reklama
CNN Prima News ceny potravin

ceny potravin

Výpis příspěvků ke štítku „ceny potravin“

Ceny potravin rostou, jen vepřové zlevňuje. Živé prase stojí stejně jako v roce 1991

12. října 2021 18:44

Cenová hladina v České republice roste stále rychlejším tempem. Míra inflace v září dosáhla v meziročním vyjádření 4,9 procenta. To je o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Nejvíce zdražily pohonné hmoty, skokově ale rostou i ceny potravin. V tomto ohledu je však anomálií vepřové maso. Třeba vepřová pečeně meziročně zlevnila až o 20 procent.

Hrozí celosvětový nedostatek jídla. Potraviny jsou nejdražší za poslední půlstoletí

24. září 2021 10:15

Globální cenový index potravin se dostal na nejvyšší úroveň od poloviny 70. let minulého století. Jídlo je dnes ve světě dokonce dražší než v roce 2008, kdy jeho ceny stouply v důsledku zavádění povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Ceny potravin patří mezi hlavní motory zdražování, kterému čelí ekonomiky napříč světem.

Česko zasáhne vlna zdražování. Stát musí seškrtat výdaje, varují ekonomové

19. května 2021 12:47

Češi by se měli připravit na velkou vlnu zdražování. Rostoucí ceny primárních komodit od ropy po železo totiž pravděpodobně ovlivní to, kolik lidé za nejrůznější produkty zaplatí. Dopady zdražování i pandemické krize na ekonomické segmenty mohou přijít už v druhé polovině tohoto roku, varovali ekonomové ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Ve hře je i zvýšení daní, dle expertů by ale stát měl radši seškrtat své výdaje.

Potravinová soběstačnost vede k drahotě a potravinovým lístkům, varují ekonomové

8. června 2020 08:16

Pětapadesát, nebo pětaosmdesát procent? Nejnovější návrh zní: dvě třetiny potravin na pultech obchodů by mohly mít tuzemský původ. Takovou představu o struktuře potravinové produkce v supermarketech má ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Ekonomové z otevřené diskusní platformy KoroNERV však tvrdí, že snahy o potravinovou soběstačnost jsou drahým a nebezpečným nápadem.

Ceny zboží a služeb rostou v Česku nejrychleji ze všech zemí Evropské unie, zjistil Eurostat

3. června 2020 17:07

Ceny zboží a služeb rostou v Česku podle údajů Eurostatu nejrychleji ze všech zemí Evropské unie. Obecně se zdražuje především ve státech, které neplatí eurem. Inflace je nejvyšší v České republice, a to 3,3 procenta, na druhém místě je Polsko, pak následuje Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. A jaké jsou podle ekonomů důvody pro nejvyšší nárůst cen v České republice? Je to slabý kurz koruny, zdražování potravin a zvyšování nákladů na bydlení. Co se týká potravin, nejvíc si připlatíme za vepřové maso, mouku, cukr, ovoce a zeleninu. Situaci komentoval pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.

reklama