CNN Prima News Gruzie

Gruzie

Výpis příspěvků ke štítku „Gruzie“

Měly jste mít víc synů, radil ruský kněz matkám padlých vojáků. Sám teď na Ukrajině zemřel

9. listopadu 2022 19:05

Ukrajinci během své protiofenzivy na východě a jihu země způsobují ztráty mezi ruskými vojáky, ale i prokremelskými propagandisty. Jedním z nich je kněz pravoslavné církve Michail Vasiljev, který byl znám svými kontroverzními a mimořádně cynickými názory. Nedávno například komentoval smutek ruských matek, jejichž synové padli při invazi na Ukrajině, slovy, že kdyby měli více synů, tak by nebyly tak nešťastné, když o nějakého přijdou. Duchovnímu, který vyrazil na Ukrajinu, se podle všeho stal osudným raketový systém HIMARS. A není zdaleka jediným moskevským propagandistou, který zahynul na Ukrajině.

Rocková muzika, vousy a nenávist vůči Putinovi. Čím se vyznačuje obávaná gruzínská legie?

9. listopadu 2022 10:45

Ruské armádě na Ukrajině zatápí také cizinecké jednotky, které jsou součástí domácí armády. Asi nejčastěji je ve veřejném prostoru slyšet o gruzínské legii. Ta na východě země válčí proti Rusům již od roku 2014. Obávaná polovojenská jednotka, jejíž členové rádi poslouchají písně od grungeové kapely Nirvana, je známá díky svému vysokému nasazení v boji i pro svou nenávist chovanou vůči Ruské federaci a jejímu prezidentovi Vladimiru Putinovi.

OBRAZEM: Město mnoha tváří i Las Vegas Východu. Gruzínské Batumi láká turisty

30. října 2022 23:17

Druhé největší město v Gruzii Batumi se v posledních letech rozrůstá a míří do něj čím dál více turistů. Místní věří, že do několika let bude navštěvované podobně jako třeba Chorvatsko nebo Turecko. Turisté tam najdou hory, moře, historii, ale i moderní architekturu, sport či kulturu. CNN Prima NEWS připravila galerii těch nejzajímavějších míst.

Rusko zveřejnilo rentgen kamionu z Kerčského mostu. Zvoraná kamufláž, hodnotí analytici

12. října 2022 19:17

Federální služba bezpečnosti (FSB) Ruské federace zveřejnila rentgenový snímek kamionu, který 8. října údajně explodoval na Kerčském mostě vedoucím na Krym, v němž měly být ukryty výbušniny. Analytici ale po detailním přezkoumání upozornili, že se nejedná o rentgen skloňovaného nákladního vozu, informuje ukrajinská agentura Unian. Podle ní tak může jít o manipulaci ze strany Moskvy.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

28. září 2022 18:56

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.