reklama

Dříve stroj pro Schwarzeneggera, dnes konkurent Tesly. Hummer se vrací na silnice

Legendární americký off-road Hummer se vrací do provozu. Tentokrát ale pouze jako elektromobil. Nabídne mamutí sílu i akceleraci sportovního vozu a dojezd téměř 500 kilometrů. Na palubě je i systém pro jízdu bez řidiče.

reklama

Americké stroje Hummer byly známé nejen tím, že byly schopné jízdy v těžkém terénu nebo je měl v oblibě herec a guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Měly také obrovskou spotřebu paliva. Možná i to vedlo k jejich zániku. Teď se však po více než deseti letech vracejí zpátky na silnice. Hrany zůstaly, přibyly futuristické prvky a nenasytný osmiválec vystřídaly elektromotory.

Hummer EV se ukázal už loni na podzim, ale jen v provedení pick-up. Nyní se s velkou slávou odhaluje jeho sourozenec Hummer EV SUV, který více navazuje na staré modely klasickou karoserií. Příznačné je, že k prvnímu odhalení vozu došlo během finále basketbalového šampionátu v reklamě, kterou namluvil známý hráč LeBron James. Kompletní představení je plánováno na pondělí.

Odkaz na klasiku

Příď vozu s podsvětleným nápisem Hummer je shodná s pick-upem, prosklená záď ale nově nabídne prostor pro zavazadla. SUV má také prosklenou střechu nazvanou Infinity Roof, která se skládá z panelů. Ty lze odejmout, uložit pod přední kapotu a můžete vyrazit třeba na pláž v otevřeném voze. To ostatně nabízejí i konkurenti Hummeru, jako jsou Jeep Wrangler nebo Ford Bronco.

Kabina SUV pokračuje v hranatém designu s masivní palubní deskou a středovým tunelem, který půlí interiér. Analogové době odzvonilo, a tak klasické ručičkové ukazatele nahrazuje velká obrazovka s HD rozlišením. Tu doplňuje 12,3“ displej zábavního systému, kde si řidič může v terénu zobrazit důležité informace, jako například úhly náklonu.

Ve výbavě nechybí systém Super Cruise, který už debutoval na palubě jiných luxusních automobilů koncernu GM. Ten pro správnou funkci využívá zmapované silnice (v USA jich je aktuálně přes 320 tisíc kilometrů) a dokáže na nich jet zcela bez zásahu řidiče. Specialitou Hummeru má být také 200 prvků doplňkové výbavy, již půjde od zahájení prodeje k vozu přikoupit.

Výkon supersportu

Hummer EV SUV půjde do prodeje nejprve v provedení Edition 1, které budou pohánět hned tři elektromotory. Ty dohromady vyprodukují výkon 746 kW, tedy 842 koní, což je hodnota, na niž dosahují extrémně rychlé supersporty. I proto Hummer EV SUV akceleruje z nuly na 96 km/h za 3,5 sekundy (měřeno pro USA). Dojezd by měl být až 451 km na jedno nabití.

Značka dostojí tradici a zachová si pro americký trh poměrně vysokou cenu. Hummer EV SUV Edition 1 se bude prodávat za 105 595 dolarů, tedy za asi 2,3 milionu korun. Ve Spojených státech se navíc cena neudává s daní a poplatkem za dodání. Později se ale do prodeje dostanou i dostupnější verze se slabšími motory na oplátku s o něco lepším dojezdem (až 483 km). Nejdostupnější vůz by měl nakonec stát 89 995 dolarů, což je v přepočtu 1 980 000 korun.

Více informací odhalí automobilka během pondělní oficiální premiéry. Zajímavostí je, že se Hummer EV SUV ukazuje v sériové podobě velmi brzy před zahájením výroby. Ta by se totiž měla spustit až na začátku roku 2023. Přitom už nyní je známá cena. Dá se tedy předpokládat, že značka velmi rychle spustí systém předobjednávek, které jí pomohou financovat produkci. Podobně to před několika lety udělala Tesla se svým nejlevnějším Modelem 3.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu stokilogramového granátu z druhé světové války. Pyrotechnici nevybuchlou munici zajistili, z místa ji odvezou k odborné likvidaci. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama