reklama

Elektrické mikroauto ve stylu slavné Isetty vyjede už letos. Bude stát 300 tisíc

/ fotografií

Švýcarská společnost Micro se chystá na silnice poslat své miniaturní elektrické autíčko, které se inspirovalo u klasického BMW Isetta. Vůz pro dva ujede na jedno nabití až 200 km a v základu by měl vyjít na něco málo přes 300 tisíc korun.

reklama

Švýcarský start-up Micro představil druhou generaci prototypu svého miniaturního elektromobilu. Zatímco první model z roku 2016 používal jednoduchý ocelový rám, novinka má konstrukci z lisovaného hliníku. To znamená, že je bezpečnější, tužší a přitom si zachovává stejnou hmotnost. Elektromobil váží jen 513 kg, tedy zhruba polovinu toho co Škoda Fabia.

Auto za čtyři roky prošlo také změnou designu. Střih karoserie je jednodušší. Na přídi, přes kterou se vstupuje do kabiny, přibyly diody pro denní svícení. Hlavní světlomety jsou umístěné v zrcátkách. Na první pohled je patrné, že jde o moderní podobu klasického BMW Isetta, které je velmi oblíbeným vozem mezi sběrateli veteránů.

Sveze dva lidi a má kufr

Podobně jako do předlohy i do nového elektromobilu se vejdou dva lidé. Microlino je dlouhé jen 2 430 mm, široké 1 500 a vysoké 1 450 mm. Přesto se kromě posádky dovnitř podařilo vtěsnat i zavazadlový prostor, který má kapacitu 220 litrů. Klimatizace v základní výbavě není, elektrické vyhřívání ale nechybí.

Microlino - miniaturní elektromobil ze Švýcarska
Microlino - miniaturní elektromobil ze Švýcarska
Zdroj: archiv autora

Malé autíčko kupředu žene elektromotor o výkonu pouhých 11 kW, tedy 15 koní. Točivý moment má hodnotu rovných 100 Nm. Maximálně lze jet 90 km/h, i proto se udává pouze akcelerace z nuly na 50 km/h, která má zabrat jen 5 sekund. Na výběr budou dvě baterie, základní s kapacitou pouhých 8 kWh, příplatková pak se 14,4 kWh. Microlino podle toho na jedno nabití ujede 125 nebo 200 kilometrů. Dobíjení zabere zhruba čtyři hodiny.

Microlino se nyní dostalo do poslední fáze testování. Podle výrobce pak bude trvat zhruba dva až tři měsíce, než projde homologací pro provoz v Evropské unii. Jakmile se tak stane, spustí se sériová výroba. Základní cena vozu byla stanovena na 12 tisíc eur, tedy v přepočtu asi 310 tisíc korun. Miniaturní elektromobil lze už rezervovat z Česka.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Začneme s masivním vyhodnocováním vzorků odebraných pacientům, kteří jsou pozitivní na covid, abychom odhalili nové mutace koronaviru. Oznámil to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mělo by k tomu dojít nejpozději od příštího týdne. Za posledních 14 dní bylo totiž podle ministra zachyceno 56 různých mutací.

Jeden nešťastný pohyb a malér byl na světě. Provod si poranil koleno, přijde o EURO?
Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
„Satanští vojáci“ míří na misi do země kanibalů. Mají zklidnit indonéské separatisty
reklama
reklama
Schillerová: Hamáček by měl rezignovat, pokud se prokáže, že o cestě do Moskvy lhal

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama