CNN Prima News Evropská centrální banka

Evropská centrální banka

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská centrální banka“

Česku se koruna vyplácí. S eurem by byla inflace daleko vyšší, shodli se ekonomové

Současná situace ukazuje, že přijetí eura by v České republice bylo minimálně z pohledu měnové politiky předčasné. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka. V situaci rostoucí inflace se Česku podle něj vyplatilo mít vlastní měnovou politiku v rámci centrální banky. S tím naprosto souhlasí i ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník.

Italská vláda se chystá na banky, zavede daň ze zisku. Pomůže lidem s hypotékami i daněmi

Itálie zavádí 40procentní daň z letošních mimořádných zisků bank. Vybrané peníze chce podle místopředsedy vlády a ministra infrastruktury Mattea Salviniho použít na pomoc držitelům hypoték a na snížení daní. Opatření, které podle agentury Bloomberg překvapilo trhy, schválila italská vláda v pondělí pozdě večer na posledním zasedání před letní přestávkou.

Akcie Deutsche Bank klesají, dolů táhne i konkurenci. Trh hledá slabé kusy, varuje ekonom

Akcie největší německé banky Deutsche Bank klesají několik dní po sobě. V pátek se propadly o 12 procent a krize už dopadá i na další banky. Na trzích tím pokračuje panika po pádu akcií švýcarské Credit Suisse. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozorňuje, že trh hledá mezi bankami další slabý kus a tržní pojištění proti krachu Deutsche Bank vystoupalo v pátek na rekord.

Delší inflace i problémy u hypoték. Pád velké banky jako Credit Suisse by zasáhl i Česko

Pokud by padla velká banka typu švýcarské Credit Suisse, následky by velmi výrazně pocítili i lidé v Česku. Shodují se na tom ekonomové s tím, že na evropských trzích je stále možné pozorovat paniku. Ta se přesunula z USA poté, co vyhlásily krach Silicon Valley Bank a Signature Bank. Nervozita navíc tlačí na ceny akcií i u mateřských skupin českých bank. Mají se klienti tuzemských finančních domů obávat? Podle nejnovějších informací se nicméně už záchrana Credit Suisse po složitých jednáních rýsuje.

KOMENTÁŘ: Koruna drží na steroidech ČNB. Potopit ji může růst úrokových sazeb v eurozóně

Česká koruna poslední dva měsíce čelí ostřelování ze strany investorů, kteří zkouší její odolnost. Přesněji řečeno ochotu České národní banky držet její kurs pod úrovní 25 korun za euro. Naše centrální banka tyto útoky odrážela za cenu intervencí ve prospěch koruny, při nichž jen v květnu utratila téměř 3,5 miliardy eur. V červnu to podle odhadů některých ekonomů mohlo být až dvakrát tolik.