sýr

Výpis příspěvků ke štítku „sýr“

PŘEHLEDNĚ: Za obědy si v restauraci opět připlatíme. Na kolik vyjde svíčková či guláš?

I když zdražování potravin už není tak strmé jako před časem, v restauracích a jídelnách si stále musíme připlácet. A nejedná se o malé částky. Za pouhých pět let se průměrná útrata za polední menu zvýšila o 44 procent, tedy o 70 korun. Průměrná cena obědového menu vyjde na 224 korun. Zdražování neuniknou ani oblíbená jídla Čechů. O kolik zdražil v průměru guláš, svíčková nebo steak?

PŘEHLEDNĚ: Přišla další vlna zdražování. Podívejte se, u kterých potravin letí ceny vzhůru

Češi na zlevňování potravin mohou zapomenout. Připravit se naopak musí na další zdražování u nejrůznějších produktů. Podle Českého statistického úřadu roste například cena rýže, mouky, masa nebo ryb. Snížení DPH na začátku roku je tak u řady potravin smazáno a lidé si budou muset kvůli jídlu znovu sáhnout hlouběji do kapsy. Níže v článku se můžete podívat na tabulku, co všechno na pultech regálů zdražilo.

V Česku se objevily nebezpečné potraviny. Inspekce varuje před husou se salmonelou i plísněmi

Na výskyt salmonelózy v mražené huse původem z Maďarska upozornila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) prostřednictvím svého webu Potraviny na pranýři. Kontroloři hlásili stejný problém již loni v prosinci. Na seznamu závadných potravin se objevil také mix strouhaných sýrů, balení schwarzwaldské šunky či slazená limonáda s colovou příchutí. Řetězce, jichž se má problém týkat, pro redakci CNN Prima NEWS uvedly, že závadné zboží stáhly z prodeje bezprostředně po upozornění SZPI. Reagoval rovněž oslovený výrobce nápojů.

ANKETA: Česká polévka je mezi nejlepšími pokrmy světa. Pro jakou specialitu byste hlasovali?

Čeští milovníci jídla se mohou poplácat po zádech. V prestižním žebříčku webu Taste Atlas se česká kuchyně probojovala do nejlepší padesátky. Totéž se jí podařilo v seznamu nejlepších světových pokrmů s tradiční česnečkou, byť o fous. Chválu si vysloužila nejen za zdravou skladbu ingrediencí, ale také díky pozitivním účinkům při nachlazení nebo kocovině. O moc hůře si nevedly ani slovenské bryndzové halušky, celkově ale přední příčky obsadila italská či asijská kuchyně.

Znojemské okurky z Turecka nebo lentilky z Hamburku. Kam zmizely tradiční české značky?

Spotřebitelé si často v obchodech musí zvyknout na to, že se výroba tradičních tuzemských značek přesunula na jiná místa, respektive do zahraničí. Milovníci okurek například budou od příštího roku kupovat nakládačky v nálevu z ciziny, a ne od tradičního závodu Znojmia v Bzenci. Změna výroben ale v minulosti čekala například na Sedlčanský hermelín, Lentilky nebo kávu Jihlavanka.