reklama

Hamáček: Nevylučuji znovuzavedení nouzového stavu a odložení voleb, pokud to bude nutné

Kvůli podzimním krajským a senátní volbám chce ministr vnitra Jan Hamáček vytvořit společně s resortem zdravotnictví expertní tým, který bude vyhodnocovat případná epidemiologická rizika a hledat možná řešení. Lidé pozitivní na COVID-19 mají nařízenou karanténu, a tím podle zákona ztrácí možnost se voleb zúčastnit. Pokud by ale kvůli tomu nemohly k volebním urnám přijít tisíce Čechů, vicepremiér Jan Hamáček nevylučuje znovuzavedení nouzového stavu a odložení voleb.

reklama

„Samozřejmě, pokud ty počty budou šplhat do tisíců, tak to stejně nebude jenom o volbách, to by znamenalo horší situaci než na jaře. Stát by na to musel reagovat zase nějakou formou mimořádného stavu, i na to zákon pamatuje. V tom nejhorším případě by se dalo diskutovat i o odložení voleb, ale to nechci rýsovat černé scénáře. A to prosím není nic, co bych navrhoval. Je to jedna z možností, ale až ta úplně poslední, tak to už by bylo v situaci, kdy by ta epidemie dosahovala rozměrů, které by si vyžadovaly vyhlášení nouzového stavu,“ uvedl Hamáček pro CNN Prima NEWS.

Jan Hamáček dal dnes podle ČTK rovněž pokyn k založení pracovní skupiny, která se kromě epidemiologických opatření bude zabývat i tím, jak lidem v karanténě umožnit hlasování v podzimních krajských a senátních volbách.

Nechci nikomu upírat jeho právo volit

„Nechci v žádném případě nikomu upírat jeho ústavní právo volit, zároveň ale musíme hledat zákonnou cestu, jak to lidem v karanténě umožnit a zda vůbec,“ uvedl ministr, který v pondělí sdělil, že do podzimních voleb nelze prosadit změny, které by umožnily lidem v karanténě volit a zároveň zamezily rizikům přenosu COVID-19. Jeho vyjádření následně kritizovala opozice.

K tématu

Hamáček dříve informoval, že podle předpisů není ani možné, aby se lidé izolovaní kvůli nakažlivé nemoci dostavili do volební místnosti. „Nelze za nimi ani poslat urnu, protože by hrozilo nakažení volební komise. To není nic, co by si vymyslelo ministerstvo vnitra, je to tady dlouhodobě, je to realita,“ zdůraznil.

Mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová doplnila, že pravidlo, podle kterého nemohou ve volbách hlasovat lidé umístění v karanténě kvůli potenciální nákaze přenosnou nemocí, platí pro krajské volby od roku 2000 a pro senátní od roku 1995. Pracovní skupina by ale měla podle Hamáčka zohlednit, že letos jde o bezprecedentní situaci, kterou v tomto rozsahu česká legislativa nepamatuje, a prověřit všechny možnosti včetně využití speciálních mobilních uren či volebních komisí.

Krajské volby se konají 2. a 3. října současně s prvním kolem voleb do Senátu. Případná druhá kola senátních voleb se odehrají týden poté, 9. a 10. října.

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Vláda

Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Český premiér Andrej Babiš (ANO) si není jistý, zda prezident Miloš Zeman přijme jeho odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Uvedl to v sobotním rozhovoru pro Právo s tím, že mu Zeman řekl, že výměna není úplně vhodná. Babišovo rozhodnutí ale prý akceptuje. Návrh na odvolání podal premiér poté, co Prymula po aféře kvůli porušování vládních opatření proti šíření koronaviru odmítl na post v čele rezortu rezignovat.

reklama
Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama