CNN Prima News ceny potravin

ceny potravin

Výpis příspěvků ke štítku „ceny potravin“

Drahé potraviny? Paradox. Snižujeme ceny, ale v obchodech rostou, říká šéf Zemědělského svazu

Pomyslný míč v podobě zlevnění potravin je na straně obchodníků, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Ačkoliv se zemědělci snaží o snížení cen a v některých případech to také udělali, samotná surovina ve finální ceně produktu činí pouhých 10 až 15 procent. Zbytek tvoří cena pohonných hmot, energie a mzdy pracovníků, což je i náklad na straně potravinářů a obchodníků.

Kohajda: Řetězce by měly férově zlevnit. Těžko, lidem nezůstane navíc nic, opáčil Hrnčíř

Obchodní řetězce by měly reagovat na vládní snížení daně u některých potravin a zlevnit, bylo by to férové, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS člen sněmovního rozpočtového výboru za KDU-ČSL Michael Kohajda. Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Hrnčíře (SPD) ale lidem v peněženkách víc peněz stejně nezůstane. „Víme, že když se daně zvyšují, tak se na to zpravidla nabalí i nějaká marže,“ podotkl Hrnčíř.

Za vysoké ceny potravin si můžeme sami. Za dovoz budeme ještě rádi, tvrdí Rusnok

Za vysoké ceny si můžeme sami, tvrdí bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok. Tím, že jsme na sílu upřednostňovali české potraviny, jsme vytvořili oligopolní situaci pro velké potravinářské výrobce, kteří si ze své pozice mohli diktovat výši marže. Postupem času naše potravinářské národovectví ustoupilo a začínáme tlačit na prodejce, aby více spoléhali na dovoz, řekl Rusnok v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Tučná ekologická přirážka na jídlo v Penny? Bizár, ekofanatismus a kampaň, tvrdí komentátoři

Iniciativa obchodního řetězce Penny, který ve svých německých prodejnách zavedl u některých produktů dočasnou ekologickou přirážku, se u komentátorů Lenky Zlámalové a Jana Macháčka nesetkala s pochopením. Nové ceny, jež mají reflektovat náklady spojené se zatížením planety, nejsou podle Macháčka vědecky podložené, jejich zdůvodnění vidí pouze v ideologii. Zlámalová akci označila za bizarní.

Pokřivený přístup řetězců likviduje naše zemědělce. Diktují i velikost jablka, tvrdí experti

Pokřivený přístup řetězců a jejich podmínky likvidují naše zemědělce. Právě ony mají mít podle Petra Štěpánka (STAN) veliký podíl na tom, že naši ovocnáři neprodávají vypěstované produkty a musejí kácet sady, sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS. Stejného názoru je i poslankyně hnutí ANO Margita Balaštíková, která navíc upozornila na „nemravnou“ marži obchodníků.

Velikonoce jsou levnější než za komunismu. Kilo řízků by teď stálo 762, cukr 93 a pstruh 698 korun

Zapomeňte na titulky o zdivočelých cenách potravin, jaké nemají obdobu. A nebo o nejdražší velikonoční tabuli v historii. Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) nelze obelstít. Kuřecích prsní řízky stojí aktuálně 174 korun za kilogram, před revolucí v roce 1989 to bylo 60 korun. Průměrná mzda za rok 2022 činila 40 353 korun, v roce 1989 to bylo 3 170 korun. Prostým porovnáním s dnešní mzdou statistici zjistili, že kilo kuřecích řízků by nyní stálo 762 korun. A podobný propastný cenový rozdíl najdete u většiny potravin.

Kilo stehen za 58, čedaru za 139 a mouky za 11 Kč. V Anglii je oproti ČR dražší jen pivo

Kilogram vepřového plecka za 116 Kč a kilo mrkve či brambor za 13,60 Kč. To je malý výběr z nákupu, který minulý týden na jihu Anglie uskutečnil reportér CNN Prima NEWS. V porovnání s tuzemskem jde o mimořádně příznivé ceny, z české kotliny se totiž stává země s nejdražšími potravinami v Evropě. Ve Spojeném království je dražší snad pouze pivo.

Jste jako švábi, řekla moderátorka o běloškách volících republikány. Pohádala se i s kolegyní

O pořádný rozruch v amerických médiích se včera postarala spolumoderátorka diskusního pořadu The View Sunny Hostinová. Během debaty o potratech přirovnala republikánské voličky bílé pleti ke hmyzu, který se chce sám zahubit. Hostinová reagovala na volební průzkum deníku Wall Street Journal (WSJ), podle něhož ženy z amerických předměstí upřednostňují v nadcházejících volbách do Kongresu republikány. Ti přitom chtějí omezovat například právo na potrat.