reklama

Exministr zdravotnictví: Vláda ani neumí přiznat problém. Nejlépe fungovala bez Babiše

Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD a ředitel Bohumínské městské nemocnice Svatopluk Němeček je velice kritický k tomu, jak vláda v čele s Andrejem Babišem (ANO) postupuje v boji s koronavirem. „Opatření se řídí podle marketingových expertů hnutí ANO,“ řekl v pořadu K věci.

reklama

Němeček byl již dříve skeptický, co se vývoje pandemie v Česku týče. Nyní je podle něj situace ještě horší, než čekal. „Teď jsme na začátku září, skoro v letní sezoně, a čísla jsou alarmující,“ řekl. „Když jsem včera viděl, jak na katastrofu reaguje pan premiér Babiš, který řekl, že se nic neděje a že jsme skoro nejlepší v Evropě, začínám být nervózní. Pokud si nedokážeme ani přiznat, že jsme v problému, nemusí to dopadnout vůbec dobře,“ obává se lékař.

K tématu

„Podle čísel od konce srpna vidíme, že situace nyní začíná kulminovat. Reprodukční číslo už je 1,35, a pokud se dostaneme ke dvojce, tak růst začne být exponenciální,“ varoval dále Němeček. „Stále se hovoří o tom, že klinická situace je dobrá, ale to má týden či dva zpoždění. Nedokážu si představit, že nebudou narůstat čísla vážně nemocných a nenastane nápor na zdravotnictví,“ prohlásil ředitel nemocnice.

Němeček: Opatření se řídí podle marketingových poradců

Němeček také očekává, že se nákaza opět začne vyskytovat mezi zdravotnickým personálem. Zároveň připomíná, že lůžka dříve vyhrazená pro pacienty s COVID-19 musela většina nemocnic vrátit do běžného provozu. „To, že je v republice koronavirus, neznamená, že se přestává poskytovat jiná péče, a k tomu potřebujete lůžka intenzivní péče, nemůžete je nechat neobsazená, je jich omezené množství,“ vysvětlil.

Na dotaz moderátorky Marie Bastlové, zda se vláda během letních měsíců dostatečně připravovala na podzim, odpověděl Němeček otázkou. „A co vlastně vláda udělala? Když největší vlna končila, ujišťovali nás, jak se nastartuje chytrá karanténa, budou zvýšeny kapacity. Nic z toho není,“ kritizoval. „Základní problém je, že situaci nikdo neřídí. Za normálních okolností by mělo být v čele ministerstvo zdravotnictví, které bude mít vizi, jak bojovat, mít podporu premiéra a ostatních členů vlády. Místo toho je tu chaos, zanedbaly se všechny logistické kroky. Nefunguje vůbec nic,“ zlobil se Němeček.

Podle šéfa Bohumínské městské nemocnice vláda nenaslouchá ani expertům. „Občas si pan Babiš vytáhne nějaký marketingový bonbonek. Možná že jsou experti, na které dá, ale to jsou marketingoví předvolební poradci hnutí ANO, podle kterých se řídila všechna opatření,“ tvrdil Němeček. „Přizpůsobovat strategii boje s nemocí krajským volbám je sebevražedné a můžeme na to šeredně doplatit. Nejlepší řízení pandemie bylo v době, kdy jsme pana premiéra měsíc neviděli,“ dodal.

Další hlavní zprávy

Vláda

Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám

Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám

Advokát Petr Němec podal Nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše (ANO) či bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli jejich chování v souvislosti s druhou vlnou epidemie koronaviru. Informoval o tom na Twitteru. Politici se podle něj mohli dopustit maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti či vydírání.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?

PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?

  • Aktualizováno

Kvůli nepříznivému vývoji pandemie vláda přistoupila na přísnější opatření proti šíření koronaviru. Od čtvrtka 22. října od 6:00 hodin mají Češi nařízené omezení pohybu, mohou pouze do práce, na nákup, za rodinou a k lékaři. Vláda také nařídila uzavření maloobchodů a služeb. Přinášíme vám přehled toho, co je nově zakázané či omezené, včetně veškerých výjimek.

Rozhovor

Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou

Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou

Václav Klaus se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS pustil do ostré kritiky vlády kvůli současným tvrdým opatřením proti šíření koronaviru. Podle bývalého prezidenta jedná vláda chaoticky a rozvrací ekonomiku. Klaus vyjádřil také k odložení předávání státních vyznamenání na příští rok. Podle něj to bylo za současné situace správné rozhodnutí. Tvrdé kritice Klause pak neušel pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), jehož vládu v metropoli označil bývalý prezident za „hrůzostrašnou“.

reklama
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
Von der Leyenová: Volala jsem Babišovi, do Česka zasíláme 30 plicních ventilátorů
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama