reklama

Gándhího brýle půjdou do aukce. Za kolik byste je mohli získat?

Brýle indického duchovního vůdce Mahátmy Gándhího půjdou do aukce. Vlastní je muž, jehož strýc je údajně dostal v Africe od Gándhího za dobrý skutek.

reklama

Že jsou to skutečně brýle Mahátmy Gándhího, údajně odborníci poznali porovnáním velikosti nosníku s jinými jeho známými brýlemi. Ačkoliv je odhadovaná cena brýlí necelých 500 tisíc korun, nabídky některých zájemců se už nyní pohybují i v trojnásobně vyšších částkách. Aukce proběhne 21. srpna.

Pokud k ničemu nejsou, vyhoďte je

Brýle nalezl dražebník aukční síně v Bristolu Andrew Stowe před svou kanceláří v obálce s kontaktem a vzkazem: „Tyhle brýle patřily Gándhímu, můj strýc je dostal.“ Stowe posléze zavolal na přiložené číslo a spojil se se starším mužem, který žije v okolí. Muž mu osobně zopakoval, že brýle mu dal jeho strýc, který je dostal od Gándhího, když byl zaměstnaný v Jihoafrické republice.

K tématu

„Strýc v té době pracoval pro British Petroleum v Jihoafrické republice a můžeme předpokládat, že brýle dostal jako poděkování od Gándhího za nějaký dobrý skutek,“ uvádí aukční síň u této položky.

„Po přezkoumání jsme zjistili, že jde o důležitý historický nález. Zatelefonovali jsme majiteli, který řekl, cituji: ‚Pokud k ničemu nejsou, prostě je vyhoďte.‘ Řekl jsem mu, že mají cenu asi patnáct tisíc liber. Myslím, že téměř spadl ze židle,“ uvedl Andrew Stowe.

„Data a fakta odpovídají. Ten chlapík je osmdesátiletým mužem – nemyslím si, že by si to vymyslel. Z našeho pohledu se historie s tímto příběhem zcela shoduje,“ dodal Stowe.

Tagy: Indie aukce brýle Mahátma Gándhí položka

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Vláda řeší vývoj koronaviru i státní rozpočet, ministři za ČSSD jsou v karanténě

Sledujte ŽIVĚ: Vláda řeší vývoj koronaviru i státní rozpočet, ministři za ČSSD jsou v karanténě

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí opět zasedla k dalšímu jednání. Kromě aktuální situace kolem vývoje pandemie koronaviru se zabývá i návrhem státního rozpočtu na rok 2021. Jednání probíhá už několik týdnů systémem videokonferencí, všichni ministři z ČSSD jsou navíc v domácí karanténě kvůli potvrzené nákaze u ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Tisková konference je naplánována na 17. hodinu. Živý přenos můžete sledovat v tomto článku.

reklama
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama