Slabá koruna vůči euru může značně zkomplikovat Čechům letní dovolené v zahraničí. Loni byla totiž česká měna velmi silná, a pobyty u moře tak byly velmi výhodné. To se letos neopakuje, řada lidí proto přemýšlí, zda si nyní nevyměnit koruny za eura již nyní a vyhnout se tak v létě dalšímu oslabování naší měny. Před tím však varují analytici, podle nichž by koruna mohla naopak do léta posílit.
Koruna vůči euru za rok výrazně oslabila. Zatímco v květnu minulého roku bylo euro za 23,40 korun, tak nyní se pohybuje okolo hranice 25,20. Důvody lze hledat u centrální banky. V minulosti totiž bojovala proti vysoké inflaci tím, že utrácela devizové rezervy, čímž korunu posilovala. Česká národní banka ale s těmito intervencemi přestala a od té doby koruna velmi oslabila.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řešení ilegální migrace? Jsme na půli cesty. Musíme být odvážnější, připustil Fiala
Pro letní dovolenkáře se ale jedná o špatnou zprávu. Zahraniční pobyty se totiž prodraží. Pokud například zaplatíme za noc 100 eur, tak v současném kurzu zaplatíme 2 514 korun. Před rokem by přitom byl pobyt o 155 korun levnější. V případě dovolené na sedm dní ve výši 700 eur zaplatíme oproti loňsku o 1 085 korun více.
Kromě dovolené jsou dražší i nákupy elektroniky nebo jiného spotřebního zboží v cizině. „Je pravdou, že koruna není příliš silná. Na trhu je řazena mezi menší měny a v případě nestability oslabuje. To se ukázalo po nástupu pandemie covidu nebo při začátku ruské agrese na Ukrajině. Aktuálně koruna oslabuje kvůli tomu, že snižujeme úrokové sazby a eurozóna s tím ještě nezačala. Až začne Evropská centrální banka s uvolňováním, tak by se měl nápor zmírnit,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle něj bude muset Česká národní banka přehodnotit svou strategii u snižování úrokových sazeb. Křeček totiž namítá, že tempo by mělo zmírnit právě kvůli oslabené koruně. Naposledy centrální banka snížila úrokové sazby o půl procentního bodu ve čtvrtek.
S výměnou je lepší ještě počkat
Ekonom ale zároveň uklidňuje zájemce o dovolené, aby si nechodili měnit koruny za eura s předstihem. „Kurz se bude postupně ustalovat na podobných úrovních. K velkému oslabování už nebude docházet. Naopak máme několik dobrých zpráv z ekonomiky, které by mohly působit na posílení koruny. Rozhodně není nutné jít měnit peníze na léto, protože by mohl být výrazně horší kurz,“ dodal Křeček.
Cestovatelům se prodraží i zájezdy do Spojených států. Za rok totiž oslabila koruna vůči dolaru o 11 procent. Podle analytika společnosti BHS Timura Barotova je to tím, že ekonomika ve Spojených státech stále drží i přes vysoké úrokové sazby.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Volby by v dubnu ovládlo ANO, získalo by přes 32 procent hlasů. Piráti se srovnali s SPD
„HDP Spojených států rostlo meziročně ve třetím čtvrtletí 2023 tempem 4,9 procenta a v posledním čtvrtletí tempem 3,4 procenta. Česká ekonomika ve stejných obdobích klesala o 0,8 procenta, respektive rostla o 0,4 procenta. Nejenom že se v Evropě méně stimulovalo fiskální politikou než v USA, Česká republika je navíc nejvíce průmyslovou zemí v EU a její ekonomika je tak nejvíce citlivá na zvýšenou úrokovou sazbu,“ uvedl Barotov.