reklama

Exkluzivně: S posledním členem Berdychova gangu dopaden i další hledaný člověk

Nejen, že kriminalisté konečně po 16 letech vypátrali a lapili posledního člena Berdychova gangu Jaromíra Prokopa, ale šli po krku i osobě, která mu byla ve Spojených státech velice blízká. Věděli, že pokud vypátrají tohoto člověka, tak se dostanou i k mezinárodně hledanému Jaromíru Prokopovi. Nakonec pátrací tým lapil oba dva.

reklama

Přesně 28. dubna čeští kriminalisté zadrželi ve spolupráci s policisty ve Spojených státech Jaromíra Prokopa, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač. Druhou se jim pak podařilo dostihnout hned dva dny po zadržení Prokopa. „Rovněž v oblasti Seattlu a víme, že to byla osoba hledanému blízká,“ doplňuje policista z Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci David Rodr, který měl celý případ pod kontrolou. U druhého člověka, jehož totožnost zatím policie záměrně tají, se našly desítky falšovaných dokladů, pět laptopů, mnoho mobilních telefonů či padělané platební karty. „Kolegové ze spojených států říkají, že to jasně ukazuje na organizovanou trestnou činnost, kterou zadržení páchali,“ komentuje Rodr.

Zadržení měli u sebe také v přepočtu dohromady přes milion korun. Prokop a osoba s utajovanou identitou se měli dopouštět majetkové trestné činnosti, krást a nelegálně obchodovat se steroidy. „Neznámá osoba“ s největší pravděpodobností zůstane ve vazbě ve Spojených státech.

Prokop umučil člověka, tvrdí kriminalista

Kriminalista David Rodr začal „chytat“ Jaromíra Prokopa před dvěma lety, kdy se na něj obrátili „lovci lebek“. „Vzal jsem to jako určitou profesní výzvu. Přišlo mi nefér, když všichni členové Berdychova gangu, v podstatě v době, kdy jsme se do toho případu s kolegou z „lovců lebek“ znovu zapojili, už byli po výkonu trestu, byli propuštěni,“ upřesňuje.

Dvakrát Prokop doslova o vlásek unikl zatčení. V té době ale američtí policisté vůbec netušili, s kým mají tu čest. Podle Rodra měl v minulosti umučit člověka. „Mučili majitele starožitností, po něm dokonce jezdili autem, aby z něj dostali informace. Ten to nepřežil,“ říká Rodr a dodává, že se následně spojili s policisty z USA a začali spolupracovat.

Roku 2011 Prokop doslova zmizel. Policistům přestaly chodit veškeré indicie a nápovědy, kde by se mohl kriminálník nacházet. „Co jsme zjistili, tak si nechával vystavovat co týden jiný doklad. Měnil jména a většinou používal identity polských a slovenských občanů,“ komentuje kriminalista. Během jednoho týdne se mu dokonce podařilo vystavit 12 různých průkazů státu Washington a pokaždé na falešné jméno.

Jasné indicie

Veškeré indicie vedly k tomu, že se hledaný nachází právě v Seattlu. Když se do případu vložili Češi, měl před policií náskok minimálně osm let. Tento náskok se postupně dařilo snižovat. V lednu letošního roku zaostávala policie za Prokopem již jen o několik málo týdnů, podařilo se zjistit i jeho aktuální podobu. „Pak jsme se dostali na konkrétní oblast, a to předměstí Tacome, kde nakonec došlo k zadržení. V průběhu posledních dvou týdnu navíc chodily veškeré informace téměř denně a bylo jasné, že k dopadení Prokopa dojde každým dnem,“ popisuje  Rodr.

Reakce Prokopa po zadržení? Byla to nejlepší léta života

Při zadržení měl u sebe Prokop padělaný doklad, a to občana Slovenské republiky. „Okamžitě ale uvedl, že je hledanou osobou v ČR a že se jmenuje Jaromír Prokop. Zároveň uvedl, že posledních 15 let bylo nejlepším obdobím jeho života,“ komentuje dopadení kriminalista a dodává, že se jednalo o vůbec nejzdatnějšího soupeře, se kterým se on i kolegové ve Spojených státech setkali.

Další hlavní zprávy

Papež František jede poprvé do Iráku. Vatikán kvůli jeho cestě čelí kritice
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Klaus: Děti mají být ve škole a dospělí v práci. Uplynul rok a situace je mnohem horší
Další články
reklama
reklama