reklama
CNN Prima News Evropská centrální banka

Evropská centrální banka

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská centrální banka“

Evropská centrální banka zatím ponechává sazby beze změny, trápí ji nízká inflace

10. září 2020 22:11

Základní úrokové sazby Evropské centrální banky pro řízení měnové politiky eurozóny nedoznají zatím žádných změn. Hlavní sazba pro financování operací na volném trhu zůstává i nadále na nule, sazba pro přijímání vkladu bank půl procenta v záporném teritoriu. Vyplývá to ze čtvrtečního zasedání Rady guvernérů, orgánu ECB, který rozhoduje o nastavění měnově-politických nástrojů v eurozóně.

Chcete koupit nemovitost? Vyplatí se počkat. Sazby hypoték budou dál klesat

16. července 2020 16:03

Červen byl pro tuzemské poskytovatele hypotečních úvěrů nejúspěšnějším měsícem od listopadu 2018. Objem poskytnutých hypoték dosáhl skoro 21 miliard korun, byl tak meziročně zhruba o čtvrtinu vyšší. Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů klesla již třetí měsíc v řadě, a to na 2,21 procenta. Podle analytiků bude tento trend pokračovat. Ekonom Lukáš Kovanda očekává i pokles cen domů a bytů.

Pod rouškou levných peněz odkládáme důležité reformy, varuje ekonom Dominik Stroukal

7. července 2020 05:07

Žijeme ve světě, který je postaven na pozitivním vnímání inflace. Pokud nám mzdy rostou, jsme šťastní, i kdyby ceny rostly ještě rychleji. To nás dovedlo do situace, kdy centrální banky nakupují ve velkém vládní a firemní dluhopisy a úrokové sazby balancují na hraně záporných hodnot. „Má to ale své náklady, které nyní nevidíme,“ varuje Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Nic vlády například nenutí reformovat veřejné finance, protože si mohou na své výdaje levně půjčit.

Německá vláda podpořila stimulační program Evropské centrální banky

29. června 2020 22:40

Německá vláda podpořila stimulační program Evropské centrální banky (ECB), německá centrální banka se na něm podle ministra financí Olafa Scholze může i nadále podílet. Berlín se tak snaží vyřešit námitku německého ústavního soudu, který dal minulý měsíc ECB tři měsíce na to, aby vysvětlila přiměřenost svého programu nákupu dluhopisů, jinak se jej Deutsche Bundesbank nebude moci dále účastnit.

reklama