
Babiš nepochopil, že peníze nerostou na stromě. Měl by být pokornější, rozčílil se Fiala
Dosavadní informace o opičích neštovicích by mohly naznačovat to, že se nemoc nešíří komunitně. To je podle epidemiologa Romana Prymuly dobrá zpráva. Doufá, že virus nebude mít na svědomí další epidemii jako covid. V pořadu 360° však uvedl, že projevy nákazy mohou být dost nepříjemné. Puchýřky se totiž netvoří jen na kůži, ale i na vnitřních orgánech.
Oktoberfest, největší pivní slavnost na světě pořádaná od roku 1810 v německém Mnichově, se dva roky kvůli pandemii koronaviru nekonal. Na konci dubna mnichovský starosta Dieter Reiter oznámil, že se letošní ročník od 17. září do 3. října uskuteční bez jakýchkoliv omezení.
Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.
Severokorejské úřady v neděli informovaly o dalších 186 090 lidech, kteří mají příznaky nemoci COVID-19, uvedla agentura Reuters. Zhruba deset dní poté, co Severní Korea poprvé přiznala výskyt koronaviru na svém území, již ohlásila přes 2,6 milionu lidí s „příznaky horečky“.
Evropa se díky zlepšující se covidové situaci stále více otevírá turistům. Řada států nepožaduje po cestujících žádné covid pasy, přesto nadále zůstávají některé oblíbené destinace, kde budete očkovací certifikát či negativní test potřebovat. V některých státech zase budete muset znovu vytáhnout roušky či respirátory.
Vývoj covidové epidemie se začíná stále více podobat loňskému roku. Zatímco Evropa prožívá relativně poklidné časy, v Jihoafrické republice (JAR) řádí další vlna, která se pravděpodobně na podzim objeví také u nás. Odborníci však pozorují tamní data s optimismem. Poslední vlna omikronu typu BA.4 a BA.5 je již za vrcholem a byla výrazně méně problematická než ty předchozí, které v zemi přicházely s matematickou pravidelností.
Pokud jde o covid, nikdo nepochybuje, že nás čeká poklidné léto. Přesto již z nejvyšších míst zaznívají obavy, že na podzim by se mohla pandemická vlna vrátit. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje sérii opatření, která by po létě mohla vstoupit v platnost. Mnohé již naznačil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Země, ve kterých se lidé nechali více proočkovat vůči nemoci COVID-19, zaznamenaly v průměru menší počet zemřelých v souvislosti s koronavirem, ukazují data. Čeští odborníci si pochvalují, že se především loni povedlo masivně proočkovat rizikové skupiny před příchodem podzimní vlny varianty delta. Úřady však upozorňují, že další přeočkování bude zřejmě nutné na podzim.
Čeští turisté plánující navštívit v následujících týdnech sousední Rakousko by neměli zapomenout roušky a musejí být připraveni na jejich povinné nošení v městské hromadné dopravě i v obchodech s potravinami a zdravotnických zařízeních.
Izolovaná Severní Korea je jednou z mála zemí světa, které se odmítly připojit k očkovací kampani proti nemoci COVID-19, a do minulého týdne tvrdila, že se na jejím území nevyskytl jediný případ nákazy koronavirem. Nyní se ale nemoc v KLDR šíří rychlým tempem a lidem, kteří onemocní, zdravotníci radí užívat běžné léky na chřipku, antibiotika či domácí medicínu, píše agentura Reuters.
Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli výskyt nemoci COVID-19 na svém území poprvé přiznala teprve minulý týden. Severokorejské zdravotnické úřady podle agentury AP uvedly, že „horečkou neznámého původu“ od konce dubna onemocnělo 1,2 milionu lidí. V KLDR jsou omezené testovací kapacity, takže potvrzeno je jen malé množství případů nákazy koronavirem, píše AP.