knihy

Výpis příspěvků ke štítku „knihy“

Chudé čtenářské Vánoce. Knihy zdražují. Papíru je nedostatek, ceny energií rostou

15. října 2022 06:47

Vášniví čtenáři budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Kvůli problémům na trhu s papírem a rostoucím cenám energií musí totiž nakladatelé během letošních vánočních svátků zdražovat knihy. Jejich zákazníky navíc drtí inflace, proto si mnozí možná dvakrát rozmyslí, zda nakonec nesáhnou po jiném dárku pod stromeček. Některé knihy zdražily i o 100 korun, jiné vyjdou v nižších nákladech, protože tiskárnám chybí dostatek papíru.

Jak přimět děti, aby je bavilo čtení knížek? Začněte především u sebe, radí odborníci

5. července 2022 10:17

Dětí s poruchou čtení (dyslexií) přibývá. Tyto děti čtou pomaleji, pletou si písmena a nedokážou se soustředit. Je velmi důležité s nimi správně pracovat a přistupovat k nim individuálně. Nejen poruchami čtení, ale i motivací k četbě obecně se zabývá charitativní projekt Čtení pomáhá. CNN Prima NEWS oslovila speciální pedagožku Marinu Šimanovou a zakladatele projektu Martina Romana, kteří vysvětlili, jak přesně pracovat s dětmi s dyslexií a proč je důležité, aby je čtení bavilo.

Knihou roku je Klusákova publikace o Gottovi. Zrcadlí několik generací, uvedla porota

10. dubna 2022 22:08

Publikace Pavla Klusáka o zpěvákovi Karlu Gottovi se stala knihou roku 2022. Dílo, které je zasazené do politických i kulturních dějin a vývojových proměn pop-music, je podle poroty zrcadlem několika generací. Kniha s názvem „Gott: Československý příběh“ dostala hlavní cenu při vyhlašování výročních cen Magnesia Litera, zvítězila i v kategorii publicistiky.

Kvůli své nemoci přemýšlel jinak a stal se ikonou. Hawking by oslavil osmdesátiny

8. ledna 2022 06:20

Stephen Hawking byl nejznámějším vědcem moderní éry. Jeho život fascinoval lidi celá desetiletí a vyvrcholil jeho oscarovým ztvárněním ve filmu Teorie všeho. Název filmu je narážkou na jeho vědecký život. Hawking strávil roky hledáním jediné teorie, která by popsala náš vesmír. A navzdory vysilující nemoci (amyotrofická laterální skleróza) byl jedním z největších popularizátorů vědy, který své myšlenky zprostředkoval milionům lidí. Právě dnes by oslavil osmdesátiny.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

6. prosince 2021 19:41

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Jeho knihy jsou politicky nekorektní vír sexu a násilí. Zemřel spisovatel Wilbur Smith

14. listopadu 2021 07:32

V sobotu v Jihoafrické republice zemřel spisovatel Wilbur Smith, který se proslavil svými dobrodružnými romány zasazenými v Africe či starém Egyptě. O úmrtí informoval jeho nakladatel. Smith je autorem bezmála 50 knih, kterých se na světě prodalo na 140 milionů výtisků, uvedla agentura AFP. Mnoho jeho románů bylo přeloženo i do češtiny.

Ruský masochismus, temné hlubiny duše a běsi. Před 200 lety se narodil Dostojevskij

11. listopadu 2021 07:35

Před 200 roky se narodil jeden z největších spisovatelů všech dob Fjodor Michajlovič Dostojevskij. Komplikovaný génius, který ve svém díle dokázal skvěle popsat i nejskrytější hlubiny ruské duše. Co v jeho strhujících knihách z 19. století vyčteme o současné ruské povaze? A proč si Dostojevského tak zamiloval i prezident Vladimir Putin? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to rozebírá překladatel Libor Dvořák, uznávaný odborník na Rusko.