CNN Prima News Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Výpis příspěvků ke štítku „Emmanuel Macron“

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

1. července 2022 16:30

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Unikl hovor, který měl zabránit válce. Putin v něm Macrona vodí za nos, víc řeší hokej

27. června 2022 11:37

Den před invazí ruských vojsk na Donbas podnikl francouzský prezident Emmanuel Macron se svými poradci další z tehdy velmi častých hovorů s Vladimirem Putinem. Část přepisu telefonátu, který mohl změnit historii, se nyní dostal do médií. Vyplývá z něj, že Putinovi na jednání příliš nezáleželo a Macronovi „mazal med kolem huby“.

Zelenskyj přišel o Severodoněck. Svá města získáme zpět, vzkazuje Ukrajincům

25. června 2022 07:07

Ukrajinští obránci se stáhli ze Severodoněcku. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, uvedl v pátek gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Alexandr Lukašenko zároveň řekl Vladimiru Putinovi, že litevská izolace Kaliningradu je prý ve skutečnosti vyhlášením války. A prezident Zelenskyj ve večerním videoprojevu uvedl, že Ukrajina získá zpět všechna města, která na jejím území zabrali Rusové.

Macron prohrál boj o francouzský parlament. Prezidentova koalice SPOLU ztratila většinu

20. června 2022 05:25

Koalice Spolu francouzského centristického prezidenta Emmanuela Macrona získala v Národním shromáždění 245 křesel. Vyplývá to z výsledků parlamentních voleb, které v noci na pondělí zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra. V 577členné dolní komoře parlamentu tak bude mít koalice Spolu nejsilnější zastoupení, ale nikoli většinu. Ve srovnání s končícím volebním obdobím prezidentský blok ztratil zhruba 100 křesel.

Překvapivá návštěva ze Západu? Chladný Macron, Scholz a Draghi jednali v Kyjevě

16. června 2022 13:48
Aktualizováno

Zástupci Ukrajiny ve čtvrtek předali představitelům Francie, Německa, Itálie a Rumunska návrhy na další sankce proti Rusku. Čtveřice evropských lídrů jednala v Kyjevě s ukrajinskou hlavou státu, navštívila rovněž město Irpiň, v němž podle ukrajinských představitelů za dřívější ruské okupace zemřely stovky civilistů. Všichni podpořili návrh, aby Ukrajina získala postavení kandidáta na členství v EU. Pro leckoho jde o velmi překvapivou návštěvu. Německo s Francií a částečně i Itálií jsou často kritizovány za poměrně chladný přístup k otázce války na Ukrajině.

Macron a spol. jednali se Zelenským. Podpořili kandidaturu Ukrajiny do EU

16. června 2022 06:01

V bojích na Ukrajině umírá denně 200 až 500 ukrajinských obránců a mnoho dalších je zraněno, uvedl představitel Kyjeva. Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi dorazili do Kyjeva. Ukrajina v Kyjevě předala čtveřici evropských lídrů návrh na sankce proti Rusku. Lídři následně podpořili, aby Ukrajina získala postavení kandidáta na členství v EU.

Rozhodla desetina procenta. Francouzské volby v 1. kole těsně vyhrála Macronova koalice

13. června 2022 08:20
Aktualizováno

Centristická koalice Spolu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ziskem 25,75 procenta hlasů těsně zvítězila v nedělním prvním kole francouzských parlamentních voleb před levicovou formací NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie), která dostala 25,66 procenta hlasů. Podle francouzských médií jde o konečný výsledek, volby budou pokračovat druhým kolem příští neděli.

Parlamentní volby ve Francii: Macron doufá ve většinu, na paty mu šlape Mélenchon

12. června 2022 20:54
Aktualizováno

První kolo francouzských parlamentních voleb skončilo podle průzkumů francouzských médií velmi těsným výsledkem. Koalice Spolu prezidenta Emmanuela Macrona a levicová formace Nová lidová, socialistická a ekologická unie (NUPES) Jeana-Luka Mélenchona získaly podle odhadů shodně mezi 25 a 26 % hlasů. Macronova centristická aliance má šanci zůstat po druhém kole příští neděli největší parlamentní silou. Podle agentury DPA pravděpodobně získá v Národním shromáždění dokonce většinu, podle agentury AFP to ale tak jisté není. Rozhodující bude výsledek druhého kola voleb, které se bude konat za týden.

Macron přivítal Fialu. Řešili spolu energetickou nezávislost na Rusku i obranu Evropy

7. června 2022 18:47
Aktualizováno

Francouzský prezident Emmanuel Macron a český premiér Petr Fiala se na úterním večerním jednáním v Elysejském paláci shodli na významu předsednictví Rady Evropské unie, které Česko převezme od Francie 1. července. Jednání s Macronem bylo podle Fialy přátelské a věcné. Premiér při setkání s českými novináři ocenil, že se nejen mluvilo, ale zejména naslouchalo. Macrona zajímal pohled Prahy, české veřejnosti a střední Evropy na válku na Ukrajině, řekl Fiala. Významným tématem byla také energetická bezpečnost.