
Na modernizaci českého teplárenství putují miliardy. Provozovatelé mohou žádat o podporu
Ministři zahraničí zemí Severoatlantické aliance (NATO) v úterý potvrdili na večerním zasedání Rady NATO-Ukrajina v Haagu trvalou podporu Ukrajině v boji proti ruské agresi. Uvedl to šéf české diplomacie Jan Lipavský. Setkání, kterého se zúčastnil ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, trvalo zhruba tři hodiny. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) potvrdila připravenost Česka přijmout nové alianční závazky. V úterý večer se mimo jiné konala slavnostní večeře, kterou na úvod pořádal nizozemský královský pár, král Willem-Alexander a královna Máxima.
Česko je ze všech evropských států jednoznačně nejstálejším a nejradikálnějším podporovatelem izraelské vlády, říká Zora Hesová z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Česká vláda podle ní opakovaně blokovala společné postoje evropských institucí. „Když kritizujeme Maďarsko za to, že blokuje rozhodování Evropské rady například v otázkách sankcí vůči Rusku, činíme tak velmi hlasitě a důsledně. Ale ve vztahu k Izraeli děláme v zásadě totéž,“ vysvětluje.
Aktivisté v pondělí na protest proti obchodu Ruska a Francie ukradli voskovou figurínu Emmanuela Macrona z muzea Grévin, následně ji vystavili před ruskou ambasádou. Muzeum uvedlo, že aktivisté telefonicky slíbili, že socha bude vrácena „nepoškozená“.
Kamery novinářů v neděli zachytily, jak manželka francouzského prezidenta Brigitte Macronová svého muže odstrčila pár chvil poté, co se otevřely dveře letadla. O příčině události, která se stala po přistání prezidentského speciálu v Hanoji, v pondělí spekulují francouzské weby. Podle britského deníku The Mirror svého manžela dokonce fackovala, ten ale jakékoliv násilí popřel. Macron je od neděle na týdenní návštěvě po jihovýchodní Asii.
Schůzky světových lídrů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Oválné pracovně jsou spíš trestem než poctou, uvádí analýza CNN. Trump totiž své hosty zostuzuje. Zažili to například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.
Americký prezident Donald Trump před telefonátem s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mluvil s evropskými vůdci. Jednání po telefonu se zúčastnili britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Friedrich Merz a šéfka italské vlády Giorgia Meloniová, uvedly podle agentur Londýn a Paříž. Politici diskutovali o možných sankcích, pokud Putin neodsouhlasí příměří s Ukrajinou.
Francouzský prezident Emmanuel Macron byl společně s dalšími lídry koalice ochotných za prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Kromě jednání o podpoře země, která se už více než tři roky brání ruské invazi, ale nyní média řeší i podezřelý předmět ležící na stole vedle Macrona ve vlaku. Množí se spekulace, že šlo o sáček s bílým práškem, nejspíš kokainem. To však Elysejský palác vyvrací s tím, že jde jen o posmrkaný kapesníček.
Ruský prezident Vladimir Putin v noci na neděli navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jde o první krok, který však nestačí. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska se v sobotu v Kyjevě shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Evropa i Spojené státy zkoordinují nové rozsáhlé sankce proti Rusku, pokud tamní prezident Vladimir Putin příměří odmítne. Postup má podle lídrů podporu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Rusko se proti výstupům setkání ohradilo.
Německý kancléř Friedrich Merz, francouzský prezident Emmanuel Macron a britský ministerský předseda Keir Starmer přicestovali v sobotu ráno do Kyjeva, píší agentury DPA a AFP. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v hlavním městě země, která se brání ruské agresi, pořádá setkání takzvané koalice ochotných. Na místě by měl být také například šéf polské vlády Donald Tusk, další činitelé včetně třeba českého premiéra Petra Fialy se připojí na dálku.
Francie jako třetí zamýšlený účastník schůzky USA – Ukrajina? Zahraniční média spekulují, že vatikánské schůzky mezi ukrajinským Volodymyrem Zelenským a americkým protějškem Donaldem Trumpem se měl původně účastnit také Emmanuel Macron, prezident Francie.
Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10:00 v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. O datu pohřbu v úterý ráno rozhodli kardinálové, informují tiskové agentury. Tělo papeže, který zemřel v pondělí, bude ve středu ráno převezeno do baziliky svatého Petra, kde se mu budou moci lidé poklonit. Účast na pohřbu už přislíbili někteří světoví vůdci. Volba nového papeže by mohla začít mezi 5. až 10. květnem. Vatikán také v úterý zveřejnil první snímky papeže v rakvi.