Ani, kdyby to podepsali vlastní krví. Experti nevěří slibům obchodníků, že sníží ceny potravin

Co přinese změna DPH u potravin

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Tak vnímají ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS sliby obchodníků směrem ke kabinetu Petra Fialy (ODS) ohledně zlevnění potravin v příštím roce po změně sazby DPH. Přestože budeme mít nižší zdanění potravin, odborníci upozorňují, že stále bude jedno z nejvyšších v Evropě.

„Dostalo se nám ujištění, že ceny potravin budou nadále klesat a že se pozitivně projeví to konkrétní opatření, které vláda udělala,“ uvedl pro CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

ČTĚTE TAKÉ: Snížení DPH se v lednu projeví na cenách potravin. Podle Fialy to slíbily obchodní řetězce

Ekonomové jsou ale vůči slibům skeptičtí. „I kdyby s vládou podepsali memorandum vlastní krví, tak nikdy je potom nemůžete chytit za ruku a říct ‚moment tady se nekleslo o tolik, kolik mělo‘,“ zmínil hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové budou mít obchodníci snadnou cestu, jak svému slibu uniknout: „Pro ně se nabízí říct: ‚My to DPH samozřejmě promítneme‘ a pak to změnit na: ‚No, my jsme to DPH promítli, ale ona se zvýšila světová cena hnojiv.‘“

A stejně nedůvěřiví jsou i lidé: „No, to poznáme, jestli se to promítne. Ale já už jim moc nevěřím,“ uvedla jedna z dotazovaných.

Jiní ekonomové předpovídají, že supermarkety využijí změny DPH marketingově. „Můžeme očekávat, že žádný řetězec nevynechá příležitost, aby ukázal, že i daně ovlivňují konečné ceny,“ řekl pro CNN Prima NEWS Petr Bartoň.

I tak, co se týče zdanění potravin, pokulháváme za našimi sousedy. Například v sousedním Polsku mají do konce roku nulovou sazbu DPH u základních potravin a pro spoustu Čechů se výlet za levnějšími potravinami skutečně vyplatí. A situace se nijak výrazně nezhorší ani po nastolení standardní sazby, která tam činí pouhých pět procent.

Tagy:
jídlo ceny potravin vláda ekonomika DPH obchodní řetězce