Celý zápas v devíti, nešlo vyhrát. Panenka varuje před modrými kartami a vzpomíná na zářez

Modré kartě Panenka ani Vízek nefandí

Fotbalový svět bouřlivě řeší možné přidání další karty do profesionálních soutěží. Ke žluté a červené by přibyla modrá. To se moc nelíbí hvězdným trenérům ani legendám Antonínu Panenkovi a Ladislavu Vízkovi.

Velký rozruch vyvolala snaha Mezinárodní pravidlové komise IFAB o zavedení modrých karet. Těmi by rozhodčí penalizovali hráče desetiminutovým vyloučením, pravděpodobně za nesportovní chování. Pravidlo už funguje v některých nižších evropských soutěžích.

ČTĚTE TAKÉ: Další nezdar na Švédských hrách. Čeští hokejisté podlehli i Finsku a v tabulce jsou poslední

Jenže fotbalovému světu se novinka moc nezamlouvá. „Zažil jsem ji a musím říct, že to opravdu svádí k tomu, aby se jí zneužívalo,“ uvedl pro CNN Prima NEWS olympijský vítěz Ladislav Vízek. Modrou kartu si na vlastní kůži vyzkoušel při angažmá v nižší rakouské lize.

Podobnou zkušenost má také další bývalý československý fotbalista Antonín Panenka. „Když jsme hráli venku proti mužstvu, které potřebovalo vyhrát, tak jsme celý zápas hráli o devíti. Za každý faul jsme dostali modrou kartu, takže bylo jasné, že jsme to utkání nemohli vyhrát,“ řekla česká fotbalová legenda Antonín Panenka.

K možné novince jsou skeptičtí také hvězdní trenéři. „S novou kartou by akorát vznikl prostor pro další spekulace. Neustále by se řešilo, jestli měl rozhodčí udělit žlutou nebo modrou kartu,“ uvedl hvězdný trenér celku z Liverpoolu Jürgen Klopp.

„Doufejme, že to bude velmi, velmi dobře otestováno, než to zavedeme na této úrovni,“ dodal kouč londýnského Arsenalu Mikel Arteta.

Zasedání IFAB je naplánováno na 2. března. Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA se už k novince vyjádřila nesouhlasně.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vémola o podlém útoku: Někdo skoupil vstupenky na můj film, aby kino zůstalo poloprázdné

Tagy:
Olympijské hry fotbalista trenér fotbal červená karta Jürgen Klopp Ladislav Vízek Liverpool FC Mikel Arteta Arsenal FC sportovní soutěž žlutá karta modrá karta