reklama

Lidé v karanténě nebudou moci volit. TOP 09 vyzývá vládu, aby to nedopustila

Voliči, kteří budou v době senátních a krajských voleb 2. a 3. října v karanténě, přijdou o možnost volit. Karanténa nařízená krajskou hygienickou stanicí je překážka výkonu volebního práva i podle zákona. Pro deník MF Dnes to řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Poslanecký klub opoziční TOP 09 už reagoval výzvou vládě, aby takové vyloučení z účasti na volbách nedopustila. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se do voleb nestihne zařídit hlasování i pro lidi z karantény.

reklama

„Když krajská hygienická stanice nařídí karanténu, tak je to podle volebního zákona překážka výkonu volebního práva. V takovém případě člověk nevolí a ani za ním nejede přenosná urna,“ citovala náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu MF Dnes. Mlsna dodal, že o odložení voleb kvůli koronaviru se nyní neuvažuje. Situace by podle něj musela být horší, než jaká panovala v době nouzového stavu.

Nelíbí se to například opoziční TOP 09. V dopise s pondělním datem vyzývá její poslanecký klub vládu ANO a ČSSD, aby byl umožněn výkon aktivního volebního práva co největšímu množství občanů.

„Za klíčovou v této záležitosti pokládáme úlohu hlavního hygienika, jenž by měl ve spolupráci s ministerstvem vnitra připravit metodický pokyn pro umožnění výkonu volebního práva i občany v karanténě,“ uvedli poslanci a zmínili možnost mobilních hlasovacích uren za dodržení přísných hygienických podmínek.

„Takové hlasování by mohly realizovat speciální týmy využívající ochranné pomůcky a dezinfekci,“ dodali opoziční poslanci. „Říci jen tak, že lidé v karanténě nebudou moci na podzim hlasovat, je výraz vládní lhostejnosti,“ poznamenal k tomu poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Hamáček: Ministerstvo si to nevymyslelo

Nemožnost hlasovat pro lidi umístěné v karanténě kvůli potenciální nákaze přenosnou nemocí není podle ministra vnitra Jana Hamáčka žádnou novinkou. Zdůraznil, že podle předpisů není možné, aby se lidé izolovaní kvůli nakažlivé nemoci dostavili do volební místnosti. „Nelze za nimi ani poslat urnu, protože by hrozilo nakažení volební komise. To není nic, co by si vymyslelo ministerstvo vnitra, je to tady dlouhodobě, je to realita,“ uvedl Hamáček.

Do podzimních krajských a senátních voleb nelze podle něj ani prosadit změny, které by umožnily hlasovat lidem v karanténě a současně zamezily rizikům přenosu nemoci COVID-19.

Krajské volby se konají 2. a 3. října současně s prvním kolem voleb do Senátu. Případná druhá kola senátních voleb se odehrají týden poté 9. a 10. října.

Podle aktualizovaných údajů ministerstva zdravotnictví je v Česku k 20. červenci 2020 4 826 aktivních případů nemoci COVID-19. Hospitalizováno je 134 lidí.

Tagy: TOP 09 volby karanténa senátní volby Krajské volby

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama