reklama

Exkluzivně: S posledním členem Berdychova gangu dopaden i další hledaný člověk

Nejen, že kriminalisté konečně po 16 letech vypátrali a lapili posledního člena Berdychova gangu Jaromíra Prokopa, ale šli po krku i osobě, která mu byla ve Spojených státech velice blízká. Věděli, že pokud vypátrají tohoto člověka, tak se dostanou i k mezinárodně hledanému Jaromíru Prokopovi. Nakonec pátrací tým lapil oba dva.

reklama

Přesně 28. dubna čeští kriminalisté zadrželi ve spolupráci s policisty ve Spojených státech Jaromíra Prokopa, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač. Druhou se jim pak podařilo dostihnout hned dva dny po zadržení Prokopa. „Rovněž v oblasti Seattlu a víme, že to byla osoba hledanému blízká,“ doplňuje policista z Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci David Rodr, který měl celý případ pod kontrolou. U druhého člověka, jehož totožnost zatím policie záměrně tají, se našly desítky falšovaných dokladů, pět laptopů, mnoho mobilních telefonů či padělané platební karty. „Kolegové ze spojených států říkají, že to jasně ukazuje na organizovanou trestnou činnost, kterou zadržení páchali,“ komentuje Rodr.

Zadržení měli u sebe také v přepočtu dohromady přes milion korun. Prokop a osoba s utajovanou identitou se měli dopouštět majetkové trestné činnosti, krást a nelegálně obchodovat se steroidy. „Neznámá osoba“ s největší pravděpodobností zůstane ve vazbě ve Spojených státech.

Prokop umučil člověka, tvrdí kriminalista

Kriminalista David Rodr začal „chytat“ Jaromíra Prokopa před dvěma lety, kdy se na něj obrátili „lovci lebek“. „Vzal jsem to jako určitou profesní výzvu. Přišlo mi nefér, když všichni členové Berdychova gangu, v podstatě v době, kdy jsme se do toho případu s kolegou z „lovců lebek“ znovu zapojili, už byli po výkonu trestu, byli propuštěni,“ upřesňuje.

Dvakrát Prokop doslova o vlásek unikl zatčení. V té době ale američtí policisté vůbec netušili, s kým mají tu čest. Podle Rodra měl v minulosti umučit člověka. „Mučili majitele starožitností, po něm dokonce jezdili autem, aby z něj dostali informace. Ten to nepřežil,“ říká Rodr a dodává, že se následně spojili s policisty z USA a začali spolupracovat.

Roku 2011 Prokop doslova zmizel. Policistům přestaly chodit veškeré indicie a nápovědy, kde by se mohl kriminálník nacházet. „Co jsme zjistili, tak si nechával vystavovat co týden jiný doklad. Měnil jména a většinou používal identity polských a slovenských občanů,“ komentuje kriminalista. Během jednoho týdne se mu dokonce podařilo vystavit 12 různých průkazů státu Washington a pokaždé na falešné jméno.

Jasné indicie

Veškeré indicie vedly k tomu, že se hledaný nachází právě v Seattlu. Když se do případu vložili Češi, měl před policií náskok minimálně osm let. Tento náskok se postupně dařilo snižovat. V lednu letošního roku zaostávala policie za Prokopem již jen o několik málo týdnů, podařilo se zjistit i jeho aktuální podobu. „Pak jsme se dostali na konkrétní oblast, a to předměstí Tacome, kde nakonec došlo k zadržení. V průběhu posledních dvou týdnu navíc chodily veškeré informace téměř denně a bylo jasné, že k dopadení Prokopa dojde každým dnem,“ popisuje  Rodr.

Reakce Prokopa po zadržení? Byla to nejlepší léta života

Při zadržení měl u sebe Prokop padělaný doklad, a to občana Slovenské republiky. „Okamžitě ale uvedl, že je hledanou osobou v ČR a že se jmenuje Jaromír Prokop. Zároveň uvedl, že posledních 15 let bylo nejlepším obdobím jeho života,“ komentuje dopadení kriminalista a dodává, že se jednalo o vůbec nejzdatnějšího soupeře, se kterým se on i kolegové ve Spojených státech setkali.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama