reklama

Gándhího brýle půjdou do aukce. Za kolik byste je mohli získat?

Brýle indického duchovního vůdce Mahátmy Gándhího půjdou do aukce. Vlastní je muž, jehož strýc je údajně dostal v Africe od Gándhího za dobrý skutek.

reklama

Že jsou to skutečně brýle Mahátmy Gándhího, údajně odborníci poznali porovnáním velikosti nosníku s jinými jeho známými brýlemi. Ačkoliv je odhadovaná cena brýlí necelých 500 tisíc korun, nabídky některých zájemců se už nyní pohybují i v trojnásobně vyšších částkách. Aukce proběhne 21. srpna.

Pokud k ničemu nejsou, vyhoďte je

Brýle nalezl dražebník aukční síně v Bristolu Andrew Stowe před svou kanceláří v obálce s kontaktem a vzkazem: „Tyhle brýle patřily Gándhímu, můj strýc je dostal.“ Stowe posléze zavolal na přiložené číslo a spojil se se starším mužem, který žije v okolí. Muž mu osobně zopakoval, že brýle mu dal jeho strýc, který je dostal od Gándhího, když byl zaměstnaný v Jihoafrické republice.

K tématu

„Strýc v té době pracoval pro British Petroleum v Jihoafrické republice a můžeme předpokládat, že brýle dostal jako poděkování od Gándhího za nějaký dobrý skutek,“ uvádí aukční síň u této položky.

„Po přezkoumání jsme zjistili, že jde o důležitý historický nález. Zatelefonovali jsme majiteli, který řekl, cituji: ‚Pokud k ničemu nejsou, prostě je vyhoďte.‘ Řekl jsem mu, že mají cenu asi patnáct tisíc liber. Myslím, že téměř spadl ze židle,“ uvedl Andrew Stowe.

„Data a fakta odpovídají. Ten chlapík je osmdesátiletým mužem – nemyslím si, že by si to vymyslel. Z našeho pohledu se historie s tímto příběhem zcela shoduje,“ dodal Stowe.

Tagy: Indie aukce brýle Mahátma Gándhí položka

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro deník Blesk uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Stát z nás během dvou dnů udělal odběrová pracoviště. Zvykáme si, říká ředitel školy
reklama
reklama
Definitivní pravidla: Venku maximálně po dvojicích, na sportovišti 12 lidí s rozestupy

Vláda

Domácí zpravodajství

Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
V Česku zemřelo už přes 28 tisíc lidí s covidem, denní nárůst počtu nakažených zpomaluje
Škromach: ČSSD má ve volbách potenciál 15 procent. Nesmíme jen brečet, jak je to těžké
Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
Další články
reklama
reklama