objev

Výpis příspěvků ke štítku „objev“

Převratný objev: Čeští vědci popsali mutaci způsobující Alzheimera. Gen byl dosud přehlížený

Čeští vědci, konkrétně výzkumná skupina pod vedením Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, oznámili významný objev. Podařilo se jim ve spolupráci s dánskými kolegy popsat mutaci genu, která způsobuje Alzheimerovu nemoc. To by v budoucnosti mohlo vést k nalezení léku či terapeutických metod, které by zabránily propuknutí Alzheimera nebo zbrzdily jeho rozvoj.

Antibiotika přestávají zabírat, varují experti. Objev českých vědců může tento trend změnit

Rezistence proti antibiotikům v populaci narůstá. Nepříznivý trend může v blízké budoucnosti vážně ohrozit životy milionů pacientů. V roce 2050 podle současných predikcí zemřou ročně v důsledku neúčinných antibiotik až dva miliony lidí, varoval prestižní lékařský časopis Lancet. Nepříznivou situaci může zvrátit nedávný objev českých vědců.

Významný úspěch českých vědců. Jejich objev může výrazně zlepšit léčbu některých typů rakoviny

Významný objev, který může v budoucnu výrazně zlepšit léčbu některých typů rakoviny, oznámili vědci z Laboratoře integrity genomu Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM LF UP), který je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR). Ve své práci, kterou na konci srpna otiskl prestižní mezinárodní odborný časopis Nature Communications, odhalili nový molekulární cíl pro protinádorovou léčbu u některých dědičných forem rakoviny, typicky prsu a vaječníku.

Diamant jako mužská pěst. V Botswaně nalezli obří drahokam, největší od roku 1905

Kanadská společnost Lucara Diamond objevila v dole Karowe v Botswaně diamant o hmotnosti 2 492 karátů. Je to zřejmě druhý největší diamant, který byl dosud objeven. Prvenství patří kameni Cullinan, který byl nalezen v sousední Jihoafrické republice v roce 1905. Měl hmotnost 3 106 karátů a byl rozřezán na několik menších kamenů, které se staly součástí britských korunovačních klenotů, informovalo zpravodajství CNN.

V Liberci vyvinuli unikátní skleněnou plastelínu. Chtěla jsem to vyhodit, směje se vědkyně

Vědci z Technické univerzity v Liberci vyvinuli úplně nový materiál – skleněnou plastelínu, která se dá tvarovat za studena podobně jako keramická hlína. Výsledek ale díky mnoha pórům dokáže nasáknout vodu jako houba. Vědci doufají, že by se jejich hmota mohla dostat i do vesmíru. Podobné materiály vznikají na řadě výzkumných pracovišť, ale tento má řadu unikátních vlastností, informoval člen výzkumného týmu Vlastimil Hotař.