CNN Prima News Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Výpis příspěvků ke štítku „Emmanuel Macron“

Dáreček pro Ukrajinu. Po Britech pošlou Kyjevu moderní „neviditelné“ rakety i Francouzi

18. května 2023 08:22

Velká Británie před několika dny oznámila, že Ukrajincům předá moderní rakety Storm Shadow. Jde sice jen o exportní verzi s omezeným doletem, ale i tak půjde o značné posílení Kyjeva. Po Londýnu se nyní rozhoupala i Paříž. Francouzský prezident Emmanuel Macron informoval, že okupované zemi daruje i své střely tohoto typu.

Hořící mobiliář, útok molotovem i zranění policisté. Francií zmítaly divoké protesty

1. května 2023 22:08

Lidé ve Francii vyšli znovu do ulic, celkem bylo na pondělí ohlášeno více než 300 demonstrací a protestů, většinou proti důchodové reformě a za sociální spravedlnost. Na bezpečnost dohlíželo 12 000 policistů a strážníků v ulicích, z toho 5000 v Paříži, uvedla francouzská média. Například v Lyonu skupina maskovaných lidí v černém rozbila výlohu pojišťovny a zapálila městský mobiliář. Podle ministerstva vnitra v celé zemi demonstrovalo na 782 000 lidí, zadrženo jich bylo téměř 300.

Špidla: Jurečkův návrh bude mít drsné důsledky. Zasáhne mnoho lidí a srazí popularitu vlády

18. dubna 2023 23:48

Naprosto nepromyšlený. Těmito slovy označil bývalý premiér Vladimir Špidla (ČSSD) návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), že by se doba, po kterou lidé mají platit sociální odvody, zvýšila ze 35 na 40 let. Podle Špidly to ale bude mít drsné důsledky. Komentátor Seznam Zpráv Petr Holub pak návrh přirovnal k důchodové reformě ve Francii.

Protesty nic nezměnily. Macronova důchodová reforma platí, potvrdila Ústavní rada

14. dubna 2023 18:36

Francouzská Ústavní rada v zásadních bodech potvrdila platnost návrhu nepopulární důchodové reformy, která především posouvá věk odchodu do důchodu ze 62 na 64 let. Informovala o tom agentura AFP. Zároveň v pátek rada, obdoba ústavního soudu, zamítla návrh opozice na uspořádání referenda o zákazu posunu hranice pro odchod do důchodu. Podle televize BFM TV prezident Emmanuel Macron podepíše zákon o reformě do 48 hodin.

Na Ukrajině jsou speciální síly z NATO, naznačují uniklá data. Britové mlčí, Francie to odmítá

12. dubna 2023 17:14

Velká Británie má mít na Ukrajině na několik desítek svých vojáků. Tuto informaci odhalila data uniklá z amerického Pentagonu a ihned ji převzala ostrovní média. Podle nich má jít i o elitní jednotky. Vláda ministerského předsedy Rishiho Sunaka se k přítomnosti svých sil na Ukrajině nevyjádřila. Zmiňované úniky z amerického ministerstva obrany se týkají i Francie, která má mít rovněž na Ukrajině své síly. Elysejský palác však tyto zprávy odmítá.

Macron jako veřejný nepřítel číslo jedna. Francouzský prezident to schytává doma i v cizině

12. dubna 2023 08:04

Francouzský prezident Emmanuel Macron je aktuálně jedním z nejvíce sledovaných politiků v Evropě. A také jedním z nejnepopulárnějších. Ačkoliv platí za těžkou váhu evropské politiky, je dnes ve své domovině v podstatě považován za veřejného nepřítele číslo jedna. Francouzi mu nemůžou přijít na jméno kvůli důchodové reformě. Jeho nepopularita je nyní tak výrazná, že kdyby se právě konaly prezidentské volby, tak by nad ním vyhrála i jeho dlouholetá rivalka Marine Le Penová. Kvůli kontroverzní cestě do Číny to Macron zároveň schytává i na mezinárodní scéně.