Železniční neštěstí u Kladna: Vlak srazil nezletilého, byl na místě mrtev. Provoz je zastaven
COVID-19
Výpis příspěvků ke štítku „COVID-19“
Čínský HMPV virus je s covidem nesrovnatelný, zhodnotil Prymula. Časovanou bombu vidí jinde
Metapneumovirus neboli HMPV je s covidem nesrovnatelný. Představuje jen minimální hrozbu, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. HMPV popsal jako běžný respirační virus. Riziku však podle něj české zdravotnictví čelí. Představuje ho zejména nedostatek personálu. Zejména v případě nízkého počtu pediatrů je podle něj pět minut po dvanácté.
V Číně se šíří záhadný virus, nemocnice jsou v pohotovosti. Experti zhodnotili riziko pandemie
Rostoucí počet případů lidského metapneumoviru (HMPV) v severní Číně vyvolává obavy z další pandemie. Podle odborníků je ale riziko globálního rozšíření nemoci podobného jako u covidu nízké, píše web The Guardian. Jaké má virus příznaky, jak se šíří a na co je potřeba dávat pozor?
Přibývá případů chřipky. Kdy experti očekávají epidemii a jak se chránit?
V Česku přibývá případů chřipky. Epidemiolog Roman Prymula přesto očekává její epidemii až v lednu. Zatímco respirační onemocnění jsou podle něj na vzestupu, nakažených koronavirem klesá. Podle odborníků je stále čas nechat se očkovat.
V boji s long covidem pomůže speciální tým expertů. Případů je poměrně hodně, říká Prymula
Ministerstvo zdravotnictví sestavilo tým expertů, kteří by měli nastavit metodiku diagnostiky a léčby tzv. long covidu u pacientů. Získané poznatky poté předají praktickým lékařům a dalším odborníkům.
Čekáme chřipkovou epidemii, tvrdí Prymula. Předpověděl, kdy v Česku propukne v plné síle
V lednu by se v Česku mohla objevit chřipková epidemie, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Promluvil také o příznacích takzvaného postcovidového syndromu, které mohou trvat i několik let. Zatímco respirační onemocnění jsou podle něj na vzestupu, počet nákaz koronavirem klesá.
Pět let od covidové pandemie. Podívejte se, jak se nebezpečný koronavirus šířil světem
Před pěti lety se objevila nákaza, která přerostla v celosvětovou koronavirovou pandemii. Do té doby jsme podobné scénáře znali jen z hollywoodských filmů. I když to nejhorší máme snad už za sebou, na COVID-19 zemřely podle Světové zdravotnické organizace miliony lidí. Podívejte se, jak se nebezpečný koronavirus šířil světem.
Průlom v léčbě postcovidového syndromu? Lékaři chystají nový postup, zmiňují hlavní příznaky
Mnozí lidé se stále potýkají s postcovidovým syndromem. Lékaři popsali již více než 200 příznaků, které se u nich mohou objevovat i několik měsíců po nákaze. Dostavit se mohou problémy s dýcháním či bušení srdce, ale i neurologické potíže. Kvůli velkému množství příznaků je sice stále obtížné postcovidový syndrom odhalit, to by se však mohlo změnit. „Připravuje se jednotný doporučený postup péče o pacienty po prodělané covid nemoci,“ uvedl Vladimír Koblížek, předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Pět let s covidem: Miliony mrtvých a rozeštvaná společnost. Připomeňte si drtivé dopady nákazy
Před pěti lety se v médiích objevila nenápadná zpráva, která zprvu nebudila velký rozruch. Několik měsíců nato se však svět nebavil o ničem jiném. Jedenáctimilionové čínské město Wu-chan, do té doby nepříliš známé, se během půl roku stalo pojmem, který dnes zná snad každý. Právě tam 1. prosince 2019 zaznamenali první případ nákazy člověka novou formou koronaviru, která se později začala šířit po celém světě. Vyžádala si miliony mrtvých, přinesla globální stav nouze a přísná opatření, která společnost rozdělila na dva znesvářené tábory.
Prymula o covidu: Nosit roušku v lese byl nesmysl. Dlouhé lockdowny škol ublížily dětem
Nošení roušky v lese se ukázalo jako nařízení za účelem zabránění venkovního přenosu viru jako nesmysl. Ve vysílání na CNN Prima NEWS to nastínil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, když se ohlédl za obdobím covidu. Zmínil i vliv školních lockdownů na děti.
Covid zničil v Česku zdraví stovkám lidí, říká expert. Vyčerpá je i minimální námaha
Lidí, kteří mají po prodělání covidu-19 stále vážné zdravotní následky, jsou podle odhadů odborníků v Česku vyšší stovky. V současné době už je ale virus jiný, méně pacientů se po nákaze potýká s problémy. V rozhovoru to řekl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Vladimír Koblížek.
Havlíček k rozpočtu: Není to trhací kalendář. Jste vtipný, jak kritizujete, namítl Skopeček
Stínový premiér hnutí ANO Karel Havlíček podrobil kritice navržený státní rozpočet na příští rok. Vadí mu zejména omezení podpory pro obnovitelné zdroje energie, kvůli kterým by státu hrozily arbitráže. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček připustil možné změny při konečném projednávání. Debata v pořadu Partie Terezie Tománkové se však zvrhla ve slovní přestřelku.
Vážně nemocný Jaromír Jágr: Skolil ho covid, pak černý kašel. Už měsíc se neobjevil na ledě
Ikona českého hokeje dvaapadesátiletý Jaromír Jágr se kvůli vážné nemoci už měsíc neobjevil na ledě. Přestože to zpočátku vypadalo na krátkou pauzu způsobenou obyčejnou chřipkou, jeho zdravotní stav se zkomplikoval. Hrající majitel kladenských Rytířů nejprve prodělal covid a následně dostal černý kašel, zjistil web iSport od zdrojů z Jágrova okolí.