CNN Prima News Donbas

Donbas

Výpis příspěvků ke štítku „Donbas“

Záběry z bojů: Chlouba okupantů v plamenech. Ukrajinci zničili ruský tank za 100 milionů

1. června 2023 06:46

Ukrajinské 54. mechanizované brigádě se na východě země povedlo zničit ruský tank T-90M „Breakthrough“. Tento kolos má cenu asi 4,5 milionu dolarů (přes 100 milionů korun). Jde zřejmě o nejmodernější tank, který Rusko během invaze na Ukrajině nasadilo. O destrukci „stomilionového“ stroje se měli postarat ukrajinští operátoři bezpilotních letounů. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je složité nezávisle ověřit.

Záběry hrdinského vzdoru ruské přesile: Úřadoval Predátor, Da Vinciho vlk i Chinaz v zákopu

29. května 2023 05:44

Nezlomný vzdor ukrajinské armády je jedním z hlavních důvodů, proč původní záměr ruské invaze selhal a proč i nyní situace na bojišti zrovna neodpovídá představám Moskvy. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala příběhy tří různých ukrajinských vojáků, kteří s obrovským odhodláním bojovali proti ruské přesile. Ve všech třech případech existují vizuální záznamy. Bližší okolnosti takových záběrů je složité nezávisle ověřit.

Drsné záběry z bojů: Rusy úkryt pod mostem nespasil. Zkázu po salvě výbušnin dokonal tank

27. května 2023 05:43

Ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda zneškodnila na východě země několik ruských vojáků, kteří se ukrývali pod zničeným betonovým mostem. Pěchotní skupině v likvidaci okupantů pomáhaly zprávy od operátora bezpilotního letounu, dělostřelectvo i tank, který do trosek stavby několikrát vystřelil. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je složité nezávisle ověřit.

Záběry z bojů: Ukrajinci masakrují okupanty pomocí dronů. Kyjev zaslal ironický vzkaz

24. května 2023 07:30

Ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda provedla na východě země drtivý úder na zákopový komplex ruské armády. Využila k tomu bezpilotní letouny, pomocí nichž svrhávala bomby do bezprostřední blízkosti od okupantů. Ukrajinci rovněž zaslali ruskému agresorovi ironický vzkaz. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je složité nezávisle ověřit.

Ruské Pyrrhovo vítězství u Bachmutu. Podobným tempem by byli okupanti v Kyjevě za 15 let

23. května 2023 10:51

I když se ruské armádě podařilo po několikaměsíčních krvavých bojích obsadit prakticky celý ukrajinský Bachmut, z pohledu moskevského vedení vlastně není co slavit. Doněcké město, které je nyní de facto srovnané se zemí, okupanti dobyli za cenu těžkých ztrát. Vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno navíc upozornil, že podobným tempem by Rusové dorazili do Kyjeva zhruba za 15 let.

Ukrajinský tank vyčistil zákop plný okupantů. Kyjev zveřejnil brutální záběry z úderu

23. května 2023 05:40

Ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda zlikvidovala na východě země skupinku ruských vojáků. Okupanty, kteří se skrývali v zákopech, nejdříve spatřil ukrajinský dron – Rusové se pokoušeli zmíněné zařízení neúspěšně sestřelit. Operátor bezpilotního letounu pak na místo přivolal ukrajinské vojáky, které doprovázel tank. Obrněnec později začal pálit přímo do útrob zákopů. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je složité nezávisle ověřit.

Poslední rozhovor padlého českého medika: Raněné vozíme i v dodávce na peníze, popisoval

16. května 2023 15:15

Na Ukrajině pomohl zachránit desítkám zraněných život, spoustu vojáků naučil základy první pomoci. V pondělí český dobrovolný medik a zakladatel projektu Phoenix známý pod přezdívkou Taylor zemřel na následky těžkých zranění, která utrpěl na bojišti. O těžkých podmínkách na bojišti ještě nedávno poskytl rozhovor pro CNN Prima NEWS.

Ukrajinci dostali „neviditelné“ rakety. Mocná zbraň, přinese zásadní zvrat, tvrdí experti

12. května 2023 19:25

Ukrajinci budou mít k dispozici novou zbraň, která jim proti Rusům může značně pomoci. Z Velké Británie k nim totiž míří zásilky raket Storm Shadow. Ty mají podle dohody Ukrajinci použít pouze na svém mezinárodně uznávané území. Do něj ovšem spadá i Donbas a také poloostrov Krym, tedy místa, která již léta ovládá Moskva. Přednosti tohoto druhu raket popsal expert stanice CNN Cedrick Leighton.

Ukrajinský hrdina proti přesile: Voják sám zlikvidoval šest okupantů, Kyjev zveřejnil záběry

12. května 2023 05:57

Sám udatně vzdoroval ruské přesile. I když utrpěl otřes mozku, přesto ukrajinský voják u Bachmutu odrazil útok šesti okupantů – podle Kyjeva je navíc všechny zlikvidoval. Roman „Chinaz“ se během bezprostředních zákopových bojů musel spolehnout pouze na svou pěchotní zbraň, několik granátů a na informace od bezpilotního letounu. Jednoho z vojáků střelil z dálky přímo do hlavy, další eliminoval při jejich ústupu. Záběry z drsné přestřelky zveřejnila ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda. Bližší okolnosti videa je složité nezávisle ověřit.

Popáleniny až na kost. Jak fungují fosforové bomby? Rusové je zřejmě svrhli na Bachmut

11. května 2023 05:57

Chemické popáleniny až na kost a plamen, který běžnými metodami prakticky nejde hasit. Fosforové bomby, které Rusové podle Kyjeva používají během bitvy o ukrajinský Bachmut, jsou kvůli své ničivosti zakázané v oblastech obydlených civilisty, a to na základě dodatku Ženevské úmluvy z roku 1977. Zda okupanti v Bachmutu skutečně využívají přímo zbraně na fosforové bázi, sice nezávisle ověřit nelze, ale vzhledem k velkým požárům ve zmíněném městě během posledních dnů je přítomnost určitého druhu ruské vysoce zápalné munice zcela evidentní.