knihovnického institutu NK Víta Richtera. Martin Kocanda v reakci uvedl, že projekt e-knihovny sám ukončil.