CNN Prima News extremismus

extremismus

Výpis příspěvků ke štítku „extremismus“

Australská policie zadržela sedm extremistů. Souvisí to s mladíkem, který pobodal biskupa

Australská policie zadržela při středečním protiteroristickém zátahu v Sydney sedm lidí. Podle dvou policejních představitelů, citovaných agenturou AFP, jsou zadržené osoby spojeny se 16letým mladíkem, který čelí obvinění z nedávného pobodání biskupa v kostele nedaleko Sydney. Dotyční byli stoupenci nábožensky motivované extremistické ideologie, uvedli policisté.

Eurokomisaře nominujeme my, zdůraznil na sněmu STAN Rakušan. Varoval před populisty

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nepochybuje o svém nároku nominovat českého kandidáta na eurokomisaře. Je ochotno se o tom bavit, ale dohodu považuje za jasnou, řekl na republikovém sněmu hnutí v Olomouci jeho předseda Vít Rakušan. Zároveň varoval, že se v Česku snaží k vládě dostat nebezpeční populisté a na politické scéně sílí extrémní proudy.

Komplikace pro fanoušky mířící na fotbalové Euro. Německo zavede kontroly, bojí se extremistů

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce zavést během mistrovství Evropy ve fotbale kontroly na hranicích se všemi zeměmi, které sousedí s Německem. Řekla to deníku Rheinische Post, píše v úterý agentura DPA. Cílem je znemožnit vstup do země lidem, kteří by v Německu mohli páchat násilí. Mistrovství se koná v německých městech od 14. června do 14. července.

CNN: Nad Ruskem se vznáší přízrak dávných válek s islamisty. V čem je útok na koncertě jiný?

Identická teroristická ideologie, ovšem v jiných geopolitických podmínkách a proměněném světě. Ruská garnitura podle analýzy webu CNN nejspíše po pátečním masakru čelí agresi nové generace extrémistů. Ta však nebyla produktem krvavých bojů prezidenta Vladimira Putina s islamisty v Čečensku, které vedly i k smrti mnoha civilistů v divadle Dubrovka v roce 2002, ale spíše online strategie radikálů z oblasti Střední Asie. Na Rusko se tak snáší přízrak Putinových minulých válek s islamistickým extremismem. Šlo o ojedinělý výpad, nebo je možné očekávat další útoky?

Němci vytáhli do boje s krajní pravicí. Ohnutí demokracie se může vládním stranám vymstít

Demokratické strany v Německu čelí zásadní otázce – jak daleko by měla demokracie zajít při omezování strany, která ji podle mnohých chce podkopat? Řeč je o krajně pravicovém politickém subjektu Alternativa pro Německo (AfD), který je u našich západních sousedů podle předvolebních průzkumů druhou nejsilnější stranou. Zpravodajské služby zároveň oznámily, že AfD vyšetřují kvůli podezření z ohrožení demokracie. Mainstreamové strany se proto snaží najít způsob, jak AfD omezit, ale ne natolik, aby se jim to vymstilo.

Levicoví extremisté zaútočili na továrnu Tesly u Berlína. Zapálili sloup elektrického vedení

Továrna amerického výrobce elektromobilů Tesla nedaleko Berlína v úterý zastavila kvůli výpadku proudu výrobu. Závod u obce Grünheide byl evakuován, firma poslala domů tisíce zaměstnanců, řekla agentuře DPA mluvčí společnosti. V oblasti poblíž továrny Tesly způsobil předtím rozsáhlý výpadek proudu hořící sloup elektrického vedení. Elektřinu neměla i řada německých domácností v okolí, přívod se ale po poledni podařilo obnovit. Policie má podezření, že jde o žhářství. K sabotáži Tesly se později přihlásili němečtí levicoví radikálové. Braniborský sociálnědemokratický premiér Dietmar Woidke jejich čin odsoudil a označil jej za formu terorismu.

V Rusku padl nejpřísnější známý trest pro ženu v novodobé historii. Odsouzen byl také Girkin

Ruský soud ve čtvrtek vynesl rozsudek 27 let odnětí svobody nad Darjou Trepovovou kvůli jejímu podílu na loňském atentátu na proválečného blogera známého pod pseudonymem Vladlen Tatarskij. Shledal ji vinnou mimo jiné z terorismu. Podle portálu Mediazona jde o nejpřísnější známý trest pro ženu v Rusku v novodobé historii. Ve stejný den poslal moskevský soud nacionalistu a kritika Kremlu Igora Girkina, známého také jako Igor Strelkov, na čtyři roky do vězení za výzvy k extremistické činnosti.

Gregorová varovala před extremismem v hospodách. V kandidátce nevidí špatnou krev

Nejen v Česku působí extremistické živly, které mezi lidi v hospodách rozšiřují dezinformace a podkopávají demokracii. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to pronesla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Cílem strany podle ní není přebírání voličů subjektů s odlišnými hodnotami, ale spíše vykolíkování si jasné ideové pozice. O pirátské kandidátce do Evropského parlamentu řekla, že je dobře složená a že v ní není „žádná špatná krev“.

Na demonstraci měl batoh s nášivkou Vagnerovy skupiny. Od soudu dostal půlroční podmínku

Za veřejné schvalování válečných zločinů ve středu Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal Jakuba Jaška půlroční podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Trestného činu se podle nepravomocného rozsudku dopustil tím, že měl na květnové protivládní demonstraci na Václavském náměstí na batohu nášivku s logem ruské Vagnerovy skupiny. Jašek se středečního jednání nezúčastnil. Za nošení nášivky byl souzen i v minulosti, i tehdy ho soud potrestal podmínkou. Odvolací soud ale tehdejší rozsudek zrušil a případ vrátil policii k došetření.