
Francouzský hot-hatch Alpine A290 budí emoce. A to i při pohledu do ceníku
Ať už jste vášnivý cyklista, běžec, turista nebo rybář, správný výběr sportovních brýlí dokáže zásadně ovlivnit nejen váš výkon, ale i pohodlí a bezpečnost. Jedním z nejlepších řešení pro sportovní aktivity jsou polarizační a fotochromatické brýle. Proč?
Brýle dnes nejsou jen zdravotní pomůckou, ale i výrazným módním doplňkem. Výběr brýlí se stále častěji řídí nejen potřebami zraku, ale také osobním stylem, tvarem obličeje a aktuálními módními trendy. Lidé volí brýle podle toho, co jim sluší, co podtrhne jejich osobnost a co je v souladu s jejich celkovým vzhledem – včetně účesu. Na slavnostním otevření největší optiky ve střední Evropě, kterou najdete v Praze, se sešlo hned několik známých osobností, které prozradily, jaký mají k brýlím vztah.
Svět kolem nás se rychle mění a v případě spotřební elektroniky to platí dvojnásob. Výrobci neustále posouvají hranice nemožného. Nejnovější mobilní telefony nebo počítače jsou výkonné stroje. Skutečnou revoluci v posledních letech způsobil rozvoj umělé inteligence. Přijde v dalších letech nová revoluce? Spíše ne, technologičtí giganti se snaží zmenšovat své mobilní telefony, tablety či notebooky. Svět elektroniky se v nejbližší době bude ubírat cestou tenkých zařízení, ohebných displejů a také snahou rozšířit zobrazovací plochu.
Zhruba 450 ordinací praktických lékařů pro děti a dorost nově nabízí rodičům nejmenších dětí bezbolestné vyšetření speciálním optickým přístrojem. Pilotní screeningový program má v roce 2025 ambice odhalit možné závažné oční vady včas – a dětem zachránit zrak. I to byl případ paní Martiny a jejích dvou dcer. Pokud se program v letošním roce osvědčí, měl by se již letos stát běžnou součástí preventivních prohlídek u pediatra.
Zelený zákal, známý také jako glaukom je vážné onemocnění očního orgánu, které může vést k trvalé ztrátě zraku. Prevence a včasná diagnostika je základem pro úspěšnou léčbu. To připomíná Světový týden glaukomu, který letos vychází na 9. – 15. 3. 2025. Aby prevence byla přístupnější, optiky Alensa nabídnou po celý březen vyšetření nitroočního tlaku zdarma.
Jen pár vteřin stačí na to, abyste viděli jasně a bez brýlí. Díky laserové korekci zraku se můžete zbavit dioptrických brýlí i kontaktních čoček. V dalším díle pořadu „Ptejte se doktora“ jsme se zaměřili na moderní metody léčby vad zraku. O tématu mluvila nejen MUDr. Silvie Zapletalová, primářka a vedoucí lékařka pražského Centra laserové a refrakční chirurgie, ale i Tamara Hradilová, která operaci podstoupila.
Na konci roku 2024 jsme si připomněli 75 let od implantace první nitrooční čočky, což odstartovalo revoluci v kataraktové a refrakční chirurgii. Tento průlomový vynález je přičítán britskému oftalmologovi Siru Haroldu Ridleymu, který 29. listopadu 1949 provedl první implantaci umělé nitrooční čočky.
Vaše oči si zaslouží maximální péči, a to nejen tehdy, když vás trápí potíže se zrakem, ale i v době, kdy nepociťujete žádné potíže. Některé každodenní návyky a prostředí totiž mohou vašemu zraku nenápadně, ale o to více škodit. Optometristka Dita Borde z optiky Alensa sestavila seznam pěti nejškodlivějších faktorů, kterým byste se měli vyvarovat, pokud chcete své oči udržet zdravé a ve skvělé kondici.
Laserová operace očí SMILE představuje jeden z nejpokročilejších způsobů odstranění dioptrií na světě. Tato metoda si díky své šetrnosti, rychlosti a minimální invazivitě získala obrovskou důvěru pacientů. Závěr roku 2024 přinesl do historie oční chirurgie zásadní milník – bylo dosaženo 10 milionů úspěšných operací SMILE. A Oční centrum Praha je hrdou součástí tohoto výjimečného úspěchu.
Útočník, který na Nový rok najel do lidí nákladním autem na ulici Bourbon Street v New Orleans, svůj čin několik týdnů detailně plánoval. Podle FBI totiž na místo vyrazil dříve a použil chytré brýle společnosti Meta, aby si ulici natočil.
Zamlžená skla brýlí, omezení při sportu nebo práci, kde je dobrý zrak nutností – to jsou jen některé důvody, proč se lidé rozhodují pro refrakční operace. Ty dnes díky moderním technologiím trvají jen pár minut, ale jejich efekt mění život navždy. Příběhy Juliany a Terezy ukazují, jaké možnosti nabízí laserové a nitrooční zákroky.
Šedý zákal je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Vyskytuje se zpravidla po 60. roce věku. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici, což způsobuje zamlžené a rozostřené vidění. Kapky ani brýle bohužel nepomohou – jedinou účinnou léčbou je bezpečná a moderní operace. Hostem pořadu „Ptejte se doktora“ byl lékařský ředitel sítě očních klinik LEXUM prim. MUDr. Pavel Němec, který vysvětlil příčiny, průběh a léčbu šedého zákalu. O svou zkušenost s operací se podělila i jeho pacientka paní Ivana, které se po zákroku opět rozsvítil svět v jasných barvách.