Prodáno. Akustická kytara Kurta Cobaina se vydražila za 143 milionů korun

Kytara Kurta Cobaina, se kterou frontman skupiny Nirvana nahrál v roce 1993 slavný akustický koncert „MTV Unplugged in New York“, se na aukci v Los Angeles prodala za rekordních šest milionů dolarů (143 milionů korun). Nástroj vyrobený v roce 1959, který Cobain koupil za 5000 dolarů (119 tisíc korun), se tak stal nejdražší kytarou, jakou kdy kupec na aukci získal.

Konečná cena strunného nástroje několikrát překročila odhady a překonala i dosavadní rekord z loňského roku, kdy se kytara Davida Gilmoura z kapely Pink Floyd prodala za čtyři miliony dolarů (95 milionů korun).

Aukční síň Julien's Auctions kytaře stanovila vyvolávací cenu jeden milion dolarů (zhruba 24 milionů korun) a doufala, že by se cena nástroje mohla vyšplhat až na dva miliony. Po souboji zájemců se ale cifra dostala na šestinásobek původní částky. Nakonec ji získal Peter Freedman, šéf australské firmy na zvukovou techniku Rode Microphones.

Nový majitel plánuje kytaru společně s dalšími exponáty připomínajícími skupinu Nirvana vystavit v rámci putovní expozice. Výtěžek ze vstupného chce věnovat hudebníkům postiženým dopady koronavirové krize, napsala agentura DPA. „Je to velká věc,“ sdělil Freedman pro americkou CNN.

S kytarou Martin D18E nahrál Cobain koncert v listopadu roku 1993, tedy jen několik měsíců předtím, než se ve svých 27 letech zastřelil u sebe doma v Seattlu. Album MTV Unplugged in New York vyšlo po jeho smrti, dosáhlo vrcholu v žebříčku Billboard a získalo cenu Grammy. Zvuk této kytary tak dodnes slýchají fanoušci například v akustické verzi slavných hitů About a Girl či All Apologies.

Astronomická částka, za kterou se kytara v sobotu vydražila, vynikne například ve srovnání s cenou, za niž kupec získal modrou kytaru zpěváka Prince. Na nástroj vyrobený na míru hrál Prince během hvězdných let své kariéry v 80. a 90. letech – například během turné Purple Rain v roce 1984. V aukci se nakonec prodala za 560 tisíc dolarů (13,4 milionu korun).

Tagy: