reklama

Dříve stroj pro Schwarzeneggera, dnes konkurent Tesly. Hummer se vrací na silnice

Legendární americký off-road Hummer se vrací do provozu. Tentokrát ale pouze jako elektromobil. Nabídne mamutí sílu i akceleraci sportovního vozu a dojezd téměř 500 kilometrů. Na palubě je i systém pro jízdu bez řidiče.

reklama

Americké stroje Hummer byly známé nejen tím, že byly schopné jízdy v těžkém terénu nebo je měl v oblibě herec a guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Měly také obrovskou spotřebu paliva. Možná i to vedlo k jejich zániku. Teď se však po více než deseti letech vracejí zpátky na silnice. Hrany zůstaly, přibyly futuristické prvky a nenasytný osmiválec vystřídaly elektromotory.

Hummer EV se ukázal už loni na podzim, ale jen v provedení pick-up. Nyní se s velkou slávou odhaluje jeho sourozenec Hummer EV SUV, který více navazuje na staré modely klasickou karoserií. Příznačné je, že k prvnímu odhalení vozu došlo během finále basketbalového šampionátu v reklamě, kterou namluvil známý hráč LeBron James. Kompletní představení je plánováno na pondělí.

Odkaz na klasiku

Příď vozu s podsvětleným nápisem Hummer je shodná s pick-upem, prosklená záď ale nově nabídne prostor pro zavazadla. SUV má také prosklenou střechu nazvanou Infinity Roof, která se skládá z panelů. Ty lze odejmout, uložit pod přední kapotu a můžete vyrazit třeba na pláž v otevřeném voze. To ostatně nabízejí i konkurenti Hummeru, jako jsou Jeep Wrangler nebo Ford Bronco.

Kabina SUV pokračuje v hranatém designu s masivní palubní deskou a středovým tunelem, který půlí interiér. Analogové době odzvonilo, a tak klasické ručičkové ukazatele nahrazuje velká obrazovka s HD rozlišením. Tu doplňuje 12,3“ displej zábavního systému, kde si řidič může v terénu zobrazit důležité informace, jako například úhly náklonu.

Ve výbavě nechybí systém Super Cruise, který už debutoval na palubě jiných luxusních automobilů koncernu GM. Ten pro správnou funkci využívá zmapované silnice (v USA jich je aktuálně přes 320 tisíc kilometrů) a dokáže na nich jet zcela bez zásahu řidiče. Specialitou Hummeru má být také 200 prvků doplňkové výbavy, již půjde od zahájení prodeje k vozu přikoupit.

Výkon supersportu

Hummer EV SUV půjde do prodeje nejprve v provedení Edition 1, které budou pohánět hned tři elektromotory. Ty dohromady vyprodukují výkon 746 kW, tedy 842 koní, což je hodnota, na niž dosahují extrémně rychlé supersporty. I proto Hummer EV SUV akceleruje z nuly na 96 km/h za 3,5 sekundy (měřeno pro USA). Dojezd by měl být až 451 km na jedno nabití.

Značka dostojí tradici a zachová si pro americký trh poměrně vysokou cenu. Hummer EV SUV Edition 1 se bude prodávat za 105 595 dolarů, tedy za asi 2,3 milionu korun. Ve Spojených státech se navíc cena neudává s daní a poplatkem za dodání. Později se ale do prodeje dostanou i dostupnější verze se slabšími motory na oplátku s o něco lepším dojezdem (až 483 km). Nejdostupnější vůz by měl nakonec stát 89 995 dolarů, což je v přepočtu 1 980 000 korun.

Více informací odhalí automobilka během pondělní oficiální premiéry. Zajímavostí je, že se Hummer EV SUV ukazuje v sériové podobě velmi brzy před zahájením výroby. Ta by se totiž měla spustit až na začátku roku 2023. Přitom už nyní je známá cena. Dá se tedy předpokládat, že značka velmi rychle spustí systém předobjednávek, které jí pomohou financovat produkci. Podobně to před několika lety udělala Tesla se svým nejlevnějším Modelem 3.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice
Domácí

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama