objev

Výpis příspěvků ke štítku „objev“

Vědci hlásí unikátní objev: Našli osmimetrového hada s hlavou velkou jako člověk

Vědci v jihoamerickém deštném pralese objevili dosud neznámý druh obří anakondy. Dorůstat má délky téměř osmi metrů a vážit asi 200 kilogramů, což z ní činí nejtěžšího dosud známého hada na světě. Podle neoficiálních zpráv, které cituje deník The Independent, může nabýt hmotnost až půl tuny. Objev je důležitý také proto, že vědci díky němu mohou lépe určit, v jakém stavu se amazonský ekosystém nachází.

Průlomový objev? Vědci zkoumají nové antibiotikum, ničí i bakterie odolné proti lékům

Skupina vědců švýcarské farmaceutické firmy Roche zkoumá slibný objev nové třídy antibiotik, která fungují i proti obtížně léčitelným infekcím způsobeným velmi odolnými bakteriemi. O výsledcích studie léku s názvem Zosurabalpin informoval časopis Nature. Podle odborníků nová látka dokáže ničit bakterie Acinetobacter baumannii, které si vypěstovaly rezistenci proti mnoha známým a obvykle užívaným antibiotikům, a jsou proto považovány za velkou hrozbu.

Kolosální mořské monstrum. Vědci našli lebku praotce žraloků, měří neuvěřitelné dva metry

Vědci po měsících usilovné práce vypreparovali z útesu na Dorsetském jurském pobřeží ve Velké Británii unikátní fosílii – nebývale zachovalou lebku pliosaura. Odborníci agresi tohoto tvora z dob dinosaurů srovnávají s tou, kterou oplýval tyrannosaurus rex. Zatímco ten ale běsnil na souši, pliosaurus byl postrachem mořských hlubin, napsal web BBC.

Na Zemi dopadlo intenzivní záření zřejmě z jiné galaxie. Vědci nedokážou jev vysvětlit

Záhadné kosmické záření o nezvykle vysoké energii zaznamenali vědci z vesmírné observatoře v americkém Utahu. Vzácná částice konkuruje paprsku s největší hodnotou energie, který byl na povrchu Země dosud naměřen. Zdroj unikátního záření je podle odborníků dosud neznámý, ale předpokládá se, že by mohl pocházet z tajemné a neprobádané oblasti za hranicemi Mléčné dráhy. Píše o tom web CNN.

Varovný objev českých vědců. Jako první na světě našli mikroplasty v plodové vodě i placentě

Ostravský vědecký tým představil jako první na světě důkazy o přítomnosti mikroplastů v lidské plodové vodě a zároveň v placentě. S těmito zjištěními přišli po více než desetileté spolupráci vědci z Hornicko-geologické fakulty a Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO a lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky LF OU a FNO. Výsledky studie byly publikovány v prestižním časopise Chemosphere. Ostravští vědci se problematice částic v lidském organismu věnují řadu let a svým výzkumem přinesli důležité poznatky.

Zemřel nejstarší laureát Nobelovy ceny. Jeho objev umožnil vznik mobilů a notebooků

Ve věku 100 let zemřel v neděli americký vědec německého původu John Goodenough. V roce 2019 získal jako nejstarší laureát Nobelovu cenu za chemii za vývoj lithium-iontových baterií, které se v současné době využívají po celém světě k napájení přenosných elektronických zařízení. Oznámila to Texaská univerzita v Austinu, na níž Goodenough dlouhá léta působil.