CNN Prima News Evropská centrální banka

Evropská centrální banka

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská centrální banka“

Evropská centrální banka po 11 letech zvýšila úrokové sazby. Experty zaskočila svou razancí

21. července 2022 15:19

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od roku 2011. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na rostoucí inflaci v eurozóně. Rozsah zvýšení sazeb je přitom výraznější, než banka původně avizovala.

Zemětřesení v italské vládě. Premiér Draghi chtěl rezignovat, prezident však demisi odmítl

14. července 2022 19:09
Aktualizováno

Italský premiér Mario Draghi ve čtvrtek oznámil, že rezignuje. Podle agentury Reuters uvedl, že nechce stát v čele kabinetu, který ztratil podporu jedné z klíčových koaličních sil. Italský prezident Sergio Mattarella ale Draghiho demisi odmítl a požádal ho, aby vystoupil v parlamentu a zhodnotil politickou situaci.

KOMENTÁŘ: Koruna drží na steroidech ČNB. Potopit ji může růst úrokových sazeb v eurozóně

9. července 2022 16:02

Česká koruna poslední dva měsíce čelí ostřelování ze strany investorů, kteří zkouší její odolnost. Přesněji řečeno ochotu České národní banky držet její kurs pod úrovní 25 korun za euro. Naše centrální banka tyto útoky odrážela za cenu intervencí ve prospěch koruny, při nichž jen v květnu utratila téměř 3,5 miliardy eur. V červnu to podle odhadů některých ekonomů mohlo být až dvakrát tolik.

Digitální euro přijde příští rok. Půjde o šikovnou pomůcku, nebo nástroj Velkého bratra?

11. června 2022 21:56

Evropská unie chce už příští rok začít testovat digitální euro, které spadá do globálního projektu takzvaných CBDC – digitálních měn centrálních bank. Ty mají v budoucnu doplnit či nahradit současné měny, které země po celém světě používají. CBDC se na první pohled podobají kryptoměnám, ve skutečnosti jsou ale totálně centralizovaným finančním nástrojem.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

23. května 2022 07:01

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Koruna, nebo euro? Odborníci řekli, jak by Čechy před inflací ochránila společná měna

19. května 2022 06:49

Zatímco inflace v České republice nezadržitelně míří k 15 procentům, průměr eurozóny je asi poloviční. Jinak řečeno Češi, kteří v peněženkách nosí koruny, čelí přibližně dvojnásobnému tempu zdražování zboží a služeb než lidé, kteří k placení používají euro. Znamená to, že by si právě jednotná evropská měna dokázala poradit s českou inflací lépe než koruna?

Pevný rubl je jen Potěmkinova vesnice. Ruské banky na to brzy doplatí, míní experti

9. dubna 2022 07:37

Ruská centrální banka si zatím v boji s protiruskými sankcemi počíná na výbornou. Vděčit za to může její guvernérce Elvíře Nabiullinové. „Je mimořádně kompetentní a má kolem sebe tým skvělých poradců,“ říká jeden z evropských centrálních bankéřů. Ruský bankovní sektor se však nachází v problémech, což začne vycházet najevo na začátku léta.