CNN Prima News COVID-19

COVID-19

Výpis příspěvků ke štítku „COVID-19“

Potyčka při soudu s Peterkovou? Na vině je covid, justiční stráž nepochybila, říká Blažek

30. května 2023 17:43

Chování davu v budově pražského městského soudu ukazuje, že covidové období má hlubší důsledky. Na sociálních sítích to uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Odvolací senát musel v úterý přerušit jednání v případu Jany Peterkové, která čelila obžalobě za šíření poplašné zprávy během koronavirové pandemie. Podporovatelé Peterkové vylomili dveře do soudní síně a zasahovat musela policie i justiční stráž. Té Blažek posléze za zvládnutí situace poděkoval. Peterkové soud nakonec uložil dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou.

Covid ani válka ji nezničily: Do reklamy se v ČR opět hojně investuje

23. května 2023 15:00

Často si na ni stěžujeme, ale pravdou je, že alespoň jednou za čas upoutá pozornost každého z nás. Už staré známé rčení praví, že špatná reklama je taky reklama, a právě o ní byla řeč v pořadu Nový den. Má ekonomická krize dopad na investice do reklam a jak vlastně taková reklama vzniká? O tom všem hovořil marketingový ředitel mediální agentury Redbox Media Jaroslav Hübner.

Problémy se srdcem po vakcíně proti covidu? Výjimečnou reakci vysvětlila nová studie

21. května 2023 16:28

Proč se u některých pacientů po očkování proti covidu objevily problémy se srdcem? Nová studie vědců z Yaleovy univerzity ukazuje na přehnanou reakci imunitního systému. Za potíže, které se vyskytly zcela výjimečně a měly v drtivé většině lehký průběh, tak podle nich nemohly protilátky produkované vakcínou. Typicky šlo o záněty srdce, kterým se odborně říká myokarditida či perikarditida, a postihují především mladé muže.

Sen hospodské Marie se mění v noční můru. Covid nebyl nejhorší, hodnotí vládní změny

18. května 2023 06:30

Hospody na vesnicích volají o pomoc. Covid, zdražování a teď úsporný balíček, jehož součástí je i zvýšení DPH u piva. To jsou důvody, proč hospodští padají do červených čísel. Například Marie Šerá vede restauraci ve Vysokém Poli na Zlínsku. Provoz pro štamgasty musela omezit a nad vodou ji drží jen rozvoz jídla a polední meníčka.

Konec celosvětové pandemie koronaviru. WHO odvolala zdravotní stav nouze

5. května 2023 16:10

Celosvětová pandemie COVID-19 už není zdravotním stavem nouze s mezinárodním dosahem, oznámila v pátek Světová zdravotnická organizace (WHO). Svůj nejvyšší stupeň pohotovosti WHO vyhlásila 30. ledna 2020. Konkrétní dopady známení nemá, protože každá země si o ochranných opatřeních rozhoduje sama, poznamenala agentura DPA. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že covid podle odhadu zabil ve světe nejméně 20 milionů lidí. Oficiální statistika organizace uvádí zhruba třikrát nižší počet.

Lidé mohou žádat omluvu za zrušená pandemická opatření. Má to ale jednu podmínku

2. května 2023 09:40

Lidé se mohou domáhat omluvy od státu za mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví v době pandemie, která jako nezákonná zrušil Nejvyšší správní soud. Podmínkou je však to, že proti opatřením včas podali správní žalobu, a dali tak najevo, že pociťují zásah do svých práv. Plyne to z nového verdiktu Nejvyššího soudu (NS), který vyhověl dovolání muže z Jesenice u Prahy. Sporem o omluvu se musí znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, vyplývá z rozhodnutí zpřístupněného na úřední desce.

Izolace kvůli covidu už nebude povinná. I dál ji ale bude možné nařídit individuálně

19. dubna 2023 09:14

Sedmidenní izolace po pozitivním testu na COVID-19 nebude povinná od čtvrtka 20. dubna. Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška ministerstva zdravotnictví, která její automatické nařizování ruší. Lékaři nebo pracovníci hygienické stanice ji budou moci dál nařídit v individuálních případech. Pozitivní test mělo podle dat ministerstva zdravotnictví za uplynulý týden asi 1 300 lidí, od konce února jich ubývá.

Jak to bylo s covidem? Nové vyšetřování amerického Senátu ukazuje na příčiny pandemie

19. dubna 2023 06:59

Stál za pandemií covidu přenos viru ze zvířete na člověka, nebo šlo o nechtěný únik z laboratoře v čínském Wu-chanu? Teoriemi, jak se koronavirus dostal do světa, se ve svém vyšetřování zaobírali američtí senátoři z Republikánské strany. Z jejich šetření vyplývá, že zákonodárci se kloní ke druhé variantě, tedy nehodě v laboratoři. Prezident Joe Biden již v březnu podepsal zákon, který má veřejnosti zpřístupnit veškeré zpravodajské publikace ohledně původu onemocnění COVID-19.

Nová varianta koronaviru se rychle šíří. Vzácné symptomy se objevily hlavně u dětí

18. dubna 2023 09:53

Odborníci v Indii popsali neobvyklý příznak koronavirové subvarianty Arcturus, který se vyskytuje u nakažených dětí. V zemi se varianta šíří velmi rychle, v pátek zaznamenali přes 11 tisíc nových případů covidu, což je nejvíce za poslední rok. Hygienici již přijali sérii nových opatření, aby epidemii zpomalili. Informují o tom britská a indická média.