CNN Prima News brýle

brýle

Výpis příspěvků ke štítku „brýle“

Šedý zákal? Nečekejte, až vám zhorší zrak, moderní operace trvá jen 15 minut, ukazuje příběh Ivany

Šedý zákal je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Vyskytuje se zpravidla po 60. roce věku. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici, což způsobuje zamlžené a rozostřené vidění. Kapky ani brýle bohužel nepomohou – jedinou účinnou léčbou je bezpečná a moderní operace. Hostem pořadu „Ptejte se doktora“ byl lékařský ředitel sítě očních klinik LEXUM prim. MUDr. Pavel Němec, který vysvětlil příčiny, průběh a léčbu šedého zákalu. O svou zkušenost s operací se podělila i jeho pacientka paní Ivana, které se po zákroku opět rozsvítil svět v jasných barvách.

Oční vady: Bývají vrozené, ale objevit se umí i náhle. Většinu lze napravit

Zhruba deset procent Čechů trpí oční vadou. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Některé jsou vrozené, jiné se mohou objevit jako důsledek nezdravého životního stylu. Mezi základní typy očních vad patří krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo stařecká vetchozrakost, čili presbyopie. Nejste si jistí, jestli se některá z nich náhodou netýká i vás? Pak je čas na návštěvu optometristy nebo oftalmologa. Není totiž nutné smířit se s doživotním omezením.

Lépe vidět svět i sebe sama! Zjistěte, jak vybrat brýle, které vám prostě sednou!

Dávno tomu, co brýle byly nutným zlem. Dnes jsou obroučky všech tvarů i velikostí a dioptrická skla v nich pro spoustu z nás nejen prostředkem k lepšímu vidění světa, ale také trendy záležitostí, která pomáhá k lepšímu vzhledu a dokáže podtrhnout naši osobnost. Někdo razí heslo čím výraznější, tím lepší, jiní preferují decentní lehkost. A někdo třeba rád střídá obojí, proč ne? Možnosti jsou dnes mimořádně rozmanité — těch materiálů, barev i technologií, z nichž si lze vybírat! Pořízení brýlí, alespoň co se estetické stránky týká, nikdy nebylo snazší. Chcete vědět, jak si vybrat ty správné brýle právě pro vás? Čtěte náš článek, který vznikl ve spolupráci s odborníky ze společnosti GrandOptical. Své pobočky má ve dvaašedesáti zemích po celém světě a o tom, komu co sluší a slouží, ví snad všechno.

Jak správně čistit brýle, aby vydržely? Zapomeňte na cíp trička i papírový kapesník

Také patříte k těm, kdo si čistí brýle cípem trička nebo čehokoli jiného, co máte právě na sobě? Rychlé a efektivní — říkáte si. Rychlé snad, efektivní vůbec. Takovým zacházením nejenže brýle nevyčistíte, ale navíc si můžete především čočky, skrz které hledíte na svět, i nevratně poškodit. Pokud si chcete nejen skla brýlí uchovat v perfektní kondici co nejdéle, čtěte náš článek, v němž se dozvíte, co (ne)dělat.

Šokující pravda: Každý druhý Čech nosí špatné brýle! Jste mezi nimi i vy?

Hned v úvodu článku pro vás máme otázku na tělo - kdy jste si naposledy nechali vyšetřit zrak? Jedná se o mimořádně cenný smysl, zvýšenou pozornost mu ovšem věnuje málokdo z nás. Do optiky nebo do ordinace očního lékaře zamíříme většinou až tehdy, když jednoduše řečeno špatně vidíme. A to je podle odborníků pozdě. Dostatečnou pozorností věnovanou zraku totiž lze předcházet řadě potíží, které časem mohou přerůst v nemoci a s nimi související vážné, mnohdy i trvalé poškození.

GLOSA: Jak se hvězdou olympiády stal starý chlap s rukou v kapse a proč to budí vášně

Turka nekupuj! V internetových vzduchovkářských diskusích častý výkřik. Pokud totiž chcete koupit levnou vzduchovku na takové to „domácí žvýkání“, skončíte buď u „číňana“, nebo právě u „turka“. Cena je nízká, kvalita tomu asi přiměřená. Důležité je, že Turecko dneska představuje významného výrobce (nejen) vzduchových zbraní. Je dobrý střelec z Turecka překvápko? Není – kde se zbraně vyrábějí, tam budou i střelci. A výborní.

Jak chránit děti před nástrahami léta? Experti jmenovali rizika, netýkají se jen slunce

Letní období s sebou přináší nejen radostné aktivity venku, ale také specifická rizika pro děti. Problém navíc vždy nepředstavuje jen slunce. Důležité je podle Jany Ježkové, lékařky a vedoucí asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP, dbát na dostatečný příjem tekutin, prevenci úrazů, ochranu před sluncem i hmyzem a zajištění psychické pohody. Své rady a varování připojili i další odborníci.

Brýle nebo kontaktní čočky? A jak pečovat o své oči, radí odbornice z FOKUS Optik

Každý třetí člověk nosí brýle nebo kontaktní čočky. Přibývá pacientů se šedým zákalem, astigmatismem anebo vetchozrakostí. Zrakovou hygienu podceňuje řada lidí, přitom po čtyřicítce bychom měli chodit k lékaři, i když žádné potíže nemáme. Profesorka Monika Arenbergerová v pořadu Co na to vaše zdraví přivítala Zuzanu Kalvasovou, specialistku v oboru optiky ze společnosti FOKUS Optik a společně rozebraly i další témata spojená se zrakem.

Tablety a mobily si vybírají na zraku dětí svou daň. Experti popsali varovné signály i prevenci

Za posledních deset let přibylo 30 procent dětí s krátkozrakostí. Mezi hlavní viníky toho, že děti špatně vidí na dálku, patří dlouhé sledování obrazovek – televizí, tabletů i mobilních telefonů. Experti oslovení CNN Prima NEWS proto radí nepodceňovat preventivní prohlídky. Nejlepší prevencí krátkozrakosti u dětí je podle odborníků pobyt venku na přirozeném denním světle.