reklama

Penelopegate: Francouzský expremiér Fillon a jeho žena byli odsouzeni za zpronevěru

Francouzský soud shledal bývalého premiéra Françoise Fillona a jeho manželku Penelope vinnými v případu zpronevěry veřejných prostředků při fiktivním zaměstnávání. Bývalý premiér trest vězení v délce pěti let, z toho tři roky podmíněně. Jeho manželka dostala tříletý podmíněný trest. Kromě toho musí každý zaplatit pokutu 375 000 eur (přes deset milionů korun), informovaly tiskové agentury. Manželé se chtějí proti rozsudku odvolat.

reklama

Soud Fillona usvědčil, že zneužil veřejné prostředky k vyplácení odměn své ženě a dětem za práci, kterou nevykonaly. Penelope Fillonová byla označena za komplice. Takzvaná aféra Penelopegate začala v roce 2017. Týdeník Le Canard enchaîné tehdy začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová léta získávala odměny za fiktivní práci.

K tématu

Penelope Fillonová léta pracovala v dolní komoře francouzského parlamentu pro svého muže a následně pro poslance Marka Joulauda jako asistentka, za což získala plat v celkové výši přes 830 000 eur (podle současného kurzu přes 22 milionů Kč). Podle obžaloby ve skutečnosti žádnou práci nevykonávala, což ale odmítají jak Fillonovi, tak i Joulaud, který rovněž usedl na lavici obžalovaných.

Spiknutí levicových sil?

Fillon, který vedl v letech 2007 až 2012 celkem tři vlády a předtím byl poradcem Nicolase Sarkozyho, jemuž pomáhal na cestě do prezidentského úřadu, vždy tvrdil, že celá kauza kolem zaměstnávání jeho manželky je „spiknutím levicových sil“. Podle něj Penelope Fillonová práci pro něj skutečně vykonávala.

Skandál propukl tři měsíce před prezidentskými volbami v roce 2017, kdy o podezřeních psala francouzská média. Fillon byl původně pokládán za favorita voleb, ale nakonec skončil až třetí. Ve volbách nakonec zvítězil centristický kandidát Emmanuel Macron.

Fillon, který v letech 2007 až 2012 zastával funkci premiéra, se po skandálu stáhl z politiky.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama