EDA cz – držitel značky Prověřená veřejně prospěšná organizace

EDA cz, z.ú. je nezisková organizace, která už víc než 30 let pečuje o rodiny dětí se zrakovým nebo kombinovaným postižením. Poradkyně Rané péče EDA jezdí přímo do rodin, kde pracují s dětmi i jejich rodiči. O to, aby se klientské děti cítily dobře například také ve škole, se od roku 2015 stará Speciálně pedagogické centrum EDA. Na podporu pečujících o děti s postižením či vážnou diagnózou, ale i všech, které zajímá téma “zdraví v ohrožení”, pak vznikla bezplatná krizová Linka EDA 800 40 50 60 .

Co Vás odlišuje od ostatních organizací, které se zabývají obdobnou tematikou? Je něco, na čem si zvlášť zakládáte, na co jste pyšní nebo co chcete zdůraznit?

Filozofie, kterou se EDA řídí, je, že expertem na dítě má být především jeho rodič. A v tomto duchu se snažíme naše klientské rodiny podporovat. Zcela unikátní je pak právě naše krizová Linka EDA, která je svým zaměřením v Česku jediná bezplatná linka, na kterou se mohou obracet lidé pečující o děti s postižením.

Značka spolehlivosti je součástí Programu Česká kvalita, který spravuje MPO. Proč jste se rozhodli značku získat?

Na Značku spolehlivosti jsme velmi pyšní. EDA je nemalou částí svého rozpočtu závislý na svých dárcích. A díky tomuto titulu může svým dobrodincům nabídnout záruku, že s jejich dary EDA naloží vždy zodpovědně a tak, aby splnily slibovaný účel.

A co vám držení značky spolehlivosti přineslo?

Značka spolehlivosti pro EDU znamená prestiž a posílení dobrého jména organizace. Naši partneři díky značce spolehlivosti mají jistotu, že  jednáme zcela transparentně a podle etických zásad.

Jak vnímají značku spolehlivosti vaši dárci?

Naši podporovatelé náš certifikát Prověřená veřejně prospěšná organizace, tedy značku spolehlivosti, vnímají velmi pozitivně. I díky němu si nás noví firemní a individuální dárci sami nachází a neopouští, ale naopak nás podporují dlouhodobě. Je to  pro ně důkaz a potvrzení důvěryhodnosti. Pro EDU je značka spolehlivosti důležitá, především v současné komplikované době,  která přinesla do našich životů mnoho nejistoty a  potřebných organizací je větší množství. EDA díky značce spolehlivosti garantuje jistotu, že i sebemenší příspěvek pomůže přesně tam, kde má.

Co Vás čeká v období příštích několika měsíců?

Na začátek prosince EDA připravuje tradiční benefiční koncert v Jazz Docku. Letošní ročník bude zaměřený na osvětu o sociální službě rané péče. Povědomí o ní je v Česku stále malé a mnoho rodin, které by tuto pomoc potřebovaly, o ní neví. Rádi bychom také veřejnosti přiblížili krásnou, ale náročnou profesi poradců rané péče.

Ovlivnila Vás a Vaši práci pandemie covidu? A jak jste se s náročným obdobím vypořádali?

Pandemie se samozřejmě nevyhnula ani EDOVI. Fungování organizace jsme ale zvládli zajistit tak, abychom dostatečně ochránili jak klientské rodiny, tak naše poradkyně a další zaměstnance. Zpočátku se veškeré služby EDY přesunuly do virtuálního světa. Poradkyně rané péče radily rodinám prostřednictvím telefonu, mailu nebo videohovorů. Velkou sílu pak ukázala krizová Linka EDA, kterou jsme v období lockdownů otevřeli všem, kteří potřebovali mluvit o svých obavách nebo měli otázky ohledně zdraví. Krizovou linku jsme nakonec trvale rozšířili právě o tato témata.

Jak jsou na tom podle Vás Češi s ochotou pomáhat a zapojovat se do dobročinných aktivit? Máte nějakou svou konkrétní zkušenost?

EDA je velmi vděčný svým dárcům. V tomto ohledu jsou Češi - alespoň podle našich zkušeností - velmi štědří a ochotní dárci. To ale funguje jen v tom případě, kdy mají důvěru v organizaci, které své dary svěřují. A proto jsme rádi, že se můžeme prezentovat právě značkou spolehlivosti, která tuto důvěru našich dárců posiluje.

Tagy:
Českou kvalitu nenahradíš

Hlavní zprávy

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?
Sport

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

21:17

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

21:02

V obléhaném Mariupolu prozatím platí příměří

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Trápení reprezentace s Rakouskem dospělo až do nájezdů. Češi zapsali historickou prohru

Česká reprezentace po nepovedeném zápase se Švédskem na mistrovství světa dojem nenapravila. Spíše naopak. V duelu s rakouskými outsidery sice dlouho díky gólu Romana Červenky vedla, ale utkání za hranici základní hrací doby poslal brankou pár desítek sekund před koncem Brian Lebler. Po nájezdech se zrodila historická prohra národního týmu 1:2. S Rakouskem doposud na světových šampionátech neztratil ani bod.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.