Jedli pizzu už ve starodávných Pompejích? Archeologové našli fresku, která to má dokazovat

Archeologové našli v Pompejích fresku, která zobrazuje pokrm, jenž mohl být předchůdcem dnešní italské pizzy. Sýr a rajčata ale na staré nástěnné malbě chybí, uvedlo podle agentury AFP italské ministerstvo kultury.

Na fresce je vidět stříbrný tác, na němž leží placka podobná pizze, která je doplněna ovocem, jako jsou například granátová jablka nebo datle. Na tácu rovněž stojí pohár naplněný červeným vínem.

„To, co je zachyceno na stěně starověkého domu v Pompejích, může být vzdálený předchůdce tohoto moderního pokrmu,“ uvedli archeologové v dnešním prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ: Zkáza Pompejí nepřišla bez varování. Masivní škody byly zcela ignorovány

Freska byla odhalena na stěně domu, k němuž přiléhala pekárna. Ta byla částečně odkryta v 19. století a v lednu tam byly obnoveny vykopávky, uvedlo italské ministerstvo kultury. „V pracovních prostorách u pece byly v minulých týdnech nalezeny kostry tří obětí,“ sdělili odborníci.

Antický přístav Pompeje, který leží nedaleko Neapole, zničila před téměř 2000 lety erupce sopky Vesuv spolu s římskými městy Herculaneum, Stabie a Oplontis. Obyvatele zastihla katastrofa nepřipravené a mnoho z nich poté zatuhlý popel věrně zachytil v posledních okamžicích života.

Archeologický park Pompeje, který je rovněž památkou UNESCO, je po římském Koloseu druhou turisty nejnavštěvovanější památkou v Itálii.

Tagy: