reklama
CNN Prima News ceny potravin

ceny potravin

Výpis příspěvků ke štítku „ceny potravin“

Česko zasáhne vlna zdražování. Stát musí seškrtat výdaje, varují ekonomové

Češi by se měli připravit na velkou vlnu zdražování. Rostoucí ceny primárních komodit od ropy po železo totiž pravděpodobně ovlivní to, kolik lidé za nejrůznější produkty zaplatí. Dopady zdražování i pandemické krize na ekonomické segmenty mohou přijít už v druhé polovině tohoto roku, varovali ekonomové ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Ve hře je i zvýšení daní, dle expertů by ale stát měl radši seškrtat své výdaje.

Potravinová soběstačnost vede k drahotě a potravinovým lístkům, varují ekonomové

Pětapadesát, nebo pětaosmdesát procent? Nejnovější návrh zní: dvě třetiny potravin na pultech obchodů by mohly mít tuzemský původ. Takovou představu o struktuře potravinové produkce v supermarketech má ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Ekonomové z otevřené diskusní platformy KoroNERV však tvrdí, že snahy o potravinovou soběstačnost jsou drahým a nebezpečným nápadem.

Ceny zboží a služeb rostou v Česku nejrychleji ze všech zemí Evropské unie, zjistil Eurostat

Ceny zboží a služeb rostou v Česku podle údajů Eurostatu nejrychleji ze všech zemí Evropské unie. Obecně se zdražuje především ve státech, které neplatí eurem. Inflace je nejvyšší v České republice, a to 3,3 procenta, na druhém místě je Polsko, pak následuje Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. A jaké jsou podle ekonomů důvody pro nejvyšší nárůst cen v České republice? Je to slabý kurz koruny, zdražování potravin a zvyšování nákladů na bydlení. Co se týká potravin, nejvíc si připlatíme za vepřové maso, mouku, cukr, ovoce a zeleninu. Situaci komentoval pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.

Prouza: Nutit obchody prodávat české potraviny? Zůstanou nám akorát prázdné regály

Šéf svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v rozhovoru pro CNN Prima NEWS okomentoval návrh poslanců, aby české obchody povinně prodávaly hlavně české zboží. Podle Prouzy je to nesmysl a hrozí, že v budoucnu by byly prázdné regály a zvýšily by se ceny potravin. A pravděpodobný by byl také soudní spor České republiky s Evropskou komisí kvůli porušení pravidel jednotného evropského trhu.

Komentář: Jezte tady hezky česky. Když politici diktují, co smíte mít na talíři

Mimo světla ramp a jako nůž máslem prošel zemědělským výborem poslanecký návrh, podle kterého by obchodníci museli mít na pultech povinně určitý podíl českých potravin. Příští rok by to byla více než polovina a do sedmi let dokonce pětaosmdesát procent. Výsledkem bude dramatické snížení potravinové bezpečnosti a další růst cen jídla, které už nyní rapidně zdražuje.

reklama