Exministr zdravotnictví: Vláda ani neumí přiznat problém. Nejlépe fungovala bez Babiše

Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD a ředitel Bohumínské městské nemocnice Svatopluk Němeček je velice kritický k tomu, jak vláda v čele s Andrejem Babišem (ANO) postupuje v boji s koronavirem. „Opatření se řídí podle marketingových expertů hnutí ANO,“ řekl v pořadu K věci.

Němeček byl již dříve skeptický, co se vývoje pandemie v Česku týče. Nyní je podle něj situace ještě horší, než čekal. „Teď jsme na začátku září, skoro v letní sezoně, a čísla jsou alarmující,“ řekl. „Když jsem včera viděl, jak na katastrofu reaguje pan premiér Babiš, který řekl, že se nic neděje a že jsme skoro nejlepší v Evropě, začínám být nervózní. Pokud si nedokážeme ani přiznat, že jsme v problému, nemusí to dopadnout vůbec dobře,“ obává se lékař.

„Podle čísel od konce srpna vidíme, že situace nyní začíná kulminovat. Reprodukční číslo už je 1,35, a pokud se dostaneme ke dvojce, tak růst začne být exponenciální,“ varoval dále Němeček. „Stále se hovoří o tom, že klinická situace je dobrá, ale to má týden či dva zpoždění. Nedokážu si představit, že nebudou narůstat čísla vážně nemocných a nenastane nápor na zdravotnictví,“ prohlásil ředitel nemocnice.

Němeček: Opatření se řídí podle marketingových poradců

Němeček také očekává, že se nákaza opět začne vyskytovat mezi zdravotnickým personálem. Zároveň připomíná, že lůžka dříve vyhrazená pro pacienty s COVID-19 musela většina nemocnic vrátit do běžného provozu. „To, že je v republice koronavirus, neznamená, že se přestává poskytovat jiná péče, a k tomu potřebujete lůžka intenzivní péče, nemůžete je nechat neobsazená, je jich omezené množství,“ vysvětlil.

Na dotaz moderátorky Marie Bastlové, zda se vláda během letních měsíců dostatečně připravovala na podzim, odpověděl Němeček otázkou. „A co vlastně vláda udělala? Když největší vlna končila, ujišťovali nás, jak se nastartuje chytrá karanténa, budou zvýšeny kapacity. Nic z toho není,“ kritizoval. „Základní problém je, že situaci nikdo neřídí. Za normálních okolností by mělo být v čele ministerstvo zdravotnictví, které bude mít vizi, jak bojovat, mít podporu premiéra a ostatních členů vlády. Místo toho je tu chaos, zanedbaly se všechny logistické kroky. Nefunguje vůbec nic,“ zlobil se Němeček.

Podle šéfa Bohumínské městské nemocnice vláda nenaslouchá ani expertům. „Občas si pan Babiš vytáhne nějaký marketingový bonbonek. Možná že jsou experti, na které dá, ale to jsou marketingoví předvolební poradci hnutí ANO, podle kterých se řídila všechna opatření,“ tvrdil Němeček. „Přizpůsobovat strategii boje s nemocí krajským volbám je sebevražedné a můžeme na to šeredně doplatit. Nejlepší řízení pandemie bylo v době, kdy jsme pana premiéra měsíc neviděli,“ dodal.

Tagy: