reklama

Elektrické mikroauto ve stylu slavné Isetty vyjede už letos. Bude stát 300 tisíc

Švýcarská společnost Micro se chystá na silnice poslat své miniaturní elektrické autíčko, které se inspirovalo u klasického BMW Isetta. Vůz pro dva ujede na jedno nabití až 200 km a v základu by měl vyjít na něco málo přes 300 tisíc korun.

reklama

Švýcarský start-up Micro představil druhou generaci prototypu svého miniaturního elektromobilu. Zatímco první model z roku 2016 používal jednoduchý ocelový rám, novinka má konstrukci z lisovaného hliníku. To znamená, že je bezpečnější, tužší a přitom si zachovává stejnou hmotnost. Elektromobil váží jen 513 kg, tedy zhruba polovinu toho co Škoda Fabia.

Auto za čtyři roky prošlo také změnou designu. Střih karoserie je jednodušší. Na přídi, přes kterou se vstupuje do kabiny, přibyly diody pro denní svícení. Hlavní světlomety jsou umístěné v zrcátkách. Na první pohled je patrné, že jde o moderní podobu klasického BMW Isetta, které je velmi oblíbeným vozem mezi sběrateli veteránů.

Sveze dva lidi a má kufr

Podobně jako do předlohy i do nového elektromobilu se vejdou dva lidé. Microlino je dlouhé jen 2 430 mm, široké 1 500 a vysoké 1 450 mm. Přesto se kromě posádky dovnitř podařilo vtěsnat i zavazadlový prostor, který má kapacitu 220 litrů. Klimatizace v základní výbavě není, elektrické vyhřívání ale nechybí.

Malé autíčko kupředu žene elektromotor o výkonu pouhých 11 kW, tedy 15 koní. Točivý moment má hodnotu rovných 100 Nm. Maximálně lze jet 90 km/h, i proto se udává pouze akcelerace z nuly na 50 km/h, která má zabrat jen 5 sekund. Na výběr budou dvě baterie, základní s kapacitou pouhých 8 kWh, příplatková pak se 14,4 kWh. Microlino podle toho na jedno nabití ujede 125 nebo 200 kilometrů. Dobíjení zabere zhruba čtyři hodiny.

Microlino se nyní dostalo do poslední fáze testování. Podle výrobce pak bude trvat zhruba dva až tři měsíce, než projde homologací pro provoz v Evropské unii. Jakmile se tak stane, spustí se sériová výroba. Základní cena vozu byla stanovena na 12 tisíc eur, tedy v přepočtu asi 310 tisíc korun. Miniaturní elektromobil lze už rezervovat z Česka.

Tagy:
Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou
Volby 2021

Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se svým poradcem Matějem Stropnickým pokračují v kontrolách pracovních podmínek ve firmách. Inspekce se ale bude konat i v resortu Maláčové. Ve čtvrtek ráno se na ministerstvo práce chystají zástupci iniciativ Otevřeme Česko normálnímu životu a Chcípl PES a nezávisle na nich i poslanec ODS Jan Skopeček – lídr stranické kandidátky ve středních Čechách.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?
Koronavirus

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

ON-LINE sedmý den olympiády: Střelci Kostelecký a Lipták postupují do boje o medaile
OH 2021

Živě
ON-LINE sedmý den olympiády: Střelci Kostelecký a Lipták postupují do boje o medaile

David Kostelecký a Jiří Lipták se probojovali do finále olympijského turnaje ve střelbě na trap. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou čeká olympijské semifinále čtyřhry. Stejné utkání čeká ve dvouhře Markétu Vondroušovou. Dělí je tak jediné vítězství od medailového umístění. Šanci na cenný kov má také vodní slalomářka Tereza Fišerová.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama