reklama

Elektrické mikroauto ve stylu slavné Isetty vyjede už letos. Bude stát 300 tisíc

/ fotografií

Švýcarská společnost Micro se chystá na silnice poslat své miniaturní elektrické autíčko, které se inspirovalo u klasického BMW Isetta. Vůz pro dva ujede na jedno nabití až 200 km a v základu by měl vyjít na něco málo přes 300 tisíc korun.

reklama

Švýcarský start-up Micro představil druhou generaci prototypu svého miniaturního elektromobilu. Zatímco první model z roku 2016 používal jednoduchý ocelový rám, novinka má konstrukci z lisovaného hliníku. To znamená, že je bezpečnější, tužší a přitom si zachovává stejnou hmotnost. Elektromobil váží jen 513 kg, tedy zhruba polovinu toho co Škoda Fabia.

Auto za čtyři roky prošlo také změnou designu. Střih karoserie je jednodušší. Na přídi, přes kterou se vstupuje do kabiny, přibyly diody pro denní svícení. Hlavní světlomety jsou umístěné v zrcátkách. Na první pohled je patrné, že jde o moderní podobu klasického BMW Isetta, které je velmi oblíbeným vozem mezi sběrateli veteránů.

Sveze dva lidi a má kufr

Podobně jako do předlohy i do nového elektromobilu se vejdou dva lidé. Microlino je dlouhé jen 2 430 mm, široké 1 500 a vysoké 1 450 mm. Přesto se kromě posádky dovnitř podařilo vtěsnat i zavazadlový prostor, který má kapacitu 220 litrů. Klimatizace v základní výbavě není, elektrické vyhřívání ale nechybí.

Microlino - miniaturní elektromobil ze Švýcarska
Microlino - miniaturní elektromobil ze Švýcarska
Zdroj: archiv autora

Malé autíčko kupředu žene elektromotor o výkonu pouhých 11 kW, tedy 15 koní. Točivý moment má hodnotu rovných 100 Nm. Maximálně lze jet 90 km/h, i proto se udává pouze akcelerace z nuly na 50 km/h, která má zabrat jen 5 sekund. Na výběr budou dvě baterie, základní s kapacitou pouhých 8 kWh, příplatková pak se 14,4 kWh. Microlino podle toho na jedno nabití ujede 125 nebo 200 kilometrů. Dobíjení zabere zhruba čtyři hodiny.

Microlino se nyní dostalo do poslední fáze testování. Podle výrobce pak bude trvat zhruba dva až tři měsíce, než projde homologací pro provoz v Evropské unii. Jakmile se tak stane, spustí se sériová výroba. Základní cena vozu byla stanovena na 12 tisíc eur, tedy v přepočtu asi 310 tisíc korun. Miniaturní elektromobil lze už rezervovat z Česka.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Jan Hamáček

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

  • Aktualizováno

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil ve středu večer vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platil do konce března. Části opozice ale záměr požádat o prodloužení nouzového stavu nelíbí. Dala by přednost tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav nový.

Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Česko si chce rychle „půjčit“ vakcínu proti covidu od ostatních států Evropské unie
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama